Kömür değil zehir!

  • 09:02 7 Şubat 2018
  • Yaşam

 

VAN - Van Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü tarafından dağıtılan kömürler zehir saçıyor. Daha önce insan sağlını tehdit ettiği yönünde yapılan uyarılara rağmen dağıtımı süren kömürleri yakmak zorunda bırakılan Hanife Irmak, "Soba borularını ayda en az dört defa temizliyorum. Ama hala kömür kokusu altında yaşıyoruz. Dağıtılan kömürün yarısından fazlası taş" dedi. 
 
Kış mevsiminin en soğuk geçtiği bölgelerden olan Serhat’ta, Sosyal Yardımlaşma Müdürlükleri tarafından dar gelirli ailelere “yardım” adı altında dağıtılan kömürler zehir saçıyor. Soba zehirlenmeleri nedeniyle ölüm ya da yaralanmaların meydana geldiği bölgede her yıl yüzlerce insan bu nedenle hastanelik olurken, onlarca kişi de karbonmonooksit gazı nedeniyle yaşamını yitiriyor. Ekolojistler ve sağlık çalışanları, müdürlükler tarafından dağıtılan kömürlerin insan sağlığı açısından büyük tehdit oluşturduğu uyarısında bulunurken, Meclis’e de dağıtılan kömürlerin araştırılması için soru önergeleri verilmişti. 
 
Uyarılarak rağmen dağıtılan kömürleri kullanmak zorunda bırakılan yurttaşlar da duruma tepkili. Van'ın İpekyolu Mahallesine bağlı Yalımerez Mahallesi’nde yaşayan Hanife Irmak, neredeyse her hafta kömür tozundan etkilenmemek için kafasına doladığı leçeğiyle soba borularını evinin bulunduğu sokağın karşısına taşıyarak temizlediğini söyledi. 
 
Ayda dört kez temizliyor 
 
Plastik bir fırça yardımıyla boruları temizlediğini söyleyen Hanife, verilen kömürün yarısının taşlardan oluştuğunu belirtti. Hanife, "Ayda en az dört defa soba borularını temizliyorum. Kış boyunca evin duvarları, perdeleri is içinde kalıyor. Söz de kömürü yardım olsun diye veriyorlar. Ama pisliğini yine biz kadınlar temizlemek zorunda kalıyoruz" dedi. 
 
Yarısı taş 
 
Yardım için dağıtılan kömürlerin kontrol edilmediğini söyleyen Hanife, " Yıl içinde bize bir ton veriliyor. 60 torbadan oluşan kömürün yarısından fazlası taştan oluşuyor” ifadelerini kullandı. “Sobayı yaktığımızda iki poşet doldurup atıyoruz. Attığımız kömürün külü kendisinden daha fazla oluyor” diyen Hanife,  “Dar gelirli olduğumuz için kaliteli kömür almak için milyonlarca para isteniyor. Bizlerde maalesef verilen bu yardım kömürleriyle yetinmek zorunda kalıyoruz. Temizlenmesi sırasında üst baş tamamen kömür oluyoruz. Sosyal yardımlaşma verdikleri kömür yardımıyla övünüyor. Sağlığımız başta olmak üzere yaşamımız tehlike altına giriyor” diyerek, duyarlılık çağrısında bulundu.