Bahçesaray’da uzun ve soğuk kış aylarına karşı hazırlıklar

  • 09:06 13 Eylül 2018
  • Yaşam
VAN - Van'ın Bahçesaray ilçesinin Yüce köyünde kış mevsiminin uzun ve soğuk geçmesine karşı hazırlıklar hızlandı.  Bahçelerden toplanan sebzeleri kurutup, konserve yapan kadınlar, diğer yandan da derede yün yıkayıp yorgan dikiyor.
 
Van'ın Bahçesaray ilçesine bağlı Yüce köyünde kadınlar, kış hazırlıklarını sürdürüyor ancak bu yıl hava koşulları nedeniyle istedikleri verimi alamadıklarını söylüyor. Kışın hava koşullarından dolayı çalışamadıklarını belirten Besna Yıldız, 6 ay boyunca evde oturduklarını ve yaza doğru bahçelerini ekmeye başladıklarını aktardı. Salatalık, lahana, biber, patates, fasulye ektiklerini kaydeden Besna, ancak ektikleri patates ve biberlerin çürüdüğünü çünkü hava koşullarının toprağa ve ürünlere yansıdığını dile getirdi. 
 
Armudun bolca bulunduğunu aktaran Besna, "Yaz sonunda buralarda armut oluyor. Armudun ömrü kısa olduğu için toplayıp kurutuyoruz. Çok ucuza satmak zorunda olduğumuz için fazla kazanamıyoruz" dedi. 
 
'Çarşıdan almıyoruz kendimiz üretiyoruz'
 
Bahçede çalışan ve soyismini vermeyen Fadime, en önemli kış sebzelerinden birinin fasulye olduğunu belirterek, kurutma yöntemi veya derin dondurucuya atarak ömrünü uzattıklarını söyledi. Konserve de yaptıklarını anlatan Fadime, “Kışın daha rahat oluyor. İhtiyacımızı karşılıyor. Çarşıdan sebze almıyoruz kendimiz ekiyoruz, topluyoruz, kullanıyoruz. Bu sene ürünler hem az hem de verimsiz ama yine de bize yetiyor” diye konuştu. 
 
'Çarşıdan alınan yorgan ısıtmıyor’ 
 
Köyün en yaşlılarından Medine Fidan ise, kış hazırlıkların en yorucu olanının yorgan yıkaması olduğunu aktardı. İlerleyen yaşına rağmen çalışmayı bırakmayan Medine, yorgan yıkama geleneğini şöyle anlattı: "İplerini çözerek yünleri leğene koyup çayda yıkıyoruz. İyice temizlenmesi için ilaçlıyoruz. Temizlenince tekrar kurumaya bırakıyoruz. Yünü açıp eşit şekilde yorganın içine koyup kalın döşek iplerini incelterek yorganlara uygun yapıyoruz sonra da dikiyoruz. Yeni yorganlar yapmak istediğimizde koyunların yünlerini kesip dereye götürüp yıkıyoruz. Sonra yorganlara doldurup dikiyoruz. Buralar çok soğuk oluyor çarşıdan alınan yorganlar sıcak tutmuyor. Bu şekilde daha iyi oluyor."