Nusaybin'de 134 gün: Tarih yazanların ardından 2 yıl (4)

  • 09:01 13 Mart 2018
  • Dosya

 

Direnişten sonra başlayan yıkım ve beton yığını TOKİ'ler
 
MARDİN - Nusaybin'de halkın özyönetim direnişine karşı başlatılan "sokağa çıkma yasağı"ndan sonra da abluka devam ettirilirken, ilçe TOKİ'lerle betonlaştırılmak isteniyor. 
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen "sokağa çıkma yasağı"ndan sonra Temmuz ayında yasak kısmi olarak kaldırıldı. Yasağın kaldırılmasının ardından etrafı teller ile çevrilen çatışmanın yaşandığı mahalleler yıkıma teslim edildi. İnsanların girmesine, etrafında dolaşmasına dahi izin verilmeyen Dicle, Fırat, Abdulkadirpaşa ve Yenişehir mahallelerine giren onlarca kepçe sağlam hasarlı demeden binlerce evi yıktı. Sur, Cizre ve Yüksekova gibi TOKİ planının devreye sokulduğu ilçede aylardır inşaat yapılıyor. Uzlaşma Komisyonu ve bakanlığın bütün ikna çabalarına rağmen halk TOKİ'ler için imza atmadı.
 
Yıkıma karşı nöbet tutuldu
 
Yasağın kaldırılmasının ardından ilçeye gelen Nusaybin halkı bıraktıkları evleri yerine sadece barut kokusu ve bomba parçalarıyla Qkarşılaştı. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı 6 mahallenin (Dicle, Fırat, Abdulkadirpaşa, Yenişehir, Zeynelabidin, Kışla) etrafı tellerle çevrildi. Bu telleri aşıp evine gitmek isteyen ikisi çocuk 7 kişi patlayan bombalar nedeniyle yaşamını yitirdi. Nusaybin halkı yıkıma karşı 3 ay boyunca tellerin arkasında nöbet tuttu. Evlerine kepçe vurulmasın diye ateş önünde sabahlayan onlarca yurttaş yıkımına izin vermedikleri evlerini yeniden inşa etti.
 
Kime göre neye göre ' Modern konutlar'
 
3 ay süren yıkımdan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıkılan yerlere 4 bin 600 adet TOKİ konutu yapılacağı duyuruldu. Başbakan Binali Yıldırım ve Bakan Mehmet Özhaseki tarafından açılışı yapılan konutlar AKP tarafından 'Modern konutlar' olarak basına lanse edildi. Cenazelerin olduğunun bilinmesine rağmen atılan temellerin üstünde 6-7 katlı TOKİ'ler yükseldi. Geçtiğimiz senenin Temmuz ayında temeli atılan evlerin ve sene sonunda teslim edilecek denilen konutların inşası ise hala devam ediyor. Yine inşa boyunca 8 işçi düşerek yarandı. Olayla ilgili başlatılan soruşturmadan da bir sonuç alınamadı.
 
Aileler aylarca çadırlarda yaşadı
 
Bu süre içerisinde evlerini yeniden inşa eden aileler dışında çok sayıda aile çadırlarda yaşamak zorunda bırakıldı. Kendi kurdukları çadırlarından her gün evlerinin yıkımını izleyen aileler her şeye rağmen topraklarını terk etmeyeceklerini defalarca dile getirdi. 
 
Mahalleler riskli alan ilan edildi!
 
Yıkım devam ederken yine ilçenin Abdulkadirpaşa, Akçatarla, Bahçebaşı, Çatalözü, Çelikyurt, Kışla, Yakınköy, Yenituran ve Yıldırım mahalleleri 'riskli alan' ilan edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 5 Eylül 2016 tarihli ve 10952 sayılı yazısı üzerine riskli alan edilmesi şu şekilde duyuruldu: "6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun 2. ve ek 1. maddelerine göre Bakanlar Kurulu kararıyla Mardin'in Nusaybin ilçesinin Abdulkadirpaşa, Akçatarla, Bahçebaşı, Çatalözü Çelikyurt, Kışla, Yakınköy, Yenituran ve Yıldırım mahalleleri 'riskli alan' ilan edildi."
 
Halk imza atması için tehdit edildi, kira parası kesildi!
 
