Britanya’dan Suriye’ye, DAİŞ esaretinden özgürlüğe…

  • 09:30 10 Kasım 2017
  • Yaşam

Rûken Goman

DÊRIK - Sistematik erkek şiddetinden kaçarken DAİŞ çeteleri tarafından esir alınan Britanyalı Jasi, Türkiye’nin çetelerin Suriye’ye geçişine izin verdiğini söylüyor. Esaretten QSD savaşçıları sayesinde kurtulan Jasi’nin tek hayali ise ülkesine geri dönebilmek. 
 
Rakka’da DAİŞ çetelerine karşı amansız bir mücadele ve direniş yürüten Demokratik Suriye Güçleri(QSD), YPG ve YPJ güçleri birçok yeri çetelerden temizleyerek sivil halkı özgürleştirdi. Kentin özgürlüğe kavuşmasıyla beraber DAİŞ zulmü ve esaretin hem tanığı hem mağduru olan çok sayıda kadın da yeni bir yaşama adım attı. Bu kadınlardan biri de hikayesi Britanya topraklarında başlayan ama Suriye topraklarında DAİŞ’le birlikte değişen Jasi Bernarld.  
 
‘Türkiye DAİŞ’in geçişlerine izin veriyor’
 
Britanya’da ailesinin sistematik şiddetine maruz bırakılan Jasi, ardından evlendiği erkek tarafından da aynı şekilde şiddete ve işkenceye maruz bırakılmaya devam ediyor. Çocuklarından ayrı kalmamak adına şiddete karşı susmak zorunda kaldığını ifade eden Jasi, internet üzerinden iş aradığı bir sırada  Ebû Reşid isimli doktor ile tanıştığını kaydediyor. Jasi,  Ebû Reşid'in çocuklarına ve kendisine yeni bir hayat vadettiğini ve başka bir ülkede yaşamayı teklif ettiğini dile getirerek, gördüğü erkek şiddetinden kaçış yolu olarak bu teklifi kabul ettiğini söylüyor. Ebû Reşid ile önce Türkiye'ye geldiklerini ve buradan da Suriye'ye gittiklerini belirten Jasi, Ebû Reşid'in DAİŞ çetesi olduğunu bilmediğini ifade ediyor. 
 
Türkiye'nin DAİŞ çetelerinin Suriye topraklarına geçişine izin verdiğini vurgulayan Jasi, Suriye'ye geldikten sonra yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Türkiye'den rahatlıkla Suriye'ye geldiğimizde içimde bir korku oluştu. Çeteler beni ve çocuklarımı alarak bir zindana koydular. 4 ay boyunca çocuklarım ile birlikte bu zindanda kaldım. Bana ülkeme dönmemin imkânsız olduğunu ve halkımın kafir olduğunu söylüyorlardı. Sürekli tehditlere maruz bırakıldım. Çocuklarımı katletmesinler diye bir DAİŞ çetesi ile evlenmek zorunda kaldım."
 
'Çetelerin elinden kaçarak QSD güçlerine sığındım'
 
Birçok kadının DAİŞ çeteleri tarafından katledilmesine şahitlik ettiğini söyleyen Jasi, DAİŞ çeteleri ile birlikte Minbic, Musul ve Rakka kentlerine gittiğini belirtiyor. Kadınların işkencelere maruz bırakıldığını ifade eden Jasi, bu yüzden defalarca çetelerden kaçmaya çalıştığını kaydediyor. 
 
Jasi kurtuluş hikâyesini de şöyle anlatıyor: "Bir kişiye para verdim beni QSD güçlerine ulaştırsın diye ama yardımcı olmadı. En sonda ben kendi iradem ve gücümle DAİŞ çetelerinden kaçarak QSD savaşçılarına sığındım. QSD savaşçılarını gördüğüm an ki mutluluğumu anlatamıyorum. Bizlere çok yardımcı oldular. Şimdi tek isteğim tekrar ülkeme giderek çocuklarım ile özgürce yaşamak."