Malatya'nın oto tamircisi Gülcan: 'Kadından tamirci olmaz' anlayışını yıktım

  • 09:05 28 Şubat 2018
  • Yaşam

 

Gülistan Azak
 
MALATYA - Çocukluğundan itibaren tüm araçlara karşı ilgisi olan Gülcan Coşkun, kentin ilk genç kadın otomobil tamircisi oldu. Gülcan tüm şaşkın bakışlara rağmen "Kadından tamirci olmaz" anlayışını yıktığını vurguluyor.
 
Malatya kent merkezinde bulunan sanayi sitesinde 42 yıllık oto tamircisinin yanında çırak olarak çalışmaya başlayan Gülcan Coşkun (19), şuan usta olarak çalışıyor. Gülcan tamirci dükkanına gelen sürücüler tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor. Sürekli şaşkın bakışlarla karşılaştığını dile getiren Gülcan, insanların kendisine olumlu yaklaşımlarının kendisini mutlu ettiğini söylüyor. Gülcan, "Kadından tamirci olmaz" anlayışını yıktığını kaydederek, "yapamazsın" diyenlere inat usta olarak çalışmasını sürdürdüğünü sözlerine ekliyor.
 
'Arabalara olan merakım beni oto tamircisi yaptı'
 
Araç tamiri ile ilgili işlere karşı çocuk yaşlarda merakının başladığını ifade eden Gülcan, "Küçükken oyuncaklarımı tamir ederdim. Şimdi ise koskoca oto tamirciliği yapan bir iş yerinde usta olarak çalışıyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. İnsanların şaşkın bakışlarıyla çocukken karşılaşmaya başladım ancak bu beni daha da hırslandırdı. Bugün geldiğim noktada usta olmayı başardım" diyor.
 
'Tamir işini bisikletçide dedemi beklerken öğrendim'
 
İşini severek yaptığını söyleyen Gülcan, arabalara olan merakını ise şöyle anlatıyor: "Küçükken dedem camiye gittiği vakit beni cami yakınlarında bulunan bisiklet tamircisine bırakırdı. Bisiklet tamiri yapılan o iş yerinde yerimde durmaz, oradan oraya koşuşturur vida ve anahtarlarla oynardım. Tamir işini ilk olarak dedemin beni bıraktığı o bisiklet tamircisinde öğrendim diyebilirim. Yıllar sonra meraklı olduğum bu tamir işini mesleğe dönüştürme fırsatı buldum. Mesleğe başladığımda yabancılık çekmedim ve ortama, arabalara hemen alıştım. Tamir yaparken soğuktan parmaklarımızın üşüdüğü zamanlar oluyor ama yine de ne soğuktan rahatsız oluyorum ne de motordan akan yağın kokusundan. Çünkü mesleğimi severek ve isteyerek yapıyorum."