KCDP: Kasım ayında şiddette azalma olmadı, 31 kadın katledildi

  • 16:56 9 Aralık 2018
  • Şiddet Çetelesi
HABER MERKEZİ - KCDP'nin açıkladığı Kasım ayı kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve cinsel şiddet raporuna göre, bu ay 31 kadın katledildi. Normalde Kasım aylarında kadın katliam verilerinde düşüş olmasına rağmen bu Kasım ayında bir azalma gerçekleşmediğinin altı çizildi. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Kasım ayı kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve cinsel şiddet raporunu açıkladı. Raporda, kadın katliamı haberlerinin şikayete bağlı olmaksızın direkt kamuya yansıdığı belirtilirken, cinsel şiddet ve çocuk istismarı haberlerinin ortaya çıkması, gerek bu suçların üstünün örtülmesi gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesinin zorlaştığının altı çizildi. 
 
'Bakanlık verilerinin aksine kadın katliamları arttı'
 
Raporda, İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili mercilerinin tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerektiği bir kez daha hatırlatılırken, Kasım ayında ilk defa hükümet yetkilileri tarafından kadın katliamlarına ilişkin bir rapor yayınlandığı belirtildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun geçen yılın ilk 11 ayı ile bu yılın ilk 11 ayını karşılaştırınca kadın katliamlarında yüzde 22 azalış görüldüğünü iddiasına karşı KCDP, "Bakanlık verilerinin aksine, Türkiye'de 19 ayda erkekler tarafından 652 kadın öldürüldü. Bizler, basına yansıyan ve doğrudan bize gelen başvurular halini derleyerek bir sayıya ulaşıp, bu çerçevede raporumuzu hazırlıyoruz. Ancak çocuk istismarı ve cinsel şiddet verileri açıkladığımız ve basına yansıyan haberlerden çok daha fazla" diye belirtti. 
 
Kasım ayında kadın katliamları arttı
 
Raporda dünyadaki tüm kadınlar için oldukça büyük öneme sahip 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü, mücadelelerin kamuoyunda yankılanmasına neden olduğu ifade edildi. Normalde Kasım aylarında kadın katliam verilerinde düşüş olmasına rağmen bu Kasım ayında bir azalma gerçekleşmediği belirtilen raporda, şöyle denildi: "Son dönemde kadın hareketi her ne kadar güçlü bir mücadele ortaya koysa da uzun zamandır yürütülen kadın düşmanı politikaların etkisi devam ediyor. Bu politikalar kadın cinayetlerinde azalma olmasını engelliyor. 6284 sayılı kanun ve Türkiye'nin de imzacılarından biri olduğu İstanbul Sözleşmesi'nden doğan haklara rağmen şiddete karşı devlet ve ilgili kurumlar somut bir adım atmamakta ve etkin bir şekilde yasayı uygulamamaktadır. Hukuka olan güveninin bu kadar azalmasına rağmen Kasım ayında birçok ilde gerçekleşen eylemler, kamuoyu tepkileri ve açıklamalar, kadınların bu her türlü şiddete karşı mücadeleye birlikte devam ettiğini gösterdi."
 
25 Kasım eylemi öncesinde mevcut durumu, çözüm önerilerini ve mücadele şekillerini bir basın toplantısıyla duyuran Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun ve katledilen kadınların ailelerinin açıklamaları medyada geniş yer aldığı vurgulanırken, şiddetin son bulmasını isteyen ailelerin tekrardan adalet talebinde bulunduğu, bireysel silahlanmanın yasaklanmasını istediği ve mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini belirttikleri kaydedildi. 
 
'25 Kasım'da kadın mücadelesi tüm Türkiye'yi sardı'
 
Raporda, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Ankara, Çanakkale, Çorum, Bolu, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Muğla, Erzurum, İzmir, Aydın, Karabük, Manisa, Konya, Sivas, Tekirdağ, Mersin ve Kütahya'da 25 Kasım'da kadınlar Türkiye'nin dört bir yanında bir araya geldiği dile getirildi.  Raporda engellenen eylemler için ise şu ifadelerde bulundu: "Kadın Meclisleri, 25 Kasım günü İstanbul - Kadıköy'de  öldürülen kadınların aileleri ve şiddete uğrayan kadınlarla beraber eylem gerçekleştirildi. Adalet arayışına yoğun katılımla gerçekleşen eylem, güvenlik güçleri tarafından engellendi. Aynı günün akşamında Taksim'de gerçekleşen yürüyüş tekrar güvenlik güçlerinin engellemesiyle karşılaştı. Kadınlar Kadıköy'de eylemlerini gerçekleştirdi, Taksim'de engellenmeye çalışılan yürüyüş bütün Taksim'e yayıldı. Kadınlar korunmak istediğinde görevini yapmak için hiçbir kararlılık göstermeyen Valilik kadınların yürüyüşüne karşı karar almıştır. Şiddeti durdurmak için yürüyenlere şiddet uygulamak, kadına yönelik şiddetin boyutunu da artırıyor."
 
