16 Ocak 2008: Özgür Kadının Sesi 'Hêvîya Jinê' ile yayın hayatına devam etti

  • 10:25 16 Ocak 2021
  • Tarihte Bugün
1998'de yayın hayatına başlayan ilk kadın dergisi olan Özgür Kadının Sesi'nin 16 Ocak 2008 yılında yeni formatıyla isim değiştirerek Hêvîya Jinê dergisiyle devam etti. 
 
Tarihte öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle:
 
1933: Tutkulu ve radikal bir düşünür Susan Sontag, Polonya ve Litvanya Yahudisi Amerikalı ebeveynlerinin çocuğu olarak New York’ta doğdu.
 
Susan Sontag’ın kim olduğunu özetlemek biraz zor. Yazar, eleştirmen, düşünür, sinemacı, tiyatro yönetmeni ve insan hakları savunucusu gibi alışılageldik ifadeleri kullanabilir ya da edebiyata, sanata, düşünmeye tutkuyla bağlı, sıra dışı fikirleri ifade etmekten çekinmeyen, liste yapma üstadı bir entelektüel olarak tanımlayabiliriz.
 
2008: 1998'de yayın hayatına başlayan ilk kadın dergisi olan Özgür Kadının Sesi'nin 16 Ocak 2008 yılında yeni formatıyla isim değiştirerek Hêvîya Jinê dergisiyle devam etti. Yapılan açıklamada, kadın mücadelesinde önemli bir kilometre taşı olan derginin bundan sonrada kadın hareketinin mirasına sahip çıkacağı belirtildi.
 
2018: Ayşegül Utku Günaydın, Kadınlık Daima Bir Muamma kitabı üzerinden, Tanzimat sonrası kadınların çıkardığı dergi ve gazetelerle şekillenen edebiyat geleneğini, kadın hareketini anlattı.