Medyanın kadına yönelik şiddete rağmen Türkiye güzellemesi

  • 09:05 5 Temmuz 2020
  • Medya Kritik
Leyla Ayaz 
 
HABER MERKEZİ - Türkiye’de devam eden koronavirüs ve pandemi sürecinde ana akım medyanın görmekten kaçındığı kadına dönük katliam ve şiddetin azaldığı başlıkları altında aslında herkesin gördüğü ve birebir yaşadığı net bir tablo vardı.
 
Dünyada koronavirüsün (Covid-19) etkisi halen sürüyor. Koronavirüsün tüm aşamaları yazınsal ve görüntülü medyada işlenerek yayımlandı. Birkaç konu başlığı üzerinden basının koronavirüsü nasıl gördüğüne bakalım.
 
Ana akım medyanın bu süreçte günlük koronavirüs tablosunun yayınlanması ardından yayın akışını da belli bir rutinlikte sürdürdü. Özel programlar, haber kanalları, haber ajansları ve dijital ortamda yayın yapan gazete siteleri sadece sunum ve aktarım görevini üstlenmişti.
 
Lüks villalar ‘mutluluk’ iksiri
 
Pandemi yasağı sürecinde devlet için bir lütuf olarak görünmesinin en yalın hali ise günlük verilen yemek, kültür, sanat programları toplumu hizaya getirilmeye çalışıldığı görülüyordu. Lüks villalarda, büyük mutfak, salon ve bahçelerin görünümleri, toplumun her kesimini özellikle kadınlara şiddet görüyorsanız bile, "Yaşam evde güzeldir" algısını empoze ediyorlardı.
 
Yaşam gerçekten normal miydi?
 
Bu tabloyu yansıtan ana akım medyaya göre yaşam çok normal ilerliyordu. “İşçiler bu süreçte işe gidebiliyor. Halk ekonomik paket sayesinde yaşamlarını sürdürüyor, kadın ve erkekler aynı evde mutlu aile olarak yaşıyor, devletin aldığı önlemler doğrultusunda kadınlar huzurlu ve sağlık çalışanlarına destek için her akşam alkışlar yankılanıyordu…”
 
Medya nasıl gördü şiddetti?
 
Koronavirüsten korunmak için en güvenilir yer Türkiye olarak yansıtılıyordu. Bu ülkede virüsten başka hiçbir sorun yaşanmıyordu. Dikkat çeken bir diğer ve önemli nokta ise kadına dönük şiddetin her geçen gün arttığıydı. Kadına dönük şiddeti ana akım medya nasıl gördü daha doğrusu görmedi üzerinden konumuzu noktalamak istiyorum.
 
“ Türkiye’de kadına dönük şiddet azaldı”, “Dünyada kadına dönük şiddet artarken Türkiye’de ise azaldı”, “Türkiye’de ev içi şiddet azaldı.”