Süphiye’nin başarısı ‘engel’ tanımıyor

  • 09:14 2 Şubat 2018
  • Yaşam

 

Filiz Zeyrek
 
ADANA - Yüzde 90 bedensel engeli bulunan Süphiye Mutlu, “Başarı engel tanımaz” diyerek çıktığı yazım yolculuğuna iki kitap sığdırdı. Kızının dudaklarından dökülen her harfi not eden ve kitabın oluşmasına bu şekilde katkı sunan annesi Zehra ise, “Onunla beraber mücadeleyi öğrendim, azmi ve başarıyı öğrendim” diyor. 
 
Süphiye Mutlu, yüzde 90 bedensel engelli bir kadın. Bedensel engelini yaşam içerisinde ‘engel’ olarak görmeyen Süphiye, iki yıl içerisinde iki kitap yazdı. “Kalpte Sevgi Varsa, Bedende Engel Yoktur" ve "Aklım, Kalbim, Ben" isimli kitapların yazımında Süphiye’ye destek veren annesi Zehra Mutlu, “Ülkede engelliler için daha çok alan açılmalı. Daha rahat bir şekilde başarıya ulaşmaları için önyargılar kırılmalı” diyor. 
 
Süphiye’nin bir an olsun bile pes etmediğini ifade eden Zehra, “Onun yanında oldum ve onunla beraber mücadeleyi öğrendim, azmi ve başarıyı öğrendim” diye belirtiyor. 
 
‘Çok büyük bir emek var’
 
Süphiye, konuşma bozukluğu çektiği için harfleri çok sessiz ve yavaş yavaş söylüyor. Zehra, bundan kaynaklı Süphiye’nin söylediği her harfi anlamaya çalışarak ve harfleri tek tek yan yana getirerek kelimeleri oluşturuyor. “Çok büyük bir emek var bu iki kitapta ve bunun için çok değer veriyoruz kitaplarımıza” diyen Zehra, kitapların çok edebi bir dille yazıldığını söylüyor. 
 
‘Çocuklar da okuyabilir’
 
Süphiye’nin “Birgün ben de yazar olmak istiyorum” demesiyle başlayan yazım yolculuğunun başarı ile devam ettiğini söyleyen Zehra, “Süphiye, kitaplar sayesinde kendini anlatmaya çalışıyor aslında. Kitaplar, sadece engellilere hitap etmiyor hatta çocuklar da severek okuyabilir” diyor. 
 
“Süphiye benim hayat yoldaşım, sırdaşım, arkadaşım, kızım onsuz hiçbir saniye bile düşünemiyorum" diyen Zehra, “Süphiye’nin en büyük hayali, sosyoloji bölümünü tamamlayıp mesleğini yapmak” diye belirtiyor.