Diyarbakır’da bir bayram geleneği: Çörek

  • 09:06 30 Temmuz 2020
  • Yaşam
DİYARBAKIR - Yenişehir ilçesinde Fiskaya Mahallesi'nde yaşayan kadınlar, Kurban Bayramı öncesi bayram çöreği için kolları sıvadı. 
 
Yarın kutlanacak Kurban Bayramı dolayısıyla evlerde son hazırlıklar da tamamlanıyor. Pandeminin, ekonomik krizin gölgesinde karşılansa da evlerde bayram geleneği yaşatılıyor. Bu geleneklerden biri de bayram çöreği. 
 
Diyarbakır’da bayram sofralarından eksik olmayan bayram çöreklerinin yapımına başlandı. Yenişehir ilçesine bağlı Fiskaya Mahallesi'nde yaşayan Ayşan Pencereci de bayram vesilesiyle çörek yapıyor.
 
'Her desen bir aileyi temsil ediyor'
 
30 yıldır Fiskaya'da yaşayan Ayşan’ın komşularıyla ilişkileri kardeşlikten öteye geçmiş. Her bayram tüm komşuların birbirlerine çörek götürdüğünü söyleyen Ayşan, "Eskiden her aile bayram çöreği üzerine kendi desenlerini çizerdi. Her desen bir aileyi temsil ediyordu" diyor.
 
Dua okuyarak çöreğe başlıyor
 
Çörek yapımı için hamur yoğurmaya başlayan Ayşan, çöreklerin bolluk ve bereket katması için dua okuduğunu dile getiriyor. Ayşan, yoğurmadan sonra hamuru dinlenmeye bırakıyor. Hamur dinlenirken, çörekleri pişirmek için tandırı yakan Ayşan, tandırı yeterince ısınana kadar başında bekliyor ve sonra dinlenen hamuru bezeler haline getirerek oklava yardımıyla açıyor. Ardından üzerine yumurta ve susam sürüp daha sonra pişirmek için tandıra yapıştırıyor. Aşyan, yaklaşık 10-15 dakika tandırda beklettiği çörekleri daha sonra eldiven yardımıyla tandırdan çıkartıyor.
 
Lezzeti tereyağı ve çörek otunda gizli
 
Çöreklerin lezzetinin tereyağı ve çörek otunda gizli olduğunu belirten Ayşan, ayrıca çörek otunun faydalarına değinerek çörek otunun bağırsak sorunlarına iyi geldiğini vurguluyor.
 
Ayşan, çörek yapımının kolay olmadığını söylerken, "Yaz sıcağında hamuru yoğurmak, tandırı yakmak zor. Tandırın başında saatlerce beklemek bizi çok yoruyor. Fakat çöreğin lezzetini aldığımızda yorgunluğumuz unutuyoruz” diyor.
 
Bayramlar dışında özel misafirleri için de çörek yaptıklarını dile getiren Ayşan, bayram çöreğinin kendileri için gelenek haline geldiğini belirtiyor.