Tüm yaşananlar tükenmiş erkek iktidarının son çırpınışları!

  • 09:01 25 Nisan 2019
  • Kadının Kaleminden
“Erkekliğin her tükenme sürecinde içine girdiği bu ruh hali erkeğin hafızasında tarihin derinliklerinden gelmektedir.”
 
Meryem Deniz
 
Tükenmiş erkeklik, psikoloji iktidarı aşılmaya başladığında hakikatin her türlüsünü çarpıtarak her yöntemi kullanarak kendini var etmeye çalışır. 
 
Büyüsüne kapıldığı iktidarını kaybetmenin yarattığı korku her türlü düşünsel çarpıklık ve davranış bozukluğuna dönüşür. Hayali düşmanlar, mantıksız senaryolar, inandırıcılıktan uzak söylemler, gerçeküstülüğü aşan komplo teorileri ile yeni bir algı oluşturmaya çabalar. Önce kendileri inanmış gibi yapar sonra etrafındakilerini son halka olarak toplumu bu çarpıtmanın bir parçası yapmaya çalışır. Varlığını erkeklik ve iktidar üzerinden oluşturan varoluşunun anlamını bunun toplumsal doğruya dönüşmesinde bulan bu zihniyet yarattığı çarpık hakikatin büyüsünün bozulmaya başlamasıyla bunlarsız bir hiç olduğunu fark eder. Ataerkil zihniyetin oluşmaya başlamasıyla kendini durmadan tekrar eden bu gerçekliğin tarihsel arka planı vardır. Erkekliğin her tükenme sürecinde içine girdiği bu ruh hali erkeğin hafızasında tarihin derinliklerinden gelmektedir. Tüm gücü e ele geçirip tek otorite olmaya çalışan Babil tanrısı marduk bereket ana tanrıça tiamatı tuzağa düşürerek ikiye bölmesine kadar gider. Zeusun kadın tanrıçaları, kendi düzenini bozdukları için yeraltına sürgün ederek cezalandırmasından beslenir. Ortaçağda boyun eğmeyen tüm kadınların şeytani özellikler taşıdığını şeytanla işbirliğini yaptığını söyleyerek cadı deyip yakmasında vahşiliğin doruğuna ulaşır. Kökeninde gücünü kaybetme korkusudur.
 
Günümüzde bu şizofrenik ruh halinin siyasete yansıması iktidarının muktedir olduğunu sayan tek adam rejiminde somutlaşmıştır. Tüm dünyayı kendisine düşman, kendisi gibi düşünmeyeni düşmanla işbirlikçi olduğunu söyledi. Kendisine tabii olmayanı terörize ederek yok edilmesi gereken tehlike olarak gördü. Soğan patlıcan en azılı terörist edildi. Ancak çarpık hakikatinin hakikat tarafından bozulacağını düşünmeyen tek adam iktidarı bunun kaybetmenin şokuyla tam bir şizofrenik ruh hali içine girdi. Sandıktan istediğini çıkaramayan iktidar tükenmişlik sendromuna girip akıldışı, gerçek üstü senaryolarla toplum algısını yeniden çarpıtmaya çalışıyor. Bir günde tamamlanmış İstanbul seçimleri günlerce sayıldı. Seçilmiş belediye başkanlarına başvuruları onaylanan kurum tarafından mazbata verilmiyor. Sudan gerekçelerle seçilmişe değil seçilmemişe mazbata veriliyor. Hayali seçmen yazan iktidar bu hayali seçmenlerin neden kendisine oy vermediğini anlamayarak sokakta hayalet seçmen arıyor. Tüm bunlar tükenmiş erkek iktidarının son çırpınışlarıdır.