KCDP Nisan ayı raporu: 36 kadın katledildi

  • 13:24 6 Mayıs 2019
  • Şiddet Çetelesi
HABER MERKEZİ - KCDP'nin Nisan ayı kadın ve çocuklara yönelik şiddet raporuna göre bu ay en az 36 kadın katledildi, cinsel istismar ve saldırılar artarak devam etti.  
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Nisan ayı kadın ve çocuğa yönelik şiddet raporunu kamuoyu ile paylaştı. Femicide kavramına göre raporunu ele alan KCDP, basından ve kendilerinin ulaştığı bilgiler ışığında aylık raporlarını hazırlıyor. Buna göre 2019 yılının Nisan ayında 36 kadın katledildi, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti.
 
Yaşanan kadın katliamlarının 8'i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 5 kadının neden katledildiği tespit edilemedi, 1 kadın ekonomik bahaneyle ve 22'si kendi hayatına dair karar almak isterken katledildi. Raporda kadın katliamlarına ilişkin şu ifadelere yer verildi: "Kadınların kim tarafından, neden katledildiği tespit edilmedikçe;  adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor."
 
En fazla kadın katliamı İstanbul'da yaşandı
 
İllere göre yaşanan kadın katliamları şu şekilde: 
 
"İstanbul 4, İzmir 4, Adana 3, Afyonkarahisar 3, Urfa 3, Maraş 2, Bursa 2, Manisa 2, Mersin 1, Niğde 1, Zonguldak 1, Erzurum 1, Malatya 1, Tekirdağ 1, Kocaeli 1, Muğla 1, Konya 1, Sakarya 1, Batman 1, Dersim 1, Osmaniye 1."
 
Katledilen kadınların isimleri şöyle: 
 
"Hamide Gezer, Aslı Yıldız Güçlü, Emine Yıldız, Najia Arabzai, Eda Kaymaklı, Nur Muhammet Berzo, Ayla Ö., Reyhan İrketi, Özge Y., Hayat Meşail, Sabah Meşaili, Mukadder Nogay, Dudu Çeştepe, Gözde Çulhaoğlu, Aysel Şahin, Rabia Bayram, Fatma Bayram, Hatice şahin, Arzu S., Ş.A., Dilan Tutucu, Gülsüm Taş, Sultan Çınkır, Sibel Akçalı, Cemile Aydın, Hülya Haney, Aycan Bozbay, Ayşe İ., Hatice Ü., Gamze Ünlü, Dilek Ö., Gökselin Türkel, İlkay Sivaslı, Esra K., Naciye Saygın ve kimliği henüz tespit edilemeyen 1 kadın."
 
'6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor'
 
Raporda kadınların katledilmediği şehirler istediğinin de altı çizildi.  Raporda 6284 sayılı kanun ve sonuçlarına ilişkin de şu bilgiler paylaşıldı: "Nisan ayında öldürülen kadınların 29'unun  koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 7 kadının herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı bulunmamaktadır. Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren  6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Bu ay 6284 etkin uygulansaydı, kadınlar yaşıyor, çocuklar da annesiz kalmayacaktı. Öldürülen kadınların 15'inin çocuğu vardı."
 
Kadınlar meydanlarda
 
Kadınların bu ay Rabia Naz için alanlarda olduğu belirtilerek, 1 Mayıs 'ta da "Eşit çalışma hakkımızı kazanacağız, Şiddetin her türünü durduracağız" şiarı ile kadınların meydanlarda olduğu hatırlatıldı. 
 
Cinsel saldırı ve saldırı devam etti
 
Raporda kadınlar Nisan ayında da cinsel şiddete maruz kaldığı ve bu verilerin net olmadığı belirtildi. Çocuğa yönelik cinsel istismarın da devam ettiğinin ifade edildiği raporda, Küçükçekmece'de yaşanan olaya işaret edildi. Raporda devamla konuya ilişkin, "23 Nisan günü Küçükçekmce'de 5 yaşındaki çocuk istismara uğradı. Ardından mahalleli çocuk istismarına sessiz kalmıyoruz diyerek mahallede eylemler başlattı. Farklı illerden Kadın Meclisleri üyeleri bulundukları illerde sessiz kalmayarak, faillerin derhal yakalanması için bir araya geldi ve açıklamalarda bulundu. Star gazetesi yazarı Ersoy Dede '5 yaşında bir çocuk ebeveyni yanında olmaksızın sokakta ne yapıyormuş' açıklaması yaptı. Çocuk düşmanı açıklamalar, çocuk istismarlarının aklanması ve cezasız kalması çocuk istismarlarının daha da artmasına ve faillerin istismarlarına devam etmesine sebep oluyor. Küçükçekmece'de halkın protestoları ve kadınların eylemleriyle fail yakalandı" denildi. 
 
Nisan ayında görülen davalarda çıkan sonuçlar için de şu verilere yer verildi: 
 
"*Giresun'da  yüzde 75 zihinsel engelli Havva'ya 65 yaşındaki komşusu ve bir akrabası sistematik cinsel istismarda bulundu. Havva hamile kaldı ve geç kalındığı için doğum yapmak zorunda kaldı. Failler beraat ettirildi.
 
*Oyuncu Ahmet Kural, şarkıcı Sıla Gençoğlu'na karşı 'hakaret, tehdit ve kasten yaralama' suçlarını işlediği iddiasıyla yargılandığı davada, 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kural'ın cezası ertelendi.
 
*Tehdit ve ısrarlı takibe maruz kalan İlayda Özen'in uzaklaştırmayı ihlal duruşması, sanık korumayı ihlal etmeyi sürdürdüğü için erkene alındı.
 
*Fatih'te polis otomobilinde polisler tarafından cinsel saldırıya uğrayan ve gasp edilen I.K. (27)'nin tutuklu sanık Şeref Ş. ile tutuksuz sanıklar İsmail K., Enes S., Yaşar S., Ahmet B. yargılandığı davasında karar çıktı. 'Böyle bir olay olduğundan dolayı pişmanım' ve 'Suçsuzum, mağdurum' gibi bahaneler sundukları mahkemede heyet, sanıklar hakkında duruşmadaki iyi halleri nedeniyle oy çokluğuyla indirim uyguladı. Bir üye hakim, indirim uygulanmadan ceza verilmesi gerektiğini belirterek karara muhalefet şerhi düştü.
 
*17 yaşında başından vurularak öldürülen Aleyna Can'ın davasında, Bayram Ekici hakkında uzaklaştırma kararı bulunmasına, Aleyna'yı ve ailesini ölümle tehdit etmesine rağmen tahliye edildi. 
 
*Evli olduğu erkek tarafından tornavidayla öldürülmeye çalışılan Büşra Gençalp'ın davasının yaralama değil öldürmeye teşebbüs olduğuna karar verildi. Dava ağır ceza mahkemesinde tekrar görülecek."
 
Femicide nedir?
 
Femicide kavramına göre; embriyodan cenine, bebekten çocuğa, erişkinden yaşlıya kadar tüm kadın cinsiyetteki bireylerin sadece cinsiyetlerinden dolayı ya da toplumsal cinsiyet kimliği algısına aykırı eylemleri bahane edilerek, bir erkek tarafından katledilmesi ya da intihara zorlanmasıdır. Femisidler salt kadın katliamları ve insanların öldürüldüğü cinayetler olarak algılanmamalıdır. Nefretle işlenen bu katliamlarda, saldırıya uğrayan ise kadın kimliğidir.