Atlantik’i havadan geçen ilk kadın: Amelia Earhart

  • 09:03 24 Temmuz 2020
  • Portre

Aysel Işık

HABER MERKEZİ - “Atlantik Okyanusu'nu havadan geçen ilk kadın olmak ister misin?” sorusunun ardından çocukluğundan bu yana göklere olan merakını gerçekleştiren Amelia Earhart…
 
Amelia Earhart,  Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD)  Kansas eyaletinde 24 Temmuz 1897 tarihinde dünyaya gelir.  Sorunlu bir aile yapısında büyüyen Amelia,  uçmaya ve yükseklere olan merakından dolayı çocukluğunu hep ağaçlara tırmanarak geçirir.  Amelia’nın en büyük hobisi gazete kupürleri biriktirmekti. Biriktirdiği haberler, o dönem erkek egemenliğindeki konularda (hukuk, reklamcılık, mühendislik vb.) başarılı olan kadınların yaşam öykülerinden örneklerdi.
 
Amelia ilk defa 10 yaşında uçak ile karşılaşır ve o anı şu cümlelerle ifade eder: “Paslı tellerden ve tahtadan oluşan bir şeydi, hiç enteresan görünmüyordu…”
 
Birinci Dünya Savaşı sürecinde bir askeri hastanede hemşirelik yapan Ameila, bunun yanı sıra mülteci çocuklara İngilizce öğretir. Savaşın ardından havacılıkta kaydedilen teknolojik gelişmelere ilgi duyan Amelia bu alanda kendini geliştirir.
 
Girdiği işlerde para biriktirerek ve annesinin yardımıyla da 1921 yılında pilotluk eğitimini tamamlar. 1921’de ise açık sarı renkli çift kanatlı “The Canary” (kanarya) adlı uçağıyla ilk yalnız uçuşunu yapar.
 
Atlantik'i geçen ilk kadın
 
“Atlantik Okyanus’unu havadan geçen ilk kadın olmak ister misin?” sorusunu 1928 yılında gelen bir telefonla alan Amelia, hiç tereddüt etmeden “evet” karşılığını verir. Kendisinden önce o yıl aynı denemeyi yapan 3 kadın pilot yaşamını yitirmesine rağmen Amelia 1932 yılında Atlantik’i geçen ilk kadın olur.
 
ABD 'yi baştanbaşa geçtiği uçuşundan sonra, Ocak 1935'te, Newfoundland-İrlanda arasındaki mesafeden daha uzun olan Hawaii-California arasını yine tek başına uçan ilk kadın olan Amelia, 16 yaşındayken dünyanın en genç lisanslı pilotu olan Elinor Smith'in hocalığını yapar.
 
Fred Noonan ile çıktığı dünya turunda, sırasıyla; Miami’den Güney Amerika’ya, Güney Atlantik Okyanus’unu geçip Afrika’nın Dakar şehrine, oradan da Tayland ve Avustralya’ya uçarlar.
 
En son konuşması 
 
Howland Adası rotasında, Amerikan Sahil Güvenliği uçakla iletişimi kaybeder ve son mesajı 2 Temmuz 1937 sabahında saat 08.45’de gelir. En son yaptığı bağlantıda ses tonunun telaşlı olduğu kaydedilir.
 
ABD, o zamana göre tarihin en büyük kurtarma operasyonunu gerçekleştirir. Titanik gemisinin kalıntıları bulan okyanus keşifçisi Robert Ballard, Amelia uçağının kesinlikle Nikumaroro Adası’nın çevresine düştüğünü öne sürer ve 2019 yılında enkazı bulmak için son teknoloji ürünü ekipmanları kullanarak adayı ve yakındaki okyanusu destekleyen derin kayalıkları arar. Fakat uçağın enkazının herhangi bir kanıtına rastlanamadığını bildirir.
 
2 Temmuz 1937'de Howland Adası'na giderken kaybolan Amelia, 20 Haziran 1938'de yaşamını yitirdiği ilan edilir.