Valiliğin yasaklarına tepki: Ellerinizi yaylalarımızdan çekin

  • 09:04 9 Nisan 2018
  • Yaşam
Hikmet Tunç-Zeynep Turgut 
 
VAN - "Geçici askeri güvenlik bölgesi" ilan ederek yaylaları aylarca yasaklayan Valilik, insanların tek geçim kaynağı olan hayvancılığı bitirme noktasına getiriyor. Yasaklara isyan eden kadınlar, “Yaylalarımıza güvenle girmek istiyoruz. Artık yeter yaylalarımızdan ve hayvanlarımızdan ellerinizi çekin" dedi. 
 
Van Valiliği resmi sitesinde 103 mera ve yaylayı "Geçici askeri güvenlik bölgesi" ilan ettiğini duyururken, tek geçim kaynağı hayvancılık olan bölge halkı ise, koyunlarını mahalle aralarında otlatmak zorunda bırakılıyor. Kent nüfusunun büyük bir oranı 90'lı yıllarda göçertilmeye maruz bırakılan yurttaşlardan oluşmasından kaynaklı birçok yurttaş, baharın gelmesiyle birlikte boşaltılan, yakılan köy yayla ve meralarına giderek hayvancılıkla uğraşıyor. Son 2 yıldır ekonomik kriz nedeniyle kışın hayvanlarına yeterli bir şekilde saman depolayamayan yurttaş, baharda yaylaların yasaklanmasıyla yine mağdur ediliyor. 
 
'Kış boyunca koyunları besleyemedik'
 
İpekyolu ilçesine bağlı Gündoğdu Mahallesi'nde koyunlarını mahalle arasında otlatmak zorunda bırakılan kadınlardan Hamail İtak, 20 yıl önce Van'a bağlı Ferxinis köyünden şehir merkezine göç etmek zorunda kalmış. Göç nedeniyle koyunlarının yarısından fazlasını satmak zorunda kaldıklarını belirten Hamail, "Kalanları da mahalleye taşındıktan sonra satarak kalabilecek arsa aldık. Daha sonraki dönemlerde belli aralıklarla koyun alıp beslemeye çalıştık. Bu defada ekonomik krizden kaynaklı kış mevsimi boyunca besleyemedik. Şu an aldığımız 20-30 koyunla da geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Ben hem kendi koyunlarıma bakıyorum hem de komşularınınkine bakıyorum. Günlük işlerimi bitirdikten sonra koyunlarımı mahalle aralarında yeşeren otlardan otlatıyorum. Komşularımın koyunlarını da günlük aldığım ücret karşılığında bakıyorum" dedi. 
 
‘Yaylalarımıza güvenle girmek istiyoruz’
 
Valiliğin yayla ve mera yasaklarına tepki gösteren Hamail, "Tek geçim kaynağımız koyunlarımız. Neden sürekli bizler geçim kaynaklarımızdan vuruluyoruz. Bu kabul edilemez bir şey. Köylerimizden edildik. Gittiğimiz kentlerde açlıkla sınanıyoruz. Bu bölgede ancak hayvancılık yapılabilinir. Ülkenin ekonomik zenginliklerinin arasında hayvancılık varken, neden bu kadar hayvancılık öteleniyor. Ben günlük kazandığım 25 lira ile ailemi geçindiriyorum. Artık normal bir yaşam istiyoruz. Kendi yaylalarımıza güvenle girmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
‘Huzur içinde yaşamak istiyoruz’
 
Topraklarının işlenmesi durumunda kimseye muhtaç olmadan yaşayabileceklerini belirten Zehra Peyan ise, şöyle dedi: "Yaylalarımızdan yasaklar biran önce kaldırılsın. İnsanlar güvenle yaylalarına gidebilsin, hayvanlarımızla birlikte huzur, barış içinde yaşamak istiyoruz. Yıllardır mağdur ediliyoruz. Artık yeter. Doğa bütün imkânlarını sunuyor ama insanlar insan üzerinde bu kadar zulmü reva gördüğü için huzur içinde yaşayamıyoruz. Bu yasaklardan en çok mağdur edilen hayvanlarımızdan ve yaylalarımızdan ellerinizi çekin."