Kasım ayında da erkek-devlet şiddeti durmadı:16 kadın katledildi

  • 11:24 5 Aralık 2018
  • Şiddet Çetelesi
HABER MERKEZİ - Kasım ayı "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü" olmasına rağmen bu ay da en az 16 kadın katledildi, 8 kadın şiddete, 12 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakıldı. 
 
Türkiye'de gün geçtikçe artan kadına yönelik şiddet, kadın katliamı, çocuk istismarı ve çocuk ölümlerine ilişkin herhangi bir yasa veya caydırıcı cezalar getirilmiş değil. Aksine uygulanan cezaların suçlara teşvik edecek nitelikte olduğu görülüyor. Kasım ayında kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla bulundukları her mecrada seslerini yükseltti. Fakat erkek-devlet şiddeti gerçek yüzünü Kasım ayında kadınların eylemelerine getirdiği yasak ve saldırılar ile bir kez daha gösterdi. İstanbul'da kadınların geleneksel 25 Kasım gece yürüyüşüne saldıran erkek-devlet şiddeti Diyarbakır'da ise yapılacak olan meşaleli yürüyüşe getirdiği yasak ile gerçek yüzünü gösterdi. Kadınların sokakta seslerini yükseltmesine dahi tahammül edemeyen erkek-devlet zihniyeti Kasım ayında da birçok kadının katledilmesine, çocukların ise istismar edilmesine neden oldu. 
 
Öte yandan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Türkiye'de 2018'in ilk 10 ayında 363 kadının katledildiğini açıklamıştı. 
 
Ajansımızın Kasım ayında basın yayın kuruluşlarında yer alan haberlerden derlediği verilere göre en az 16 kadın katledildi, 8 kadın şiddete maruz bırakıldı, 12 çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı, 2 çocuk ise şiddete uğradı. 
 
Elde ettiğimiz bu veriler aslında gerçek rakamın çok gerisinde. 
 
Basından derlediğimiz veriler ise şu şekilde: 
 
Faili belli olan katliam 
 
* Daha önce hakkında iki defa uzaklaştırma kararı verilen Mesut Babayiğit isimli erkek, Hanife Babayiğit'i katletti. 
 
* Siverek ilçesinde Ahmet K., isimli erkek evli olduğu Cemile K'yi katletti. 
 
* İstanbul Küçükçekmece'de sıralarında Garip Oğuz isimli erkek kendisinden boşanan Zahide Oğuz ve erkek kardeşini katletti. Zahide'nin katledilmeden önce 15 kez karakola giderek fail Garip Oğuz'dan şikayetçi olduğu ortaya çıktı.
 
* Antep'te cezaevinden yeni çıkan Sezer Sebil isimli erkek, evli olduğu Sabiha Sebil'i katlettikten sonra kayıplara karıştı. Failin daha sonra gözaltına alındığı ve ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı öğrenildi. 
 
* Ankara Yeni Mahalle'de Songül Güleçyüz, evli olduğu emekli uzman çavuş Uğur Güleçyüz isimli erkek tarafından katledildi.
 
* Çanakkale'de hakkında uzaklaştırma kararı olan Fuat Şen, boşanma aşamasında olduğu Sedef Şen'i katletti.
 
* Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde Çetin Dikbaş isimli erkek kendisinden boşanmak isteyen Emine Dikbaş'ı katletti.
 
* Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Ramazan Nerede isimli erkek, evli olduğu Vildan Nerede ve beraberinde bir kişiyi katletti. 
 
* Ankara'da Habib K. isimli erkek tarafından darp edilerek alıkonulan Emine Çakır yaşamını yitirdi. 
 
* Mersin'de yaşayan Mustafa Ertürkoğlu isimli erkek, boşanma aşamasında olduğu Cemile Ertürkoğlu'nu işkence ederek katlettiği ortaya çıktı. 
 
Şüpheli kadın ölümü
 
* Yalova'da yaşayan Didem Kiriş'in oturduğu evin bir alt kat balkonuna çarşafla inmeye çalışırken dengesini kaybedip düştüğü iddia edildi. 
 
*Başından vurulmuş halde bulunan Gülçin Mehmetoğlu tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. 
 
* Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Nur Mahallesi'nde, bir kadının şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği belirtildi. Yaralı bir şekilde Cizre Devlet Hastanesi'ne kaldırılan kadın kurtarılamadı. Kadının kimliği ile ilgili bilgi edinilemedi. 
 
* İstanbul'un Beyoğlu ilçesine bağlı Halıcıoğlu'nda denizde bir kadına ait cenaze bulundu.  
 
