Kadın mücadelesinde 162 yıl: Tahakküme karşı başkaldırı (5)

  • 09:01 5 Mart 2019
  • Dosya
‘2019 senesi kadın direnişi ile adını tarihe yazdıracak’
 
ŞIRNAK - Leyla Güven ve yüzlerce tutsağın aylardır sürdürdüğü açlık grevi eylemi ile karşılanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü değerlendiren HDP Şırnak Milletvekilli Nuran İmir, “Leyla Güven direnişiyle bize ve kadınların mücadelesine yeni bir sayfa açtı. 2019 8 Mart’ı bu açıdan kadın direnişinin tarih sayfalarına kazınmasının mücadelesi olacak” dedi.
 
Yerel seçim ve Newroz kutlamalarından önce kadınların alanlarda olacağı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne sayılı günler kaldı. 114’üncü gününe giren açlık grevi eylemi ile 2019’da kutlanacak olan 8 Mart’tın sembolü haline gelen Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı (DTK) Leyla Güven’e dünyanın her yerinden destekler gelmeye devam ediyor. Çok yoğun bir süreç içerisinde girilecek olan 8 Mart’ta alana inecek olan kadınların direnişlerinin bütün bir seneyi kaplayacağını dile getiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekilli Nuran İmir, özgürlük arayışçısı bütün kadınların ittifak ile var olan faşist yönetimi yok edebileceğini söyledi. Yoğun süreç öncesi girilecek olan 8 Mart’ta ve bu süreç içerisinde eylemi ile sembol haline gelen Leyla Güven’e değinen Nuran, sorularımızı yanıtladı.
 
* Kadınlara dönük saldırılar her yıl artarak devam etti. Bu saldırılara karşı kadınlar nasıl bir mücadele yürüttü? Bu saldırılara karşı kadınlar 8 Mart’ta nasıl bir mesaj verecek?
 
Başta dünya üzerinde direnen bütün kadınların kadınlar gününü kutluyorum ve selamlıyorum. Leyla Güven şahsında onun yoldaşlarına ve grevde ki bütün kadınların da gününü kutluyorum. Doğruyu söylemek gerekirse 3 yıldır demokrasi, özgürlük ve barış isteyen halk üstünde büyük bir baskı var. Bu baskıların da en çok yaşandığı yerde kadınlar oluyor. Geçtiğimiz üç yıl boyunca iktidar tarafından alandan, yaşamdan kadınları iradesiz kılmak istedi ve bunun içinde yapmadığı şey kalmadı. Kadınların yıllar boyunca emek verip bedeller ödeyerek aldığı kazanımlar üzerinde topyekûn bir saldırı vardı. Bu saldırılara karşı da alanları bırakmayan kadınlar birlikteliğin ve özgürlüğün mücadelesini her geçen gün daha da büyüttü. Çok zor koşullar altında Kürdistan ve Türkiye’de 8 Mart çalışmalarını yaptık. Her yerde çalışma ve programlarımız yapılıyor. Tabi çalışmalar ile birlikte engellemeler de yaşandı ama biz bu engellemeleri de tanımadık.
 
Direniş çemberimiz her gün büyüyerek bugünlere geldi. Biz kadınlar direndik, bugüne kadar da bu baskılara karşı direnişimizde bir adım gerileme olmadı. Her gün yeniden heyecanıyla bu direniş devam ediyor. Bu 2019 senesi direniş ve umudun senesi olacak. Çok zor bir süreçten geçiyoruz. AKP-MHP ittifakı faşizmi iktidar kılmak istiyor. Ve bunu da misyonları haline getirmiş durumdalar. Bu oyunlara ve yapılmak istenene karşı biz kadınlar alanları bir an olsun bırakmadık. Birimiz eksik olsa da onun yerine iki kişi geldi ve çalışmalarda yer aldı. Terörizmin başı şudur; bir halkı yok edip korkutmak istiyorlarsa ilk hedefleri kadınlar oluyor. Ahlaksız yol bilmeyen anti-demokratik ve erkek aklıyla yaşamlarını sürdürüyorlar ve halkın da bu şekilde hareket etmesini istiyorlar. Halka çok müdahale ediyorlar.
 
Biz kendi hakikatimizle mücadele ettik. Biz bunları yok edeceğimize olan gücümüzün olduğunu çok iyi biliyoruz ve kendimize güveniyoruz. Tanık olduğumuz ya da bize anlatılan tarih çok uzak değil. Yıllar boyunca biz müdahalelere maruz kaldık ve ağır bedeller verdik. Ama bunlara karşı da her güne daha güçlü ve dirençli uyandık. Bütün Türkiye halkı tarafından da bu görülmüştür. Ama AKP iktidarı tarafından faşizm kendini birkaç basamakta inşa ediyor. Bunun bir ayağı korkutma, bir ayağı asker ile polisi devreye koyma uygulamalarıdır. Bunlara karşı mücadele edip bedel veren ve yaşamı temsil eden kadınlar oldu. Kadınlar ittifakları ile bu sistemi yok edebilir. Buna olan inancımız ve umudumuz da tamdır.
 
* 118’inci gününe giren DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkâri Milletvekilli Leyla Güven’in açlık grevi size nasıl bir yol haritası çizdi?
 
Bu süreçte yaşanan politikalara karşı Leyla Güven ve diğer kadınların direnişleri ile topyekûn imha konsepti boşa çıkarıldı. Leyla Güven direnişiyle bize yeni bir sayfa açtı. İlk günden bu zamana kadar Leyla Güven’in başlattığı bu direnişi halk sahiplendi. Dünyanın her yerinden destek çağrıları geldi. Biz de büyük bir sahiplenme ile her alanda Leyla Güven’in sesi olmaya devam edeceğiz. Biz bu sesi ne kadar büyütürsek kadın direnişinin doğru demokrasinin de sesini büyütmüş oluruz. Leyla Güven öncülüğünde başlayan açlık grevi bugün 300’ü aşkın insana ulaştı. Biz bu mücadeleye ve talebe sonuna kadar sahip çıkacağız.
 
* Açlık grevi eylemleri altında geçecek olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü nasıl bir ruh ve direniş ile karşılayıp hazırlanacaksınız?
 
8 Mart’ı biz direnişle adlandırıyoruz. Kadınların isyanını daha güçlü kılmak ve tek erkek zihniyetine karşı çıkmak için var bugün. Bu ataerkil zihniyeti ve yönetiminin de kadınlara karşı söylediği şeyleri çok muhataba almıyoruz. Bizim için önemli olan herkes için daha güzel ve mücadele içinde geçecek bir gelecek inşa etmektir. Biz bu ruhla da kadınlar gününü kutluyoruz. Kadınların baharını onların direnişleri zılgıtları ve elbiseleri ile her yerde rengimizi belli edeceğiz. Köylerden şehirlere kadar panel olsun toplantılar olsun her alanda kadınlar ile bir araya geleceğiz. Bizi kurtaracak olan kadınların ittifakı ve azmidir. Biz geleceğimizi faşist iktidarın ellerine bırakmayacağız. Buna hiç niyetimiz yok. Biz eminiz ki 2019 8 Mart’ı kadınların direnişi ve mücadelesi tarihe kazınacak. Her alanda kadınlar direnmeye devam edecek. Bu kapsamda tüm kadınları mücadeleyi yükseltmeye, Leyla’nın ve tüm tutsakların sesine ses olmaya davet ediyorum.
 
YARIN: sisteme başkaldırının göstergesi kadın tutsaklar