25 Kasım: ‘Jinwar hem özsavunmanın hem de özgür iradenin göstergesidir’ (9)

  • 09:02 23 Kasım 2017
  • Dosya

 

‘Jinwar küçük ama umutlar büyük'
 
Civîn Hûsên
 
QAMIŞLO - Jinwar İnşa Komitesi üyesi Rumet Qamişlo, kadınların inşa ettiği Jinwar köyünden bahsederken  “…Ve burada ortak bir kadın direnişi ile kadına yönelik şiddeti ve katliamları durduracağız” diyor.  Rumet’in sözleri ve inşa edilen köy kadınlar için ‘başka bir yaşam mümkün mü?’ sorusunun da somutlaşmış hali oluyor. 
 
Kürt dilinde kadın ve mekan anlamına gelen Jin ve war kelimelerinden oluşturulan ‘Jinwar’ tüm dünya kadınları açısından yeni bir yaşamın umudu oldu. Rojava'nın Qamişlo Kantonu'nda kurulan ve dünyanın ilk kadın köyü olma özelliği taşıyan Jinwar kadın özgürlükçü, ekolojik ve demokratik paradigmadan yola çıkılarak inşa ediliyor. Çok sayıda evin yapımı tamamlanan Jinwar’da aynı zamanda çocuklar için okul inşa edilecek. Köyde çalışmanın tek şartı ise elbette ki kadın dayanışması.
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü öncesi endüstri karşıtı kadın köy komününe konuk oluyoruz. 
 
‘Jinwar küçük ama umutlar büyük’
 
Jinwar İnşa Komitesi üyesi Rumet Qamişlo Jinwar projesi ile kadına yönelik şiddeti ve katliamlarını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirtiyor.  Jinwar ile eş bir yaşamı hedeflediklerini söyleyen Rumet, bu uğurda yaşamlarını yitiren arkadaşlarının ve tüm kadınların hayallerini gerçekleştirmek istediklerini sözlerine ekliyor. 
 
Rumet, Jinwar'ın inşa amacını anlatmaya şöyle devam ediyor: "Özgür bir yaşam, özerk, ekolojik ve eş bir yaşamı burada kurmayı amaçlıyoruz. Kadınların çocuklarına, kirli erk ve sömürgeci zihniyetin olduğu sitemden uzak bir yaşam ve temiz duyguları sunması için Jinwar inşa edildi. Jinwar küçük ama büyük umutların yaşam bulduğu bir yer."  
 
'Ortak kadın direnişi gerekiyor'
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın kadın doğası üzerine ortaya koyduğu görüşlerine değinen Rumet, "Abdullah Öcalan, kadın doğasının köy yaşamına yakın olduğunu savundu. Bizler de bu doğrultuda köklerimizin olduğu yerde yeni bir yaşam için adım attık. Abdullah Öcalan'ın dediği gibi ortak bir kadın direnişi ile bu doğal yaşamı kurabilir ve kadına yönelik her türlü şiddeti durdurabiliriz. Bizlerde onun paradigmaları ışığında Jinwar'ı inşa ettik. Ve burada ortak bir kadın direnişi ile kadına yönelik şiddeti ve katliamları durduracağız" şeklinde konuşuyor. 
 
'Jinwar'ın kapısı tüm kadınlara açık'
 
Rumet, son olarak da şunları belirtiyor: "Hangi halktan olursa olsun Jinwar'ın kapısı tüm kadınlara açık. Özsavunma doğal bir haktır. Her kadının şiddete karşı kendisini savunması şart. Jinwar köyü hem özsavunma hem de özgür iradenin göstergesidir. Erkeğin kadına yönelik şiddetini kınıyor ve özgür yaşam kadının direnişinde saklıdır sözümüzü yineliyoruz."
 
YARIN: KHK’lara karşı direniş şiddete karşı direniştir