Rahatsız ettikleri erkek egemen sistemin hedef aldığı kadınlar (1)

  • 09:20 1 Mart 2019
  • Dosya
12 yaşından başlayan bir başkaldırı hikayesi: İndira Gandhi 
 
Dilan Babat 
 
HABER MERKEZİ - Mücadeleleriyle karşı durmayı seçen ve rahatsız ettikleri erkek egemen sistemin hedefi olan kadınlardan biri de Hindistan’ın ilk kadın başbakanı İndira Gandhi. 12 yaşından itibaren yaşamı mücadeleyle geçen İndira, evin bahçesinde korumaları tarafından katledildi. 
 
Ataerkil düzen, baskı kurmakla yetinmeyerek kadınları tarihten ve hayatın her alanında silmeye çalıştı, çalışmaya da devam ediyor. Kurulan bu eril düzene boyun eğmeyen kadınlar ise, mücadeleyle ataerkilliğe meydan okuyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü arifesinde kaderine razı olmayı değil, karşı durmayı seçen kadınlardan sadece birkaç tanesini derledik. 
 
Mücadele ve karşı duruşuyla erkek egemen düzeni rahatsız eden kadınlardan biri de Hindistan'ın ilk kadın başbakanı İndira Gandhi. Suikast sonucu katledilen İndira'nın ardından ise milyonlarca kadın, devraldığı mücadeleyi ve umudu inanç ve kararlılıkla büyüttü. 
 
İndira Gandhi kimdir? 
 
Hindistan’ın ilk başbakanı, Jiwaharlal Nehru’nun tek çocuğu. 1917 yılında Alahabad’ta dünyaya geldi. İndira daha 12 yaşındayken Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesine katılarak “Maymunlar Tugay’ını kurdu. Bu oluşum kız ve erkek çocuklardan oluşmaktaydı.  Amaçları özgürlük savaşçıları arasında ki iletişimi sağlamaktı. İndira, 1935-36 yılları arasında Rabindranath Tagore Üniversitesi’nde eğitim gördü. 1937 yılında Oxford’da giden İndira, burada tarih ve antropoloji eğitimi aldı.  
 
İngiliz sömürüsüne karşı mücadele 
 
20 yaşındayken babasının yanında danışman olarak başladı. Babasının danışmanı olarak çalışan İndira, ayrıca 1937 yılında Kongre Partisi’ne üye oldu. Babasıyla birlikte İngiliz sömürüsüne karşı mücadele eden İndira, daha çok eğitsel ve sosyal politikayla meşgul oldu. 1955 yılında Kongre Partisi’nin yönetici kadrosuna girdi. Aynı yıl Enformasyon ve Yayın Bakanlığı görevini üstlendi. Hindistan’ın Başbakanı Lal Bahdur Shstri’nin ölümünden 2 yıl sonra İndira başbakanlığa geldi.  
 
Erkek devletin sert tepkilerine maruz kaldı
 
İndira, başbakanlığa getirildiği zaman parti içi muhalefetin sert tepkilerine maruz kaldı. Tepkilere boyun eğmeyen İndira, parti içi seçimle oyların yüzde 3’ünü alarak, muhalefetteki tepkileri susturdu. Başbakanlığa gelen İndira büyük sanayi dallarını ve bankaları devletleştirerek, aklında bulunan projeleri hayata geçirmeye başladı. İndira, bütün ayaklanmalara rağmen Doğu Bengal’in bağımsızlık mücadelesine katkı sundu. Bunu kabul etmeyeceklerini söyleyen parlamentoya rağmen 1971 yılında kısa süreli bir savaş başladı ve Hindistan’ın zaferiyle birlikte Bangladeş bağımsızlığını ilan etti.  
 
Erkek devlet bir kez daha yenildi 
 
Başbakan olduğu dönemlerde Hindistan’da yaşanan ekonomik ve sosyal sorunlar İndira’yı fazla zorlamaya başladı. Bu zorluklar karşısında 1975 yılında Allahabad’daki bir mahkeme tarafından seçimlere yolsuzluk karıştırdığı gerekçesiyle, siyaset ve kamu alanında men edilmesine karar verildi. Eril yargının kararını tanımayan İndira, seçim çalışmalarına devam edeceğini duyurdu. İndira’nın bu sözlerinden sonra erkek yargı İndira’yı bozguna uğratmak için birçok plan yapmaya başladı.
  
Ancak erkek işbirliği neticesinde yenilgiye uğrayan İndira, bu yenilgiyi telefi etmek için yeni girişimlerde bulundu ve “Indian National Congress” Hindistan Ulusal Kongre Partisi’ni kurdu.  
 
Korumaları tarafından katledildi 
 
Takvimler Şubat 1978’i gösterirken, aynı yıl yapılan ara seçimle İndira, tekrar meclise muhalif lider olarak girdi.  Mevcut hükümetin vaatlerinin hiç birinin yerine getirmemesi halk tarafından tepkilere yol açarken, 1980 yılında yeniden yapılan seçimle İndira bir kez daha başbakan oldu.  Başbakan olduğu dönemlerde iç politikada karışıklıklar devam ediyordu. Özellikle dinsel çatışmalar ülkeyi kaos haline getirdi. Pencap bölgesinde Hindular ve Sihler arasında tamamen tırmanan gerilim iç savaş şeklini almaya başladı. İndira, bu durumu düzletme mücadelesine girmeye çalışarak bu savaşın önünü ne kadar kapatmaya çalışsa da, Sihlerin kutsal Tapınağı olan Amristar‘ın bombalanmasıyla durum iyice çıkmaza sürüklendi. Sihler grubu ise tapınaklarının İndira’nın bombalattığını söyleyerek, intikam yeminleri etti. 31.10.1984 yılında İndira, iki koruması tarafından evinin bahçesinde vurularak katledildi. 
 
İndira, Hindistan tarihinde ilk kadın başbakan ve en uzun görev yapan ikinci başbakan olma unvanını taşırken, suikastı ise tarihin tozlu sayfalarında hiç açılmamak üzere kapatıldı.
 
YARIN: Diktatörlüğe karşı verilen mücadelenin adı: Mirabel Kardeşler