Faili Belli Olmayan Katliam
 
*Bursa'nın Gemlik ilçesinde yaşayan Günay Aslan isimli kadın arabasında uğradığı silahlı saldırı sonucu katledildi.
 
*Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Düzova köyünde sistematik şiddete maruz kaldığı belirtilen Gül Karataş'ın yaşamını yitirmiş halde bulundu.  
 
Kadına yönelik Şiddet
 
* Van'da bir kadın üç erkek tarafından şiddete maruz bırakılırken, yardım istemesine rağmen çevredekilerin izlemekle yetinmesi görüntülere yansıdı. 
 
*Sanatçı Sıla Gençoğlu, oyuncu Ahmet Kural hakkında 1 Kasım günü Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne avukatı ile giderek darp, cebir ve psikolojik şiddet gördüğü gerekçesiyle şikâyetçi oldu. 
 
* Bodrum'da yaşayan şarkıcı Neco, evli olduğu İdil Erke'yi şiddete maruz bıraktığı için savcılık tarafından 3 ay evden uzaklaştırma cezası aldı. Neco'nun daha önce de İdil'i şiddete maruz bıraktığı için 1 ay evden uzaklaştırma alarak para cezasına çarptırılmıştı. 
 
*Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine bağlı Selahaddin Eyyübi mahallesi Urfa Bulvarı'nda bir apartmanın zemin katında ikamet eden 20 yaşındaki Berivan D., imam nikahlı eşi tarafından silahla vuruldu. 
 
* Diyarbakır Tren Gar'ında çalışan Bahar Karakaş Uluğ sözlü ve fiziki şiddete maruz bırakıldı. 
 
* Fuat K. isimli erkek, N. K.'yi katletme girişiminde bulunmaktan dolayı tutuklandı. 
 
* İzmir Yeşilyurt'ta bir kadının, bir erkek tarafından şiddete maruz bırakıldığı an görüntülere de yansıdı. 
 
* İstanbul Taksim'den bir taksici, Galatasaray'a getirdiği 3 turist kadın yolcudan 44 Euro isteyip tepki görünce ellerindeki 50 lirayı gasp edip, birine fiziki saldırıda bulundu. 
 
Çocuk istismarı
 
*Cinsel tacizden tutuklu Alişan Özdemir, adli kontrol şartının sona erdiği gün 2 çocuğu cinsel istismara maruz bıraktı. Ailelerin şikâyeti ardından gözaltına alınan Alişan Özdemir, ifadesinin ardından tutuklandı.   
 
*Iğdır'da 4'üncü sınıfta okuyan 4 öğrenciye cinsel istismarda bulunan erkek tutuklanarak cezaevine gönderildi. 
 
*Van' merkez ilçeye bağlı bir köyde geçtiğimiz pazar günü 14 yaşında bir çocuğun, ikisinin yaşı 9 olan ve birinin yaşı 10 olan üç çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı. 
 
*Urfa'nın Haliliye ilçesinde babaları olan erkek tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılan 2 kardeş, erkeğin serbest bırakılma haberinin üzerine intihar girişiminde bulundu.
 
*Kırıkhan'da bir inşaatın kazı alanında meydana gelen göçükte, Selami Gürbüz adlı çocuk yaştaki işçi yaralandı.
 
Şüpheli çocuk ölümü
 
*Batman'da sağanak yağışın etkisiyle taşan kanalizasyondan bir bebeğin cenazesinin çıktığı öğrenildi. 
 
Çocuğa yönelik şiddet
 
*İHD Cezaevi Komisyonu, Diyarbakır Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu'nda bir çocuğun şiddete maruz bırakılmasını araştırarak, çocuğu şiddete maruz bırakan infaz koruma memurunun ise hala görevine devam ettiği bilgisine ulaştı. 
 
*Etimesgut ilçesinde bulunan bir kreşte ağlayan çocuğu şiddete maruz bırakan öğretmenin açığa alındığı kaydedildi. 
 
Kaza İle ölüm
 
*Dün akşam saatlerinde geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan Üniversiteli Aslıhan Kocapınar'ın beyin ölümü gerçekleşirken, öğrenciler bölgede üst geçit talep etti.
 
 *Bursa'da banyo yaptığı sırada şofbenden sızan gazdan zehirlenen Alara Kocabaş isimli kadın yaşamını yitirdi.
 
* Ankara'da ODTÜ öğrencisi olan İrem Kütük, kampüs içerisinde bir kamyonetin kasasının kafasına çarpması sonucu ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.