Meral'a keçileri yoldaş oluyor…

  • 09:03 1 Aralık 2017
  • Yaşam

 

Rojda Aydın
 
DİYARBAKIR - Sur'a bağlı Çarıklı köyünde küçükbaş hayvan besiciliği yapan Meral Erdoğan ve keçileri arasında oluşan samimi bağ adeta Neolitik dönemlerin kadın-doğa ilişkisini yansıtıyor. 
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Çarıklı köyünde yaşayan Meral Erdoğan (40), ailenin tek geçim kaynağı olan küçükbaş hayvancılık yapıyor. Mardin'in Mazıdağı ilçesinden Çarıklı'ya göç eden ailesi ile birlikte geçimlerini yalnızca küçükbaş hayvancılıkla sağladığını dile getiren Meral, hayvancılığın zorluğunu anlatıyor. Mesleğini giymesi zor olan demir bir elbiseye benzeten Meral, hayvanlarını günde dört öğün besliyor. Tüm zorluklara rağmen Meral dişi hayvanlar ve kadınlar arasında farklı bir bağ olduğunu dile getiriyor. Meral ve hayvanları arasında oluşan bağ adeta Neolitik çağlardan kalma bir yaşamı andırıyor. 
 
'Hayatım boyunca hayvancılıkla uğraştım'
 
Çocuk yaşından itibaren küçükbaş hayvancılık ile ilgilendiğini ve geçimlerini bu şekilde sağladıklarını söyleyen Meral, hayvanlar ile arasında farklı bir bağ oluştuğunu dile getiriyor. 25 yıldır hayvanlarla iç içe olduğunu ifade eden Meral, acısını, hüznünü ve mutluluğunu çoğu zaman hayvanlarla paylaştığını sözlerine ekliyor. Kadınlar ile dişi hayvanlar arasında bir bağın olduğuna inandığını belirten Meral, "Beni anladıklarına inanıyorum. Özellikle dişi keçiler üzüldüğüm anlarda bana daha çok sokuluyorlar. Bende onlara daha çok bağlanıyorum. Onlara onca emek verdikten sonra yanımdan ayrılmak zorunda kalmalarına üzülüyorum. Ama bir yerden sonra bunu yapmak zorunda olduğumuzu bildiğim için üzüntümü onlara yansıtmıyorum" diyor.
 
Meral, keçi besiciliğinin yanı sıra keçi sütünden yoğurt ve peynir yaptıklarını da söylüyor. Ayrıca yaptığı yoğurdu ve peyniri komşularına sattığını belirten Meral, kendi evi için de süt ürünleri ürettiğini kaydediyor.