Yüksek elektrik faturalarına yurttaşlar tepkili

  • 09:07 29 Haziran 2020
  • Yaşam
Dilan Babat
 
VAN - Faturalarının fazla gelmesinden kaynaklı eski usule geri dönerek ateş odununda yemeğini yapan ve suyunu kaynatan Şiirin Ünver, “Evlerimizde elektrikleri yakmaya korkar olduk” dedi.
 
Dünyayı saran koronavirüs nedeniyle yaşanan yüksek işsizlik koşullarında birçok ülke yurttaşlarla dayanışma gösterirken, Türkiye’de tam tersi yaşandı. Pandemide işsizlikle, yoksullukla baş başa bırakılan yurttaşlar, bir taraftan koronavirüs ile mücadele ederken, diğer yandan da yüksek tutarlı faturaların altından kalkmaya çalışıyor. Fahiş oranlarda gelen faturalara karşı kadınlar “eski usule” dönüyor. Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Köyiçi Mahallesi’nde de kadınlar odun ateşinde su kaynatıyor, çayını yapıyor, yemeklerini pişiriyor.
 
‘Pandemiden kaynaklı aylardır çalışan olmadı’
 
Eski usule yeniden dönen kadınlardan Şiirin Ünver, eşinin inşaata çalıştığını ve faturaların fazla gelmesinden kaynaklı ocaklarını dahi yakamadığını kaydetti. Sadece kendisinin değil, mahallede birçok kadının bu usule döndüğünü belirten Şiirin, “Hayatımız kötü gidiyor. Eşim inşaatta çalışıyor, çocuklarım okul okuyor. Bir de onların eğitimine sürekli para harcıyoruz. Ya çocuklarımızı okutmayacağız ya da eşimin kazandığı parayı sadece elektrik ve su faturalarına vereceğiz. Pandemiden kaynaklı zaten aylarca çalışan olmadı. Bir şekilde idare ettik ama nereye kadar böyle devam edeceğiz. Yaz aylarında ektiğimiz bostanlarla sebzelerimizi bir şekilde çıkarıyoruz ya kış ayında ne yapacağız” diye sordu.
 
‘Evlerimizde elektriklerimizi yakmaya korkar olduk’
 
Evin içinde altı nüfus olduğunu ve ister istemez elektrik kullanıldığını belirten Şiirin, yüksek faturalara karşı çözüm yolunu şöyle anlattı: “Sularımızı kaynatıp öyle banyo yapabiliyoruz.  Akşamları da çayımızı bu ateşin üstünde kaynatarak dışarıda içiyoruz.  Evlerimizdeki elektriği yakmaya korkar olduk. Fatura gelirse ne ile borcu ödeyeceğiz? Bizim durumumuzda olanlara verilen bir destek yok. Destek paketleri açıklandı ama halka dair bir şey görmedik. Sadece ben değil herkes bu duruma tepkili. İş yok, insanlar evlerine ekmek götüremiyor, gelen bu faturalarla daha fazla mağdur oluyoruz. En azından insanların evlerine ekmek götüreceği bir iş alanı açsalardı yine bu kadar mağdur olmazdık.”
 
‘Konuşsak bir çözüm mü gelecek’
 
Köyiçi Mahallesi’nde hemen hemen bütün kadınlar aynı yöntemleri kullanırken, mikrofonumuzu uzattığımız birçok kadın ise konuşmak istemedi. Konuşmak istememenin nedenini sorduğumuz kadınlar ise “Konuşsak sanki çözüm mü gelecek?” diyerek içinde bulundukları durum karşısında tepkilerini dile getirdi.