Sosyolog Aslıhan: Kadınlar en az salgın kadar tehlikeli erkek şiddetiyle karşı karşıya

  • 09:05 6 Nisan 2020
  • Yaşam

Hikmet Tunç

VAN - Van’da kadına yönelik her türlü şiddete karşı faaliyet yürüten STAR Kadın Derneği’nde Sosyolog olan Aslıhan Şedal, salgınla birlikte artan kadına yönelik şiddete dikkat çekerek, “Kadınlar en az koronavirüs kadar tehlikeli erkek şiddetiyle karşı karşıya. Şiddete maruz kalan ya da kalma ihtimali olan kadınlar bize ulaşsın” çağrısı yaptı.  
 
Dünyada koronavirüs salgını nedeniyle vaka sayası bir milyonu aşarken, Türkiye de ise salgından kaynaklı yaşamını yitirenlerin sayısı 500’ü aştı. Vaka sayının gün be gün katlandığı son günlerde salgına karşı alınacak tedbirler kapsamında evde kalınması çağrısı yapılıyor. Ancak evde kalan kadınların herhangi bir şekilde şiddete maruz kaldığı takdirde ne yapacağına dair ise bir önlem alınmış değil.  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ise bütün illerde eşgüdümlü çalışacak kriz koordinasyonları olması gerektiği önerisinde bulundu. Ayşe’nin kadına yönelik şiddetin önüne geçmek amaçlı önerdiği kriz koordinasyonuna bir destek de Van STAR Kadın Derneği’nden geldi. 
 
‘Erkek geçim sıkıntısını bahane ediyor’ 
 
Sosyolog Aslıhan Şedal, virüsün yayılmasıyla birlikte birçok işyerinin kapanması ya da kısa dönem çalışma sistemine geçilmesinin erkeğin evde daha çok kalmasına neden olduğunu ve bununla birlikte kadına yönelik “ev içi” şiddetin de arttığına dikkat çekti. Ev içi şiddetin toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en somut hali olduğunu söyleyen Aslıhan, “Kadın sabahtan aksama kadar ev işi yapmakla sorumluyken, bu sefer dışarıda çalışamayan erkeğe sınırsız hizmet sunmayı da beraberinde getirmiş oluyor. Bu konuyu aynı zamanda giderek derinleşen ekonomik krizden bağımsız ele almak eksik olur. Erkek bu sefer de geçim sıkıntısını, şiddete gerekçe yapıyor” dedi. 
 
‘İktidar tam tersi politikalarla kadın katliamlarının önünü açıyor’
 
Salgınla birlikte izolasyon sürecinde kadın katliamlarının arttığını vurgulayan Aslıhan, “Bu durumda kadın en az korona kadar erkek şiddeti gibi bir tehlikeyle de karşı karşıya bırakılıyor. İktidar kadına yönelik şiddetle mücadele etme yöntemlerini bulmak yerine, çözüm getirmek yerine tam tersi politikaları devreye koyarak kadın katliamlarının önünü açıyor” sözlerini kullandı.
 
‘Van’da şiddete maruz kalan kadınlar bizlere ulaşabilirler’
 
STAR Kadın Derneği olarak kadınların yanında olduklarını belirten Aslıhan, kadına yönelik şiddeti önleme konusundaki tüm mekanizmalarla çalışmaya hazır olduklarını dile getirdi.  Kadınların yalnız olmadığını söyleyen Aslıhan,  “Şiddete maruz kalan veya kalma ihtimali olan kadınlar bize ulaşabilirler” çağrısı yaptı. 
 
STAR Kadın Derneği’ne şu numaradan ulaşılabilir: 
 
0432 216 66 61