TSK denetimindeki Efrin'den kaçan E.O: Her türlü insanlık dışı muameleye maruz kaldık

  • 09:06 10 Eylül 2018
  • Yaşam
Sozda Oremar
 
ŞEHBA - TSK ve ÖSO denetimindeki Efrîn'den Şehba Bölgesi'ne kaçan E.O., her türlü insanlık dışı muameleye maruz kaldıklarını belirterek, tekrar topraklarına döneceklerine inandığını söyledi. 
 
Efrîn kent merkezi, 58 günlük saldırıların ardından 18 Mart günü Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlantılı olduğu Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) denetimine geçti. Halkın çoğu saldırılar ile birlikte göç ederken, kimisi Efrîn'den çıkamayarak burada kalmak zorunda bırakıldı. Halkın evleri ÖSO çeteleri ve ona bağlı silahlı gruplar tarafından yağmalanırken, çok sayıda kişi de kaçırılarak karşılığında fidye istendi. 
 
E.O. isimli kadın da, saldırıların ardından ailesi ile birlikte Efrîn'de kalmak zorunda kalanlardan biri. TSK ve ÖSO denetiminde olan Efrîn'de 6 ay kalan E.O., daha sonra buradan kaçarak Şehba Bölgesi'ne gelmeyi başardı. Ailesi Efrîn'de kalan ve güvenlik sorunu olan E.O., 6 ay boyunca şahit olduğu insanlık dışı muameleyi ajansımıza anlattı.  
 
'Kadınlara siyah çarşaf giydiriliyor'
 
E.O., "Çeteler Efrîn'de kalan halkın  evlerini talan ediyor. Hem işkence hem de onları ölümle tehdit ediyor. Kadınlar siyah çarşaf olmadan evinin önüne bile çıkamıyor. Dışarda görülen Efrînli erkekler ise görüldükleri yerde yakalanarak işkenceye maruz bırakılıyor" diyerek şahit olduklarını anlatmaya başlıyor.  
 
'Çetelerin içinde nefes alınamıyor'
 
Kürtçe konuşmalarına izin verilmediğini söyleyen E.O., Kürtçe konuşanların sokak ortasında işkenceye maruz kaldığını anlattı. "Çetelerin elindeki Efrîn'de çok acı çektim" diyen E.O., şöyle devam etti: "Siyah çarşaf giyerek anca ekmek almaya gidebiliyordum. O çetelerin içinde nefes dahi alamıyorduk. Dışarı çıktığımızda saatlerce yolda durduruluyorduk. Her defasında bizlere YPG ve YPJ savaşçılarını soruyorlardı. Onları gördüğümde içimi korku kaplıyordu. Bir an önce Efrîn'den çıkmak istiyordum. Çünkü Efrîn artık yaşanmaz bir hale gelmişti. Her türlü insanlık dışı muamele ile karşılaştık. Çok zor günlerdi."   
 
'Halkın mallarını çalmak için gelmişler'
 
Son dönemde çeteler arasında anlaşmazlıkların baş gösterdiğini belirten E.O., bunun Efrîn ilçe ve köylerinde el koydukları halkın mallarının paylaşımından kaynaklandığını sözlerine ekledi. E.O. çeteler arasında çatışmaların da başladığını söyleyerek, "Efrîn'de yaşadığım bu 6 ay süre zarfında şunu rahatlıkla gördüm ki Türk devleti ve ona bağlı çeteler sadece hırsızlık ve talan için gelmişler. Halkın evlerini halkın gözleri önünde talan ederek mallarını  çalıyorlar. Bir çok kişi katledildi, gözlatına alındı, tutuklandı ya da kaçırıldı. Bunun karşılığı olarak da halktan fidye isteniyor" dedi. 
 
'En kısa sürede yine Efrîn'de olacağız'
 
Efrîn'den çıkma sürecine de değinen E.O., eşi ile birlikte ölümü göze alarak böyle bir karar aldıklarını kaydetti. Büyük bir güçlükle Efrîn'den çıkabildiklerini söyleyen E.O., "Artık o çeteleri gözüm görmüyor ya rahat nefes alıyorum ve yine halkımın yanında olup insanca yaşayabiliyorum. Ama bir gün Efrîn'i çetelerden alacağımıza inanıyorum. O topraklara bizim şehitlerimizin kanı bulaştı. Efrîn halkı şehitlerini ve toprağını kolaylıkla bırakacak bir halk değildir. Bunu işgalciler de görecek. Evet şuan Şehba'dayız. Ama elbet bir gün o topraklarımızı alacağız. Savaşçılarımıza ve kendimize inancımız tam. En kısa sürede tekrar Efrîn'de olacağız" ifadelerini kullandı.