Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar alternatif satış noktaları istiyor

  • 09:01 27 Temmuz 2020
  • Yaşam
DERSİM - Köyde yaşamlarını sürdüren kadınlar, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlara alternatif satış noktalarının oluşturulması ve desteklenmesi çağrısında bulunuyor.
 
Metropol kentlerde yaşamanın aksine, doğa ile iç içe olmayı tercih eden yurttaşlar, yaşadıkları köylerde tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlıyor. Fakat özellikle pandemi süreci ile beraber tarım ve hayvancılık ile uğraşanlar da alternatif yaratılmadığı için ürünlerini halka ulaştıramamaktan yakınıyor. Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Kayacı (Xiyçiyan) köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşan kadınlar da ekonomik destek alamadıkları için geçim sıkıntısı yaşadıklarını kaydederek çiftçiye destekte bulunulması çağrısında bulunuyor.
 
‘Tarım ve hayvancılık desteklenmeli’
 
Hayvancılık ile uğraşan Türkan Doğan (60), çocuk yaşta evlendirildiğini ifade ederek şu an 20 yaşındaki engelli çocuğuna da baktığını belirtiyor. Köy yaşamına dair konuşan Türkan, “Köyde hayvancılık ve tarımla uğraşıyoruz, bostan ekiyoruz. Bunları severek yapsak da elbette zorluklarıyla da karşılaşıyoruz” derken, tarım ve hayvancılık yapanlara destek sunulması gerektiğini belirtiyor.
 
‘Ürünlerimi her zaman satamıyorum’
 
Aynı köyden 53 yaşındaki Meral Demir ise “Köydeki tüm işlerimi severek yapıyorum. Hayvancılıkla geçiniyoruz. Sabahın erken saatlerinde inek sağmaya gidiyorum. Hayvancılığın yanı sıra bostana gidip geliyoruz. Sütümü, yağımı satarak geçimimi sağlıyorum. Tüm bu işleri yaparken zorlanıyoruz elbette ve yoruluyoruz ama hem seviyoruz hem de tek gelir kaynağımız budur. Yapabileceğimiz başka bir iş de yok. Köyü de seviyoruz. Doğanın içindeyiz. Ürünlerimi her zaman satamıyorum, başka bir gelirimiz olmadığı için de zor geçiniyoruz. Çok bir şey istemiyoruz, ürünlerimizi satabilelim, emeğimizin karşılığını alalım yeter” diyor. 
 
‘Doğayla iç içeyiz’
 
Meral’in kızı Selda Demir de köy yaşamı ile şehir yaşamının farklılıklarına dikkat çekiyor. Selda, köyde doğayla iç içe olduklarını ve tarımla, hayvanla ilgilenmenin kişiyi rahatlattığını söyleyerek, bir yandan da şehir yaşamına göre bazı zorlukların da olduğunu söylüyor. Köyde yaşayan kadınların sabahın çok erken saatlerinden günün geç saatlerine kadar çalıştığını dile getiren Selda, şunları belirtiyor: “Tarlada çalışır, arpa ve buğday ekerler. Kadınlar çoğunlukla hayvanlarla uğraşır. Hayvanlardan elde ettikleri besinlerle de yoğurt, süt, çökelek yaparak geçimlerini sağlarlar. Bunlarla bir şekilde eve katkıda bulunmaya çalışırlar. Köydeki yaşantı çok güzel. İnsanlar köyden ise şehirde yaşamayı daha çok tercih ediyor.”