'Şiddete ve eşitsizliğe karşı somut adım istiyoruz'
 
Raporda, kadınların mücadelesine rağmen kurumlardan ya da idari makamlardan kadına yönelik şiddete dair yapılan açıklamalar yine eşitsizliği gözler önüne serdiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın cinsiyet eşitsizliğini yine fıtrata bağlayarak kadın erkek aynı yarışı koşamaz açıklamasında bulundu" hatırlatması yaptı. 
 
Raporda ayrıca Adalet Bakanlığı tarafından cinsel istismara ilişkin yayınlanan genelgeye de işaret edilerek şöyle denildi: "Fakat genelgenin kadınları da kapsaması gerekirken sadece çocukları kapsamaktadır. Soruşturmalarda gizlilik maddesi olmamalıdır. Buna ek olarak yargı kararlarının ve cinsel istismar verilerinin kamuoyuyla paylaşılması bakanlığın görevidir."
 
Dünya'da kadın mücadelesi devam ediyor
 
Birleşmiş Milletler'in (BM) son yayınladığı rapora göre dünya genelinde her gün 137 kadın erkek şiddeti sonucu katledildiği açıklaması hatırlatılırken, dünyada da kadınların mücadeleye devam ettiği kaydedildi ve "İsrail'de kadınlar, kadın cinayetlerine karşı kitlesel protestolar düzenlemeye devam ediyor. İsrail'deki kadınlar da tıpkı Türkiye'de olduğu gibi hükümetin kadına yönelik şiddeti durdurmak için açıkladığı planı uygulaması için mücadele veriyor" diye belirtildi. 
 
Kadın katliamları sürüyor
 
KCDP'nin Kasım ayı raporuna göre bu ay erkekler tarafından 31 kadın katledilirken, 7 kadının şüpheli, 8'inin neden katledildiği tespit edilemediği, 11'inin hayatına dair karar almak isterken katledildiği, 5'inin ise ekonomik bahanelerle katledildiği açıklandı. Katledilen kadınların 12'si tespit edilemeyen kişiler tarafından, 10'u evli olduğu erkek tarafından, 2'si birlikte olduğu erkek tarafından, 2'si erkek kardeşi tarafından, 2'si akraba ya da tanıdığı kişiler tarafından, 1'i de imam nikahlı erkek tarafından katledildi. 
 
Kadınların 1'i 15-18 yaş, 9'u 36-65 yaş, 7'si  26-35 yaş, 5'i 19-25 yaş, 1'i 12-14 yaş ve 5'i 66 yaş ve üzeri yaş aralığındaydı. 4'ünün yaşı tespit edilemedi.
 
Kasım ayında katledilen kadınların 16'sının  koruma kararının olup olmadığı bilinmezken; 5'inin uzaklaştırma kararının olduğu biliniyor. 10 kadın için ise herhangi bir koruma veya uzaklaştırma kararı bulunmuyor.
 
Cinsel istismar ve saldırı devam ediyor
 
Bu ay da çocuk istismarı haberleri gelmeye devam ettiği ifade edilen raporda, "Çocuk koruma odaklı istatistik toplama ve analiz bilgi paylaşım sistemi oluşturulmadığı; bu istatistiklere göre somut adımlar atılmadığı ve çocuklar için adalet sağlanmadığı müddetçe haberler gelmeye devam edecek. Bu adımlar uygulanmadığı için çocuk istismarının üzeri örtülüyor ve çocukların uğradığı şiddetin boyutu büyük oluyor" denildi.  
 
KCDP'nin elde ettiği bilgilere göre Kasım ayında 27 kadın cinsel saldırıya maruz bırakıldığı ancak gerçek rakamların çok daha fazla olduğu açıklandı.