22 Ocak 2018: Yazar Ursula Kroeber Le Guin yaşamını yitirdi

  • 10:19 22 Ocak 2021
  • Tarihte Bugün
Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Ursula Kroeber Le Guin, 3 yıl önce bugün hayata veda etti. 
 
Tarihte bugün yaşanan kimi gelişmeler şu şekilde: 
 
1858: İngiliz sosyolog, iktisatçı, sosyalist ve emek tarihçisi Martha Beatrice Webb, 22 Ocak 1858’de doğdu. “Toplu pazarlık” terimini icat eden kişi olarak bilinen Martha, London School of Economics'in kurucuları arasındaydı ve Fabian Society'nin kurulmasında çok önemli bir rol oynadı. 
 
1909: ABD’li yüzücü Martha Maria Norelius, 112 yıl önce bugün doğdu. Martha, olimpiyat ve altın madalya ödülü sahibi ve beş farklı serbest stil yüzme yarışmasında eski dünya rekoru sahibi. 
 
2018: Ankara’da, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen “tek tip” kıyafet dayatmasına karşı “Tek Tipe Karşı Dayanışma İnisiyatifi” kuruldu.  29 kurumun imzacısı olduğu inisiyatif, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında düzenledikleri basın toplantısıyla kuruluşunu deklere etti.
 
2018: Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Ursula Kroeber Le Guin, 3 yıl önce bugün yaşamını yitirdi. Ursula Kroeber Le Guin, bilim kurgu alanındaki eserlerinin yanı sıra şiir, tiyatro, çocuk ve genç edebiyatı alanlarında da yazar ve çevirmen olarak katkıda bulundu. Ursula, bilim kurgu alanında uzun yıllar sonucunda erkek egemenliğini kırmayı başardı. 
 
2019: Feminist yayınevi Ayizi Yayınevi yayın hayatına son verdi. Yayınevinin kurucularından Aksu Bora, son dönemdeki ekonomik sorunların yayınevini de etkilediğini, bu yüzden kapatılacağını duyurdu. Aksu, "Son kitabımız, Kural Tanımayan Bir Moda Kılavuzu, bu hafta raflarda olacak. Elimizdeki kitapları da bitirene kadar satışımız devam edecek. Kapanma sürecimiz Haziran'a kadar uzayabilir. Ancak ondan sonra kesin olarak kapatıyoruz" dedi.
 
2020: Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP), evli olduğu Gökhan Demirok tarafından katledilen Melike Demirok şahsında katledilen tüm kadınlar için Ofis kavşağında yaşam zinciri eylemi gerçekleştirdi. 
 
2020: Yunanistan parlamentosunda yapılan seçimlerde Ekaterini Sakellaropoulou ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi. Ülkede kısa süre önce değişiklik yapılan Anayasa maddesine göre, parlamentoda yapılan seçimde Ekaterini Sakellaropoulou 261 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi.