KCDP Mart ayı raporu: 27 kadın katledildi

  • 09:08 9 Nisan 2019
  • Şiddet Çetelesi
HABER MERKEZİ - KCDP'nin Mart ayı kadın ve çocuklara yönelik şiddet raporuna göre, bu ay en az 27 kadın en yakını olan erkekler tarafından katledildi, cinsel istismar ve şiddet de devam etti. Bu ay en fazla kadın katliamı ise İstanbul'da yaşandı. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Mart ayı kadın ve çocuklara yönelik şiddet raporunu açıkladı. Basına yansıyan ve kendilerine yapılan başvurulardan elde edilen verilerden her ay rapor hazırlayan KCDP, cinsel istismar ve cinsel şiddet verilerinin basına yansıyandan çok daha fazla olduğunun da altını çizdi. KCDP, raporunu "Femicide" kavramına göre ele alıyor ve verilerini de ona göre paylaşıyor. Femicide; "Embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm kadın cinsiyetteki bireylerin sadece cinsiyetlerinden dolayı ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına aykırı eylemleri bahane edilerek, bir erkek tarafından öldürülmesi ya da intihara zorlanmasıdır."
 
27 kadın katledildi
 
Buna göre KCDP'nin Mart ayı raporuna göre 27 kadın erkekler tarafından katledildi, cinsel şiddet ve çocuk istismarı da devam etti. Bu ay katledilen kadınların 8'i şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçirilirken, 13 kadının neden katledildiği tespit edilemedi ve 6'sı kendi hayatına dair karar almak isterken katledildi. KCDP, konuya ilişkin, "Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor" diye ekledi.
 
En fazla kadın İstanbul'da katledildi
 
İllere göre Mart ayında yaşanan kadın katliamları verileri ise şöyle: "İstanbul 8, Mersin 2, Antalya 2, Ankara 1, Aydın 1, Bursa 1, Erzurum 1, Gaziantep 1, Hatay 1, İzmir 1, Kırıkkale 1, Kırklareli 1, Kocaeli 1, Konya 1, Tokat 1, Trabzon 1, Uşak 1, Gümüşhane 1."
 
Katledilen kadınların isimleri de şu şekilde: "Samira Arslan, Ayşe Demir, Sinem Gedik, Suzan H., Elmas Aksu, Fikar Talu, Hacer Cengiz, Fatma Şengül, Ayyuş Çetin, Ayşe Dayıoğlu, Özlem S.,Mine Topçu, Seher Polat, Fatma Erdoğan, Müslime B, Nihal Işıldar, Yeliz Y, Saadet K., Keziban Ercan, Ayşe Solmaz, Zeynep Esin, Arzu Özkan, Leyli E., Zeynep Öztürk, Ayni D., Ebru Erdem, ve 47 yaşındaki ismini bilemediğimiz kadın kardeşimiz."
 
Kadınlar en yakını olan erkekler tarafından katlediliyor
 
Bu ay katledilen 27 kadından 9'unun kim tarafından katledildiği tespit edilemedi, 6'sı evli oldukları erkekler,  4'ü birlikte olduğu erkek, 4'ü çocuğu, 1'i nişanlısı, 1'i kuzeni, 1'i boşandığı erkek, 1'i damadı tarafından katledildi. Kadınların 10'u ateşli silahlarla, 3'ü boğularak, 2'si darp edilerek, 3'ü kesici aletle, 1'i yüksekten düşerek ve 8'inin ise nasıl katledildği tespit edilemedi. Yine ulaşılabilen veriye göre kadınların 3'ü bir işyerinde çalışıyor, 2'si işsiz ve 22 kadının çalışma durumuna ilişkin bilgi alınamadı.  
 
Kadınlar katledilmedikleri şehirler istiyor
 
"Birbirinden farklı bölgelerde ve illerde kadınlar öldürülüyor ve kadınlar öldürülmediği şehirler istiyor" denilen raporda 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve sonuçlarına işaret edildi. Mart ayında katledilen kadınların 24'ünün  koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; sadece 1'inin uzaklaştırma kararının olduğu biliniyor, 2 kadınin ise boşanma davasının sürdüğü biliniyor. Raporun devamında 6284 kanununa ilişkin şunlar belirtildi: "Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren  6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Bu ay 6284 etkin uygulansaydı, kadınlar yaşıyor, çocuklar da annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 7'sinin çocuğu vardı."