Taciz failine başrolü verip ‘mükemmel’ olarak sunmak

  • 09:06 21 Haziran 2020
  • Medya Kritik
Nişmiye Güler
 
HABER MERKEZ İ- Yeni klasik yaz dizilerinden olan “Bay Yanlış”ta Can Yaman’ın kadınları taciz ettiği unutulup başrol veriliyor ve bizlere “mükemmel” erkek sunuluyor.  
 
Yaz ayları ile birlikte televizyon kanallarında da yeni diziler baş göstermeye başladı. Pandemi süresinde dizilere ara verilse de normalleşme süreci ile beraber yarım kalan dizilerin çekimine de devam edildi. Çekilen dizilerin konularının hemen hemen aynı olması hiç birimizi şaşırtmadı. Hepimiz dizilerin sonunda ne olacağını önceden biliyoruz tabi. Yine dizilerde senaristlerin çizgilerinden sapmadığı bir nokta da kadınlara biçilen toplumsal roller. Senaristler ya toplumsal cinsiyet rollerinden çıkamıyor ya da kadını “erkek” gibi gösterme derdine düşüyor. Senarist ve yönetmenlerin kadınlara bakış açılarını şimdilik bir kenara bırakıp yaz aylarında izleyici ile buluşacak diziyi ele alalım. Muhalif televizyon kanalı olma iddiası olan FOX TV’de yaz aylarında “Bay Yanlış” diye bir dizi ekranlara gelecek. 
 
Başrollerde Can Yaman ve Özge Gürel’i göreceğimiz romantik komedi dizinin senaristleri Aslı ve Banu Zengin, yönetmeni ise Deniz Yorulmazer.  Can Yaman, dizide zengin, aşka inanmayan restoran- bar sahibi Özgür karakterini, Özge Gürel ise yaşadığı yanlış ilişkilerden yorulmuş ve “düzgün” bir ilişki yaşayıp evlenmeye karar veren Ezgi karakterini canlandıracak. Diziye genel bakış attığımızda her şey Türk dizilerine uygun görünüyor. Standardın dışına çıkılmamış.
 
Neden Can Yaman?
 
Peki nasıl oluyor da iki kadın senaristin bir araya gelerek hayat verdiği bu hikayede daha önce bir kadına taciz ile gündeme gelen Can Yaman başrol olarak seçiliyor. Son yıllarda birçok dizi projesinde karşımıza çıkan Can Yaman, bir kadına tacizde bulunmuştu.Yaptığı çok normal bir şeydi de ödüllendirilmek mi istendi?  Herkesin gözü önünde açık açık bir kadını taciz eden bir erkek neden ödüllendirilir? Kadın senaristlerin ve diğer başrol oyuncusu Özge Gürel'in bunu nasıl kabul edebildiğini çözmüş değiliz. 
 
Hem ‘yanlış’ deyip hem de ‘düzgün’ göstermek
 
Can Yaman’ın “mükemmel” vücudu, “güçlü kolları” ile izleyiciyi etkilemek için iyi bir tercih olarak görüldüğü kesin. Kapitalist sistemin hem kadına hem erkeğe belirlediği vücut hatları var. Senaristler bundan epey etkilenmiş olacak ki bu bakış açısından da kurtulamamış. Can Yaman’a bir yandan “Bay Yanlış” denilip bir yandan da kadınlara "evet birlikte olacağınız 'düzgün' erkek prototipi budur" mesajı veriliyor. 
 
Dizilerde standardın dışına çıkamamış, klişe, kadını güçsüz erkeği mükemmel gösteren hikayelerden hepimiz artık sıkıldık. Cesur kalemlere ihtiyaç olduğu kesin…