Kadınların üretimi pandemide de sürdü

  • 09:02 15 Eylül 2020
  • Yaşam
VAN - İki kadının öncülüğünde açılan “Kadın Emeği”, yaklaşık 60 kadın ile üretim yapıyor. Pandemi sürecinde de evden süren üretime birçok kentten çok sayıda kadın katılıyor.
 
Serhat bölgesinde uzun ve soğuk geçen kış mevsimi için hazırlıklar da uzun sürüyor. Van’da iki kadının öncülüğünde açılan, yaklaşık 60 kadının bulunduğu “Kadın Emeği” isimli işletme de kış için hummalı hazırlıklarına devam ediyor. "Kadın Emeği", şimdilerde yoğun talep gelen erişte yapımını sürdürüyor. Kolektifin hem üretiminde hem de pazarlamasında görev alan Sönmez Ertaş, kadın dayanışmasının önemine vurgu yaptı.
 
‘Kayyımlar sandılar ki evde oturacağız’
 
Daha önce bir yıllık kooperatif deneyimi yaşadığını kaydeden Sönmez, daha sonra kantin işlettiğini, ardından ise 31 Mart 2019 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) İpekyolu Belediye Meclis üyesi seçildiğini söyledi. Kayyım atamalarıyla birlikte meclis üyeliğinin düştüğünü ifade eden Sönmez, “Kayyımlar sandılar ki; görevimize son verilince evde oturacağız. Ama öyle olmadı. Bizler üreten, emek veren kadınlarız. Kendi ayaklarımız üzerinde durmayı başardık ve başarmaya devam edeceğiz” dedi.
 
Pandemide de üretim sürdü
 
Emek pazarının açılışının üzerinden beş ay geçtiğini belirten Sönmez, ancak pandemi sürecinde herkes gibi kendilerinin de üç ay boyunca işyerlerini kapatmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Kepenkler kapalı olsa da üretime evde devam ettiklerini dile getiren Sönmez, “Çünkü işletmenin kapalı kaldığı üç ayın kirasını çıkarmak zorundaydık. Evde reçel, içli köfte, mantı yaparak kiramızı çıkarmaya çalıştık” sözlerine yer verdi.
 
‘Yaptığımız her şey ilgiyle karşılanıyor’
 
Açıldıkları günden itibaren kış hazırlıklarına da başladıklarını söyleyen Sönmez, “Gelen talep üzerine kışlık hazırlıklardan erişte kesimine başladık. Alıcı önce bir kilo alarak tadına bakıyor, beğendiğinde ise tüm kış boyunca tüketeceği erişteyi sipariş ediyor. Eriştemizde katkı maddesi olmadan, yumurta ve suyunu aynı oranda katarak yapıyoruz, alan müşteri bir daha sipariş ediyor. Erişteye ilgi fazla olduğundan bu haftayı tamamen erişte yapmaya ayırdık. Çünkü normalde günlük üç yemek çeşidi çıkarıyoruz. Yine de talep olduğunda yemekleri de arada pişirip servis ya da paket servis yapıyoruz. Onun dışında birçok şarküteri, işyeri, kafe sipariş veriyor, onlara hazırlayıp gönderiyoruz. İnsanlar katkı maddeli ürünleri tüketmekten bıkmışlar, bundan kaynaklı yaptığımız her şey ilgiyle karşılanıyor” şeklinde konuştu. 
 
Farklı kentlerden ürünler de bulunacak
 
Bahar aylarında dağlarda yetişen uçkundan reçel yaptıklarını ve bu uçkun reçelinin tüketici tarafından şifa niyetine alındığını belirten Sönmez, bu yıl pandemiden kaynaklı toplayamadıkları için reçelini yapamadıklarını ifade etti. Sönmez, diğer reçel çeşitlerinin ise hazırlandığını söyledi. Sönmez, reçellerin yapımında, meyvelerin dalından koparılarak kullanıldığını sözlerine ekledi.
 
Kolektif emekle ile kadın kooperatifi hazırlığı
 
Ayrıca çocukları nedeniyle evden çıkamayan yaklaşık 10 kadının evinde ürettikleri ürünleri pazarlanması için kendilerine ulaştırdıklarını belirten Sönmez, “Kurutmalıklarımız Batman’dan, reçellerimiz, ev üretimi turşularımız Gevaş’tan gelecek, Mersin’de üç tane kadın arkadaş salça hazırlamış, bizlere ulaştıracak. Amacımız kolektif bir kadın dayanışması ile ileride bir kadın kooperatifi kurmak” diye konuştu.