Kobanê Katliamı’nın tanıkları yaşananları anlatıyor (2)

  • 09:10 24 Haziran 2019
  • Dosya
‘Yaşama sevincimizi kaybetmemeye çalışıyoruz’
 
Berçem Cûdî- Dicle Demhat
 
KOBANÊ - DAİŞ çetelerinin gerçekleştirdiği Kobanê katliamının tanıkları, yaşamlarında derin izler bırakan o günleri anlatarak,“Bu katliam hepimizde büyük etkiler bıraktı. Ama bizler yine de yaşama sevincimizi kaybetmemeye çalışıyoruz” dedi. 
 
DAİŞ çetelerinin Kuzey Suriye’nin Kobanê kentine 25 Haziran 2015’te yaptığı saldırı sonucu gerçekleşen katliamın üzerinden 5 yıl geçti. Saldırıda kadın, çocuk, yaşlı, genç denilmeden 252 kişi katledildi. Çocuklar anne, baba ve kardeşlerinin katledilmesine şahit oldu ve hayatları boyunca hafızalarında yer edinecek, silinmeyecek bir vahşeti birebir yaşadı. 
 
Dosyamızın ikinci gününde katliama tanıklık edenleri dinlemeye devam ediyoruz. 
 
Katliamda eşini kaybetti
 
Şefîqa Hec Ebd El-Qadir, katliamın en büyüğünü yaşayan Berxbotanê köyünden. Şefîqe, katliamda eşini kaybediyor ve 7 çocuğu ile hayat mücadelesi veriyor. Hafızasında derin izler bırakan katliam gününe ilişkin Şefîqe, şunları anlatıyor: “Silah sesleri geldiğinde komşularımız eşim Osman’ı çağırdı. Komşumuzun eşi ve çocuğunu katletmişlerdi. Eşim silahını aldı ve komşularımızın yardımına koştu. DAİŞ’lilerin köye girdiği ve onlara karşı savaşacakların savaşması, savaşamayacakların ise canlarını kurtarmaları istenmişti. Eşim köyün güvenliğinde yer aldığı için çetelere karşı direnmeyi seçti. Son kurşuna karşı çetelere karşı direndi Osman. Çeteler Osman’ı bir arabaya sıkıştırıyor. Osman burada teslim olmuyor ve direniyor. Ama silahında kurşunları tükendiği için çeteler tarafından katlediliyor.”
 
Çocukları halen katliamın etkisinde
 
Eşinin çocukları ve kendisinin gözü önünde katledilmesine şahit olan Şefîqe, o günün kendilerinde derin bir yara bıraktığının altını çiziyor. Şefîqe, “Çocuklarım o günden sonra kendilerine gelemedi. Oğlum Ömer o günden sonra psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Henüz 13 yaşındaydı babası katledildiğinde. Birçok hastaneye götürdük fakat hiçbir doktor rahatsızlığına çare bulamadı. Halen ilaç kullanıyor. Beyin fonksiyonlarında hasar oluşmuş dediler. Oğlum Ferit de 9 yaşında. Günden güne oğlum yemekten kesildi. Geceleri sürekli kabuslar ile uyanıyordu. Halen bile kendine gelmiş değil. Katliamın üzerinden 5 yıl geçti ama hem zihnimizde hem de yaşamımızda derin izler bıraktı. Ama Kürt halkı yıllardır bu katliamlar ile yüz yüze kalıyor. Ama katliamlara ve haksızlıklara karşı her dem mücadelemizi veriyoruz” diyerek katliamın izlerini özetliyor. 
 
Katliamda 8 aile üyesi yaşamını yitirdi
 
Kadınlardan Emîne Mihemed de katliamda 8 aile üyesini kaybetmiş. Emîne de katliamın izini en derinden yaşayanlardan biri ve yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “25 Haziran sabahı DAİŞ çeteleri evimizin etrafını sardı. Bir grup çete de mezarlığa konuşlandı. Çünkü mezarlık çevresinde asayiş güçleri vardı. Uykudaydım ve patlama sesleri irkilerek uyandım. Babamım çetelerden biri ile tartıştığını gördüm. Birden hepimizin üzerine kurşunlar yağdırıldı. Babam, annem, kardeşimin de aralarında olduğu 8 aile üyem katledildi. Benle beraber kız ve erkek kardeşim de yaralandık.” 
 
‘Çocuklar da katliamdan paylarını aldı’
 
Bebek ve çocukların da katliamdan paylarını aldıklarını söyleyen Emîne, “Kuzenimin eşi de katledildi. Kuzenimin eşi hamileydi ve iki çocuğu vardı. Çocuklara ben annelik etmeye başladım. Annesi katledildiğinde Nihat henüz bebekti. Şuan hiçbir şey hatırlamıyorlar. Nihat annesinin kucağında iken annesi katledildi. Onun da psikolojisi iyi değil. Çocuklar ile oynamıyor. Uykusunda konuşuyor. Bu katliam hepimizde büyük etkiler bıraktı. Ama bizler yine de yaşama sevincimizi kaybetmemeye çalışıyoruz” diyor. 
 
Yarın: Kadınlar katliamlara karşı direnişlerini anlatıyor