Sokak Bizim Derneği soruyor: Kaldırım nerede?

  • 15:08 12 Ocak 2018
  • Yaşam

 

HABER MERKEZİ - Sokak Bizim Derneği, kaldırımlara ilişkin fiziksel ve sosyal sorunlara dikkat çekmek amacıyla “Kaldırım Nerede?” kampanyası başlattı. Sokakta ve caddelerde çekilen fotoğraflar "#kaldırımnerede" etiketiyle Twitter üzerinden paylaşılacak.
 
Sokak Bizim Derneği, kaldırımlara ilişkin fiziksel ve sosyal sorunlara dikkat çekmek amacıyla 2013'te başlattığı "Kaldırım Nerede?" kampanyasını yeniden başlattı.  Yeşil Gazete'de yer alan haberde, dernek,  ülke geneline hakim kaldırım temelli hak ihlallerine karşı yaya odaklı şehir talebini dile getiriyor ve tüm kentlilerle bu kez daha yüksek sesle soruyor: "Kaldırım Nerede?"
 
Kentliler kaldırımlarla ilgili günlük hayatlarında karşılaştıkları sorunların fotoğrafını çekecek ve bu fotoğrafları detaylı konum bilgisini açarak "#kaldırımnerede" etiketiyle Twitter üzerinden paylaşacak.
 
Paylaşımlar "kaldirimnerede.org" sitesi aracılığıyla kategorilendirilerek haritaya işlenecek. Kategorilerin farklı renklerde etiketlenmesi ve paylaşımların haritada konumları ile gösterilmesi sayesinde hangi sorunların nerelerde yoğunlaştığı açık bir şekilde ortaya konmuş olacak.
 
Sokak Bizim Derneği, paylaşımları haritalayarak sorunun mekânsal görünürlüğünü artırmayı ve farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Yerel aktörlere de bu hususta inisiyatif alma çağrısı yapıyor. Ocak 2018'de tüm kentlerden paylaşıma açık olarak başlayan 'Kaldırım Nerede?' bu ortak soruna karşı harekete geçmek isteyen herkesi bu interaktif sürece davet ediyor.
 
‘Sokak Bizim Derneği’ hakkında
 
Kentsel problemlere alternatif çözümler üretmek amacıyla 2007 yılında yola çıkan Sokak Bizimciler 2010 yılına kadar insiyatif olarak çalışmaları sürdürdü. 2010 yılı itibariyle dernekleşen Sokak Bizim bu sene 7. Yılına girdi. Kentsel ulaşım, insan odaklı şehir planlaması, sürdürülebilir ulaşım, sokak kültürü, bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması ve yaygınlaşması gibi konularda faaliyetlerini devam ettiren dernek 
İstanbul'da 12 ayrı sokakta gerçekleştirdikleri "Ayda Bir Gün Sokak Bizim" etkinlikleri ile dikkat çekmişti.
 
Dernek 2013 yılında başlattığı kampanya ile kaldırım işgaline karşı şu soruyu yöneltmişti:
 
"Evinizden çıktınız. Her zamanki günlük telaşlar. İşe, okula, bir yerlere yetişme hali ve bu telaş içinde daha köşeyi dönmeden olabilecekler;
 
A) Bozuk kaldırım taşı sebebiyle tökezleme
 
B) Kaldırıma park etmiş bir araba
 
C) Kaldırımın darlığından dolayı karşıdan gelenle çarpışma tehlikesi
 
D) Yol hakkının her zaman kendinde olduğunu düşünen bir arabayla çarpışma tehlikesi
 
E) Hali hazırda bir kaldırım olmadığı için yoldan yürümek zorunda kalma
 
İşte tam bu noktada sizlerin de içinden "Kaldırım Nerede?" diye sormak gelmiyor mu?"