5 aylık direnişin sonunda kepçeler ve iş makinaları ile cenazelerin üstüne yükselen binaların yapımına başlandıktan kısa bir süre sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle kurulan  "TOKİ irtibat Bürosu"  ile imza vermeyen halka ait arsalar gasp edildi. Bakanlık, arsaları için imza atmayan yurttaşlara verilen kira parasını da kesti. Halk tehdit ve şantajla imza dayatmasında bulunan bakanlığın, imza atmayan yurttaşlara, "Siz bilirsiniz siz ev alamazsınız, yerinize başkası geçer" dediği öğrenildi. İlçede imza atmamasına rağmen arsaları işgal edilen onlarca aile bulunuyor. Borçlandırılacaklarını bildikleri için imza atmayan aileler bir yıla yakındır ikna edilmeye çalışılıyor. İlk olarak 5 bin TL olan eşya parasını imza için 20 bin TL'ye çıkaran bakanlık kira parasını da 830 TL'ye yükselti. Buna rağmen direnen onlarca aile arsaları karşılığında TOKİ'leri almayı kabul etmiyor.
 
Çatışma alanındaki hafriyatlar mahallelere döküldü!
 
Yasağın kaldırılmasının ardından Abdülkadirpaşa Mahallesi, Çağ-Çağ Deresi'nin hemen yanında yapımına başlanan karakol inşaatı tamamlanırken, ilçede artan karakol sayısı ise dikkat çekiyor. Bomba ve mayın kontrolü yapılmadan yapılan inşaattan çıkarılan hafriyatlar ise Dicle Mahallesi'ne dökülüyor. Halkın yaşadığı alana dökülen hafriyattan çıkan bir bomba nedeniyle geçtiğimiz aylarda biri ağır olmak üzere 3 çocuk yaralanmıştı. Şikâyetlere rağmen halen önlem alınmayan mahallede tedirginlik ise sürüyor. Halk tarafından 'Ucube' olarak tanımlanan AKP'nin 'Modern konutları'nın ne zaman biteceği bilinmiyor. 
 
Zeynel Abidin'in de akıbeti aynı!
 
Yine çatışmanın yaşandığı ve aylardır dümdüz bir şekilde hafriyatlar ile bekleyen Zeynel Abidin Mahallesi'nin akıbeti de bu süreçte belli oldu. Yıkımdan sonra aylarca ne olacağı merakla beklenen ve askeri üs ile sürekli anılan mahalleye TOKİ konutu yapılacağı öğrenildi. Halen aynı durumda yolları bozuk halde bekleyen mahallede inşanın ne zaman başlayacağı ise bilinmiyor.
 
Nusaybin halkı "çocuklarımızın cenazeleri var" diyerek yıkıma tepki gösterirken, şu ana kadar çıkarılan cenazeler şu şekilde:
 
*8 Ekim 2016 tarihinde Mardin'in Nusaybin ilçesinde TOKİ'lerin yapıldığı Dicle Mahallesi'nde bir evin bahçesine gömülü 3 cenaze çıkarıldı.
 
*20 Ekim 2016 tarihinde Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Fırat Mahallesi'nden 2 cenaze çıkarıldı.
 
*17 Aralık 2016 tarihinde Nusaybin'in Yenişehir Mahallesi'nde 1 cenaze bulundu.
 
*16 Ocak 2017 tarihinde Nusaybin'in Fırat Mahallesi'nde hafriyat çalışmaları sırasında 1 cenaze bulundu.
*3 Mayıs 2017 tarihinde Mardin Emniyet Müdürlüğü, Nusaybin'de battaniyelere sarılı 2 cenaze bulunduğunu açıkladı.
 
*1 Haziran 2017 tarihinde Nusaybin'deki TOKİ inşaatı alanında 1 cenaze bulundu.
 
*24 Temmuz 2017 tarihinde Nusaybin'deki TOKİ konutlarının yapıldığı Fırat Mahallesi'nde 1 cenaze bulundu.
 
*21 Eylül 2017 tarihinde Nusaybin'in yıkılan mahallelerindeki TOKİ inşaat sahasında 1 cenaze bulundu. Yine Eylül ayı içerisinde kimliği belirsiz 2 cenaze çıkarıldı.
 
*2 Ekim 2017 tarihinde Nusaybin'in Fırat Mahallesi'nde molozlar arasında toprağa gömülü 1 cenaze bulundu.
 
BİTTİ.