'Ücretsiz ve temiz su herkesin hakkı'

  • 09:06 27 Kasım 2017
  • Yaşam

 

Melike Aydın
 
ELAZIĞ - Çoğunlukla Dersim’den göç eden ailelerin yaşadığı Elazığ Yıldızbağları Mahallesi’nde temiz suya erişimi sorunu yaşanıyor. 35 yıldır mahallede yaşayan Fadime Akbulut, ücretsiz ve temiz içme suyunun herkesin hakkı olduğunu söylüyor.
 
Devletin köy boşaltma politikaları sonucunda Bingöl ve ağırlıklı olarak Dersim’den Elazığ Yıldızbağları Mahallesi’nde uzun süredir temiz suya erişim sıkıntısı yaşanıyor. Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Tornova köyünde doğan ancak 12 Eylül 1980 darbesinden sonra yaşanan köy boşaltmaları sonucunda Elazığ'a göç eden 65 yaşındaki Fadime Akbulut 35 yıl önce mahalleye yerleşti. Mahallede uzun zamandır temiz suya erişimde sıkıntı yaşandığını söyleyen Fadime, “Artık neredeyse her şeyi para ile satmaya başladılar. Aklımıza, hayalimize sığmayan şeyleri parayla satıyorlar. Daha önce suya para vereceğimizi kim bilirdi. Su herkesin ihtiyacıdır. Su satılır mı hiç? Musluktan kireçli su akıyor. Hastalar var çocuklar var içemiyoruz. Mecbur bırakıyorlar su satın almaya” dedi. 
 
‘Belediye lütfediyor’
 
Yaşadıkları sıkıntı nedeniyle mahallede birçok ailenin Elazığ merkeze bağlı Karaçalı bölgesinden gelen Karaçalı suyunu kullandığını söyleyen Fadime, her gün evine çeşmeden su taşıyor. “Belediye evlere ücretsiz su getirmek yerine herkesin hakkı olan suyu hayrat adıyla lütuf ediyor” diyen Fadime,  Çeşmeden temin ettikleri içme suyunun da çok kireçli olduğunu söyledi. 
 
‘İki farklı hayat yaşıyorum’
 
Kent yaşamının kendileri açısından zorluklarını anlatan Fadime, her sene yılın 6 ayı gittikleri köylerinde geçirdikleri zamanın kendisi için en kıymetli zamanlar olduğunu söyleyerek, “6’şar aylık dönemlerde iki farklı hayat yaşıyorum” dedi.