Ortadoğu'da kadınların özgürlük yürüyüşü (1)

  • 09:04 4 Mart 2019
  • Dosya
Zılgıtları ile karanlığı yırtan kadınlar 
 
HABER MERKEZİ - En fazla kadın düşmanlığında somutlaşan DAİŞ son demlerini yaşarken, kadınlar DAİŞ’in hilafetini yıktı. Özgürlüğe yol almaya devam eden kadınlar, yıllardır DAİŞ esaretindeki Ortadoğu halklarına bu yıl baharı müjdeliyor.
 
Ortadoğu’ya “hilafet kurma” iddiasıyla yola çıkan ve Irak ile Suriye topraklarının büyük bir bölümünü işgal eden DAİŞ, bugünlerde Demokratik Suriye Güçleri (QSD) öncülüğünde Dêrazor kentinde yürütülen “Cizre Fırtınası” operasyonu ile son demlerini yaşıyor. 2014 yılında Şengal’de Ezîdîlere yönelik saldırı gerçekleştiren DAİŞ, binlerce Ezîdîyi barbarca katlederken, binlerce Ezîdî kadın ve çocuğu ise başkent ilan ettikleri Rakka’da kurdukları köle pazarlarında sattı. Yine birçok Êzîdî kadın ise DAİŞ’in eline düşmemek için Sincar Dağı’nda toplu intihara sürüklenmiş, bir çoğu da tecavüze maruz kalmıştı.  
 
DAİŞ karşısında YPJ’yi buldu
 
DAİŞ özellikle Kürtlerin özerklik ilan ettiği kentlere yönelirken, bu süreçte halkın oluşturduğu savunma birlikleri olan Yekineyên Parastina Gel (YPG) ve Yekineyên Parastina Jin (YPJ) saldırıları püskürtmek adına amansız bir direniş ortaya koydu. “Cihat” iddialarını en çok kadınlar üzerinde hayata geçirmeye çalışan DAİŞ’liler, bu süreçte karşılarında YPJ’yi buldu. Özellikle  Şengal ve Kobanê’ye yönelik saldırılardan sonra YPJ’ye yoğun katılımlar olurken, DAİŞ’e karşı yürütülen mücadelede tüm dünyanın dikkati Kürt kadınlarına çevrildi. Bu süreçte dünya kadınları, Kürt kadınlarının direnişine kilitlendi ve hayranlıkla izledi. 
 
Karanlığa yakılan fener DAİŞ’in kabusu oldu
 
“Düştü düşecek” denilen Kobanê’de Arîn Mirkan eylemiyle Kürt kadınlarının gözü kararlılığını bir kez daha tüm dünyaya gösterdi ve mücadele bayrağını devralan Arîn’in ardıları zılgıtlarıyla DAİŞ’e korku saldı. Kadınlar, Ortadoğu’yu karanlığa hapsetmeye çalışan DAİŞ’in barbarlığını zılgıtlarıyla adeta deliyor, karanlığa fener oluyordu. DAİŞ’i Kobanê ve Şengal’de geri püskürten kadınlar, bu kez yönünü köle pazarlarının kurulduğu ve “karanlığın başkenti” ilan edilen Rakka’ya verdi. Tüm dünya kadınlarına “tek bir kadın esir kalmayacak” sözünü verdiler ve bu sözü her fırsatta dile getirdiler. 
 
Büründürüldükleri karanlığı dünyanın gözü önünde yırttılar!
 
DAİŞ’in vahşetinden kurtulan kadınlar, intikam yeminleriyle birebir mücadele safına katıldı. Mücadeleleriyle güzelleşen kadınlar, tüm cephelerde en ön saflarda yer aldı. Rakka’dan önceki durakları yoğunlukta Arap ve Türkmenlerin yaşadığı Minbiç olan kadınlar, burada kadınları hapsedildikleri karanlıktan kurtardı. Bu esnada özgürlüklerine kavuşturulan Minbiçli kadınların, zorla büründürüldükleri kara çarşafları kameralar önünde yakmaları ise tarihe not düştü.  
 
Rakka’da artık karanlığın değil direnişin bayrağı!
 
Kadınların öncülük ettiği direniş ile adım adım püskürtülen DAİŞ, saldırılarını şiddetlendiriyor ve barbarlığından da ödün vermiyordu. Minbiç’ten sonra kadınlar, yönünü Rakka’ya verdi ve dur durak bilmeden ilerledi. Bu süreçte yürütülen operasyonu YPJ komutanlarından Rojda Felat yönetiyordu. Takvim yaprakları Ekim 2017’yi gösterdiğinde ise Rojda Felat, DAİŞ’in köle pazarları kurup kadınları sattığı Rakka’da özgürlüğün bayrağını dalgalandırdı. Bu dönemde Rakka’nın kurtuluş müjdesini yine kadınlar tüm dünyaya duyuruyordu. DAİŞ’in kadınlara vahşeti yaşattığı kentte artık kadınların direniş bayrağı dalgalanıyordu. Rakka’da kadınlar hapsedildikleri karanlığı kendi elleriyle yırtıyordu.  
 
DAİŞ kadınlar önünde yenilgi bayrağını çekti
 
DAİŞ’e yönelik son operasyon bölgesi ise Dêrazor oldu. Burada da kadınlar mücadele bayraklarını yanında taşıdı. DAİŞ’liler sıkıştıkları Hacin ilçesinin Yukarı Baxoz köyünde birer birer yenilgi bayrağını çekerek teslim oldu. YPJ savaşçılarına diz çöküp teslim olma anları ise yıllardır Kürt kadınları öncülüğünde yürütülen kararlı direnişin fotoğrafı oldu. Teslim olan DAİŞ’lilere olan yaklaşım ise ahlaki ve politik toplumun aynası oldu.
 
Kadınlar baharı getiriyor
 
Ortadoğu’da Kürt kadınlarının öncülüğü ile başlayan ve Arap, Türkmen, Çerkez, Süryani ve daha bir çok halktan kadını da etkisine alan özgürlük mücadelesi, bugünlerde halklara baharı müjdeliyor. Ve kadınlar DAİŞ’ten kurtarılan son yer olan Dêrazor’da ilk kez bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamaya hazırlanıyor. 
 
Yarın: Kadınlar neden YPJ’de bir araya geldi ve 8 Mart mesajları nedir?