25 Kasım: Sistematik şiddete boyun eğmeyen bir kadının hikâyesi… (8)

  • 09:02 22 Kasım 2017
  • Dosya

 

 
‘Vücudumda ve kalbimde kocaman bir iz kalıyordu’
 
Medine Mamedoğlu 
 
MARDİN - Henüz 5 yaşındayken amcası tarafından cinsel istismara ve sistematik işkenceye maruz bırakılan A. babası ve zorla evlendirildiği erkek dâhil tüm erkeklerin hayatından bir parça çaldığını söylüyor. “Bana her dokunduğunda vücudumda ve kalbimde kocaman bir iz kalıyordu” diyen A., “Kadınlara tek bir mesajım var; nerede ne şekilde olursak olalım erkeklere boyun eğip itaat etmeyelim” diyor. 
 
Güvenlik nedeniyle adına A. diyoruz onun… "Her kadın hayatında bir erkekten şiddet görmüştür" sözünün 34 yılla sığdırılmış hali onun hikayesi. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü  vesilesiyle hikayesini bizlerle paylaşıyor… Kızıltepe'nin bir köyünde doğan A., yıllarca  babası ve amcası tarafından hem fiziksel hem de psikolojik şiddete maruz bırakılmış. 5 yaşında bir çocukken tanıştığı erkek şiddetini anlatan A., "Bu yaşıma kadar hayatımda şiddet görmediğim, zulüm görmediğim tek bir günüm olmadı. Ama boyun eğdiğim bir gün de olmadı" diyor. 
 
"Yaz yaz diğer kadınlara umut olsun" diyerek sözlerine başlayan A.’nın yaşamını gururla ve umutla yazmaya çalışıyoruz bizde… 
 
Ve A.  başlıyor anlatmaya: "Ben Kızıltepe'nin bir köyünde doğdum. Daha 5 yaşına gelmeden ne nedir bilmiyordum. Ta ki o güne kadar. Amcam öz amcam tarafından cinsel istismara maruz bırakıldım. Ne yapmaya çalıştığını anlamaya çalışıyordum. Bu yaşıma kadar unutmadığım her şeyin başladığı gündü o gün.  O yaşımdan sonra defalarca tehditler ve işkencelerle aynı şeye maruz bırakıldım. Bana her dokunduğunda vücudumda ve kalbimde kocaman bir iz kalıyordu. Bu izin ilk başta ne olduğunu anlamamıştım. Şimdi anlıyorum ama çok geç oldu."
 
İstismarı anlatmanın karşılığı bitmeyen işkence!
 
Uzun bir süre tehditler nedeniyle sessizliğini koruyan A., ergenlik yaşlarında gördüğü işkence karşısında yaşadıklarını babasına anlatınca işkencenin boyutunun daha fazla artarak karşısına çıktığının altını çiziyor. O günden sonra babası tarafından farklı fiziksel işkencelere maruz bırakılan A., o günleri de şu şekilde aktarıyor: " Her an her dakika ondan şiddet görüyordum. Annem beni dövmesine karşı çıkınca onu da dövüyordu. Her gün ağlayarak uyuyordum. Her gün biri beni ne zaman kurtarmaya gelecek diye düşünüyordum. Belki siz hayret ediyorsunuz ama ben etmiyorum. Ona bir gün neden böyle yaptığını sürekli beni dövdüğünü sordum o da bana 'Ben senin babanım hem döverim hem severim' dedi. Ben de ona ‘bir kez olsun beni, bizi sevdiğini görmedim’ dedim. O lafımdan sonra yaptığım yemeği üstüme döktü. Bir daha da konuşmadım zaten."
 
'Kadınlar hiçbir şekilde boyun eğmesinler'
 
Henüz 16 yaşındayken zorla evlendirilen A.'nın şimdi 6 çocuğu var. Hiçbir çocuğunu isteyerek doğurmadığını söyleyen A. evliliğin de kendi için meşru bir tecavüz kurumuna dönüştüğünü söylüyor. 
 
Hayatındaki tüm erkeklerin hayatından bir parça çaldığını aktaran A.,"O günden bugüne çok şey değişti. Ama bir kere bile içimdeki özgürlük duygusu anlamını yitirmedi. Şimdi ben zulme uğramış kadınların yanında onlara destek veriyorum. Kızlarım benden cesaret alıyor ona göre yaşıyorlar. Kadınlara tek bir mesajım var; nerede ne şekilde olursak olalım hiçbir şekilde erkeklere boyun eğip itaat etmeyelim. Ben bir gün kadınların bu yaşam mücadelesini kazanacağını çok iyi biliyorum. Kadın mücadelesi bana da herkese de örnek olsun. Kadınlar dirensin" diyor.
 
Aslında ülkede bu haberden onlarcası yapıldı ama A. bunları yarım saat boyunca anlatırken, tek bir gözyaşı dahi dökmedi. Direniş dolu gözleri bahsettiği umudun büyümeye devam ettiğini gösteriyordu…
 
YARIN:  JINWAR’da şiddetsiz ve doğa eksenli bir yaşam…