KCDP Şubat raporu: 28 günde 31 kadın katledildi

  • 13:38 4 Mart 2019
  • Şiddet Çetelesi
HABER MERKEZİ - KCDP'nin Şubat ayı raporuna göre 28 günde 31 kadın erkekler tarafından katledildi, 22 kadın ise cinsel saldırıya maruz kaldı. Raporda, kadınların katledilmedikleri kentler istediğinin de altı çizildi. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Şubat ayı kadın ve çocuklara yönelik şiddet raporunu kamuoyu ile paylaştı. Yerel ve ulusal medya ile kendilerine yapılan başvuruların derlenmesi ile hazırlanan rapora göre 28 gün olan Şubat ayında 31 kadın erkekler tarafından katledildi. Yine raporda cinsel istsimar ve saldırıların devam eden davalar, soruşturmalar ve üstünün örtülmesinden kaynaklı kesin rakam ve verilerine ise ulaşmanın zorlaştığının da altı çizildi. KCDP raporunda bir kez daha İstanbul Sözleşmesine dikkat çekilerek, gereklerinin yerine getirilmesi çağrısı yapıldı. 
 
'Devletin görevi kadınları korumak'
 
Üstü örtülmeye çalışılan kadın katliamlarına değinilen raporda,devletin etkin organlarında yer alanların yaptığı açıklamalar ile kadın katliamlarını körüklediği belirtilerek devamla şöyle denildi: "Bu ay da somut adımlar atmasını beklediğimiz devlet ve devletin ilgili kurumlarından kadın düşmanlığını, kadına karşı şiddeti ve kadın cinayetlerini artıracak söylemleriyle karşılaştık. AKP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım, yerel seçimler nedeniyle yaptığı gezilerden birinde 'Evliliğin sırrı 'itaat et rahat et'. 'Peki' demesini mutlaka başarmamız lazım' diyerek özellikle aile içi şiddeti körükleyecek bir açıklama yaptı. Kadına karşı şiddeti ve kadın cinayetlerini artıran sebeplerden birisi de kadınlar şikayetçi olduklarında bu tür açıklamalarla karakoldan tekrar evlerine geri gönderilerek ve hukuki işlemin engellenerek kadınların susturulmaya çalışılmasıdır. Devletin görevi, şiddeti normalleştirmeden 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi'ni etkin bir şekilde uygulamak, geliştirmek ve şiddete maruz kalan kadını korumak ve boşanmaları zorlaştırmamaktır."
 
Kadınlar kendi hayatları hakkında karar almak isterken katledildi
 
Bu ay yaşanan kadın katliamlarında 8'inin kayıtlara şüpheli ölüm olarak geçirildiği belirtilen raporda, 13 kadının ölüm nedeninin tespit edilemediği, 8 kadının ise kendi hayatına dair karar almak isterken katledildiği ifade edildi. Raporda, konuya dair, "Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor" denildi. 
 
En fazla kadın katliamı Hatay ve İstanbul'da yaşandı
 
Raporda illere göre yaşanan kadın katliamları verileri ise şöyle: "Hatay 5, İstanbul 5, Ankara 3, Antep 2, Malatya 2, Mersin 2, Adana 1, Balıkesir 1, Bolu 1, Burdur 1, Bursa 1, Çorum 1, Kırıkkale 1, Kocaeli 1, Kütahya 1, Manisa 1, Tokat 1, Trabzon 1."
 
Yine raporda "Şubat ayında öldürülen kadınların 25'inin  koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 2'sinin uzaklaştırma kararının olduğu biliniyor. 4 kadın için ise herhangi bir koruma veya uzaklaştırma kararı bulunmuyor" diye eklendi. 
 
Bireysel silahlanma kadınların yaşamlarına son veriyor
 
Şubat ayında da bireysel silahlanma nedeni ile 11 kadının ateşli silahla katledildiği vurgulanan raporda, 2018 yılında kadınların yüzde 40 oranla ateşli silahlarla katledildiği hatırlatılarak, "Kadın cinayetlerini durdurmak için bireysel silahlanmanın engellenmesi ve adaletin sağlanması gerekirken, artan savaş politikaları ve ilgili kurumların somut bir adım atmaması kadın cinayetlerini artırmaktadır" denildi. 
 
Yine raporda kadınların hukuki mücadelelerine de davam ettiğinin altı çizildi. 
 
22 kadın cinsel saldırıya maruz kaldı 
 
KCDP'nin elde ettiği verilere göre Şubat ayında en az 22 kadın cinsel saldırıya maruz kaldı. Raporda ayrıca bu ay içinde cinsel saldırı davaları da tek tek hatırlatıldı. Yine ünisversite öğrencisi Merve Demirel'in Ankara'da bir polis tarafından cinsel tacize maruz kalmasına da dikkat çekilerek, "Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada şiddete uğrayan kadını ve onu yalnız bırakmayanları suçlu gösterdi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, cinsel şiddet uygulayan polisi korudu. Merve Demirel ile röportaj yapan Derya Okatan gözaltına alındı. Kadınları savunmakla yükümlü İçişleri Bakanlığı, 'elimizdeki belge' diye bahsettikleri bir şey ile cinsel şiddetin üstünü kapatmaya çalıştı" diye blirtildi. 
 
'Çocuklar istismara uğramaya devam ediyor'
 
 Raporda çocuklara yönelik istismar verileri için ise şöyle denildi: "Bu ay da çocuk istismarı haberleri gelmeye devam etti. Çocuk koruma odaklı istatistik toplama ve analiz bilgi paylaşım sistemi oluşturulmadığı; bu istatistiklere göre somut adımlar atılmadığı ve çocuklar için adalet sağlanmadığı müddetçe haberler gelmeye devam edecek. Bu adımlar uygulanmadığı için çocuk istismarının üzeri örtülüyor ve çocukların uğradığı şiddetin boyutu büyük oluyor."
 
'Kadınlar katledilmedikleri kentler istiyor'
 
KCDP raporunun sonunda ise yaklaşan yerel seçimler için partilerin 793 adaydan sadece 26'sının kadın olmasının kadınların siyaset alanından engellendiği ve kadınların katledilmedikleri şehirler istediklerinin altı çizilerek, "8 Mart hazırlıklarına devam eden Kadın Meclisleri ile birlikte kadın adayların da katıldığı bir toplantı düzenlendi. Bu kadar az kadın aday çıkarılmasına rağmen kadınlar öldürülmediği, çalışabildiği, yönetebildiği ve geçinebildiği şehirler için mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin tekrardan altı çizildi ve 8 Mart gününde Dünya Kadınlar Günü nedeniyle saat 13.00'da Kadıköy Kalkedon Meydanı'nda bir eylem düzenlenmesi kararı alındı" denildi.