KCDP: Yılın ilk 6 ayında 214, haziranda ise 40 kadın katledildi

  • 16:06 5 Temmuz 2019
  • Şiddet Çetelesi
HABER MERKEZİ - KCDP'nin  haziran ayı kadın ve çocuklara yönelik şiddet raporuna göre, bu yılın ilk 6 ayında 214, haziran ayında ise en az 40 kadın en yakını olan erkekler tarafından katledildi, cinsel istismar ve şiddet de devam etti. Bu ay en fazla kadın katliamı ise İstanbul’da gerçekleşti. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), haziran ayı kadın ve çocuklara yönelik şiddet raporunu açıkladı. Basına yansıyan ve kendilerine yapılan başvurulardan elde edilen verilerden her ay rapor hazırlayan KCDP, cinsel istismar ve cinsel şiddet verilerinin basına yansıyandan çok daha fazla olduğunun da altını çizdi. 
 
"Femicide" kavramına göre ele alınan ve verilerini ona göre hazırlayan KCDP'nin raporuna göre 2019 yılının ilk 6 ayında 214, haziran ayında  40 kadın katledildi, cinsel şiddet ve çocuk istismarı ise devam etti. Haziran ayında katledilen kadınların 8’i şüpheli ölüm olarak kaydedilirken, 21 kadının neden katledildiği tespit edilemedi. 2 kadın ekonomik bahane ile katledilirken 9 kadın ise kendi hayatına dair karar almak isterken katledildi. Raporda, “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe;  adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denildi.
 
En fazla kadın İstanbul'da katledildi
 
İllere göre haziran ayında yaşanan kadın katliamları verileri ise şöyle: "İstanbul 8, İzmir 2, Antalya 1, Adana 1, Balıkesir 1, Çorum 3, Malatya 2, Afyon 1, Burdur 1, Ordu 1, Mersin 3, Manisa 1, Tekirdağ 1, Diyarbakır 1, Sakarya 1, Konya 3, Karaman 1, Samsun 1, Muğla 1, Yalova 1, Ankara 2, Batman 1, Bursa 1, Antep 1.” 
 
Katledilen kadınların isimleri de şu şekilde: “Adalet Ş., Kezban Yıldız, Fatma Akkaya, Fıruza Akhmedova, Tuğba Ekiz, Emel Yalçın, Elif Özden Uzun, Sarantuya Tsendsuren, Melek Yılmaz, Şengül G., Ketevan Katamadze Dönmez, Derya H., Asiye M., Fatma Aybar, Firdevs S., Remziye Bakımlı, Defne, Şeyma Sarı, Şener Akyurt, Tuğba Sarı, Derya Yörükoğlu, Gülnur Y., İnayet Ç., Filiz Kaplan, Dilek Öksüz, Derya Oğan, Filiz Sarı, Gökcen Şişman, Nazan Kırkgöz, Emine Uyulur, Habibe Çevik, Melek A., Fatma Akdağ, N.S., Saadet Kayaöz, Satı Gündür, Bağdat Dahır, Vicdan Ürgüp, Güzin Şener, Aygül G..”
 
Kadınlar en yakınları tarafından öldürüldü
 
Rapora göre bu yılının ilk 6 ayında 100 kadın aile üyeleri tarafından katledildi. Yılın ilk 6 ayında katledilen 214 kadının 63’ünün de kim tarafından katledildiği tespit edilemedi. Haziran ayında katledilen 40 kadının 14’ünün de kim tarafından katledildiği tespit edilemezken, 12’si evli oldukları erkek, 3’ü eskiden evli olduğu erkek, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si komşu, 1’i birlikte olduğu erkek, 1’i oğlu, 1’i eniştesi, 1’i ağabeyi, 1’i eski damadı, 1’i babası, 1’i de damadının ailesi tarafından katledildi.
 
Kadınların katledilmedikleri şehirler istiyor
 
“Birbirinden farklı bölgelerde ve illerde kadınlar öldürülüyor ve kadınlar öldürülmediği şehirler istiyor” denilen raporda, "Birbirinden farklı bölgelerde ve illerde kadınlar öldürülüyor ve kadınlar öldürülmediği şehirler istiyor" diye kaydedildi. Raporda 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve sonuçlarına dikkat çekildi. Haziran ayı boyunca katledilen kadınların 26’sının koruma kararının olup olmadığı bilinmezken, 14 kadının herhangi bir uzaklaştırma veya koruma kararı yok. Raporun devamında 6284 kanununa ilişkin şunlar belirtildi: “Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor.”
 
.