Türkiye’de yaşlı bakımının yarısından fazlasını kadınlar üstleniyor

  • 11:10 23 Ekim 2020
  • Yaşam
HABER MERKEZİ - CHP’nin Bilim Platformu'nun “Türkiye’de Yaşlılık” başlıklı politika notuna göre Türkiye’de 1 buçuk milyon yaşlı yurttaş tek başına yaşıyor ve bunların üçte ikisini kadınlar oluşturuyor. Paylaşılan verilere göre yaşlı bakımının yarısından fazlasını da kadınlar üstleniyor.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bilim Platformu, “Türkiye’de Yaşlılık” başlıklı politika notunu kamuoyu ile paylaştı. Buna göre Türkiye’de tek başına yaşayan 1 buçuk milyon yaşlı yurttaş bulunuyor. Yaşlıların sağlık hizmetlerine erişimde zorluklar çektiğine değinilen politika notunda, yaşlılara bakım merkezlerindeki kapasitenin yaşlı nüfusun yüzde 1’ini dahi karşılamadığına dikkat çekildi.
 
Türkiye’de her 100 kişiden 9’unun 65 yaş veya üzerinde olduğuna yer verilen politika notunda, dünya genelinde 1950’den beri yaşlı nüfus oranı 2 buçuk kat artarken, Türkiye’de 5 kattan fazla arttığı vurgulandı. Politika notuna göre yaşlıların 2023’te nüfusun yüzde 10,2’sini, 2040’ta yüzde 16,3’ünü, 2080’de ise yüzde 25’ini oluşturması bekleniyor.
 
‘Yaşlı bakımını kadınlar üstleniyor’
 
Yine politika notunda kadınların durumuna da dikkat çekildi. Aile içinde yaşlı bakımını üstlenenlerin yarısından fazlasını kadınların oluşturduğunun altı çizilen politika notunda, şunlar belirtildi: “Evde bakım yardımının yalnızca çok muhtaç ailelere veriliyor olması, pek çok ailede kadınların bu görevi ücretsiz olarak yerine getirdiği anlamına geliyor. Bu durum, kadınların yaşlılıklarında yoksulluk içinde yaşayacakları anlamına geliyor. Türkiye’de en yoksul kesim yaşlı kadınlar. Yoksul yaşlıların yarısından çoğunu kadınlar oluşturuyor. Türkiye’de yaşlılar içindeki yoksulluk oranı yüzde 20’ye yaklaştı.”
 
1 buçuk milyon yaşlının üçte ikisi kadın
 
Politika notunda Türkiye’de tek başına yaşayan 1 buçuk milyon yaşlı yurttaşın bulunduğuna yer verilirken, bunların üçte ikisini kadınların oluşturduğu kaydedildi. Ayrıca yaşlı yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimde zorluklar çektiğine de notta işaret edildi.
 
Öte yandan politika notuna göre 2019 itibarıyla 65 yaş üstü 851 bin kişi çalışıyor, yüzde 92’si kayıt dışı.