Yazın vazgeçilmezi kavun ve acur toplanmaya başlandı

  • 09:06 3 Ağustos 2020
  • Yaşam
MARDİN - Mardin’de kadınlar, yetiştirdikleri kavun ve acuru toplamaya başlarken, aynı zamanda pazarlarda kurdukları tezgahlarda  topladıkları ürünlerin satışını yaparak geçimlerini sağlıyor. 
 
Mardin’de yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan kavun ve bölgeye özgü olan acur, bostanlarda toplanmaya başlandı. Kadınlar, merkez ilçe Artuklu’ya bağlı Mardin Ovası’ndaki bostanlarda topladıkları kavun ve acuru, pazarlarda ve cadde köşelerinde kurdukları tezgahlarda satarak aynı zamanda ekonomik kazanç sağlıyor. 
 
‘Her sene farklı bir ürün ekiyoruz’
 
Yaz mevsiminde kentte en fazla tüketilen meyvelerin başında kavun ve acurun geldiğini söyleyen Melek Acay, “Tarlamıza her sene farklı bir ürün ekiyoruz. Bu sene de kavun ve karpuz ektik. Birkaç ay bakım yapıp sulayınca bu dönemde gelip büyüyenleri topluyoruz. Topladıklarımızı genelde bizler tüketiyoruz. Ya da çevreye dağıtıyoruz ama çok fazla olunca satıp geçimimizi sağlıyoruz. Acur, buraya özgü bir meyvedir. Her yaz mevsiminde insanların vazgeçilmezidir. Fazla ürün elde ettiğimizde biz de pazarlara dağıtıyoruz” dedi. 
 
'Bakımını da toplamasını da biz kadınlar yapıyoruz'
 
Kentte genelde bahçesi olan birçok kişinin kavun ya da acur ektiğini söyleyen Berivan Acay ise , kendi bahçelerinde de kavun ya da acur ektiklerini dile getirdi. Berivan, “Ekimi de bakımı da biz kadınlar yapıyoruz. Şimdi toplama işini de biz yapıyoruz. İnsanlar yazın bunlar dışında bir şey yemiyor. Bizim de çocuklarımız alıştı artık. Onlarla birlikte gelip toplayıp eve götürüyoruz. Hem bahçe ile ilgileniyoruz hem de gidip pazardan almak yerine kendi ellerimizle dalından koparıyoruz. Acuru da başka yerde insanlar çok ekmiyor ama biz her fırsatta ekiyoruz. Hem çok sağlıklı hem de yetişmesi kolay” diye konuştu.