Evin Buldan aramızdan ayrılalı 2 yıl oldu

  • 09:01 2 Nisan 2019
  • Portre
HABER MERKEZİ - "Hiçbir güç hakikat kalemine engel olamaz" diyerek Gurbetelli'den devraldığı mirası hakkı ile yerine getiren gazeteci Evin Buldan aramızdan ayrılalı 2 yıl oldu. 
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Kürtçe günlük gazete Rojeva Medya'nın editörlerinden Evin Buldan, 2 Nisan 2017 akşamı evinin önünde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Henüz 27 yaşında olan Evin'in yaşamı sürgün, katliam ve baskılara inat dilinde ve kültüründe ısrarın adı oldu. 
 
1990 yılında Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde dünyaya gelen Evin, katledilen Kürt işveren Savaş Buldan'ın yeğeni aynı zamanda. 4 yaşındayken devlet baskısı nedeniyle ailesi ile birlikte göç yollarına düşen Evin, sürgünde büyüdü. Artan baskılar nedeniyle ailesi 1994 yılında Federe Kürdistan Bölgesi’ne göç eden Evin, çocuk yaşta kamp kamp dolaştıktan sonra ailesiyle son olarak Maxmur Kampı'na yerleşti. Burada Selahattin Üniversitesi'nde Radyo Televizyon Bölümü'nü bitiren Evin, daha sonra sürgün topraklarına geri dönerek gazetecilik yapmaya başladı. 2011 yılında Diyarbakır'a gelerek Azadiya Welat Gazetesi'nde çalışmaya başladı. KHK ile Azadiya Welat'ın kapatılması ardından ise Rojeva Medya'da editörlük yapmaya başladı.
 
Evin, kişiliğine yansıttığı sadeliğini kalemine de yansıtarak, hakikatin sadeliğini ve Kürtçe'nin ısrarlı estetiğini özgür basın geleneğine miras bıraktı.
 
‘Hiçbir güç hakikat kalemine engel olamaz’
 
Evin, 7 Ekim Kürt Kadın Gazeteciler Günü'ne ilişkin 2016'da verdiği röportajda şunları söylemişti: "Gurbetelli Kürt kadın gazetecilerine büyük bir miras bıraktı. Gurbetelli bize zorlu günlerde nasıl mücadele edildiğini gösterdi. Gurbetelli yine bize gerçeklerin karanlıkta kalmadığını ve büyük bir mücadele verildiğini gösterdi. Biz de Gurbetelli'nin kalemini yerde bırakmayacağız. Kürtlerin köyleri, evleri, şehirleri bombalanıyor, insanlar katlediliyor, işkence ediliyor. Kürt kadınları yerlerde teşhir ediliyor, dili, kültürü, kimliği yok sayılıyor. Muhalif basın susturuluyor. Gurbetelli o dönemden bu döneme basın geleneğini nasıl getirdiyse bizler de mücadelelerini yürüterek gerçekleri açığa çıkaracağız. Hiçbir güç hakikat kalemine engel olamaz."
 
Bugün kadın gazeteciler Evin'den devraldıkları kalem ile kapatmalara, baskılara ve tehditlere inat hakikatleri yazmaya devam ediyor.