Ama O’nsuz nefes almak düşünülemez

  • 09:02 10 Kasım 2017
  • Kadının Kaleminden

“Önder Apo karanlığa gömülmek istenilen bir halkın mücadelesiyle, asimilasyon politikalarıyla kuru bir ağacı anımsatan yaşamları yeniden canlandırarak yeni yaşamın umudu olmuştur.”

Tekoşin Axin
 
Yaşanan büyük kahramanlıklar ve direnişler sergilenen iradeli duruşun sonucudur.  Yaşadığımız coğrafyanın tüm zorluklarına rağmen savaştaki mücadeleci ruh zafere olan inancı daha da arttırmakta ve bağlılıkları güçlendirmektedir. Dur durak bilmez özgürlük mücadelesi içinde yaşanan her ana öylesine büyük anlamlar yüklenir ki sevgi deryasındaki coşkun nehirler tarihi aydınlatan ışık topluluğunu anımsatır. Her şeyin ötesinde tüm temizliğiyle yaşanılan hakikat, büyük bağlılıkların gerekçesi halini alır. 
 
Mücadele tarihi dünde ve bugünde gizli
 
Hayallerle, umutlarla büyüyen yüreklere şahitlik eder bu coğrafya. Coşkun bir nehir gibi hiç durmadan günümüze kadar akan ve gerçeğin aynası olan Kürdistan coğrafyası tarihin her döneminde en yoğun saldırıların yaşandığı, katliamların, yıkımların hiçbir zaman eksik olmadığı topraklar olmuştur. Toprağın kanla sulandığı bu coğrafyada direniş kültürü de hiçbir zaman eksik olmamış ve ezilen halklara umut ışığı olmuştur. 
 
Özgürlük mücadelesinin tarihi dünün ve bugünün içinde gizlidir. Yaşanılanlardan elde edilen tecrübelerle, bugünde gösterilecek direnişlerle özgür yaşamın inşasında zafere ulaşabiliriz. Dünü ve bugünü yaşarken yorumlamak ve anlamak başarıya giden yolun yarılandığının ifadesidir. Özgürlük mücadelesi içinde yaşadığımız her an, sonsuz direnişlere şahitlik eder ve yoldaşlardan geriye kalan anılarla yaşamayı öğreniriz. An’ a sığmayan yaşamları anlatmak ve yaşatabilmek anlamlı bir mücadelenin sırrıdır. Göklere, yıldızlara ulaşan yoldaşlar; hakikatin gizemine ulaşmış olan özgürlük savaşçıları… Yeni başlangıçların inancını yaratan, umudun tükendiğini hissettiğin an da yeniden umudu canlandıran, buz kesmiş bedenleri özgürlük ateşiyle ısıtan ve yürekleri yaşam sevgisiyle dolduran eşsiz insanlar bugünün ve de yarının yaratıcılarıdırlar. 
 
Olacaksa bir yaşam Önder Apo’ yla olacaktır
 
Önder Apo karanlığa gömülmek istenilen bir halkın mücadelesiyle, asimilasyon politikalarıyla kuru bir ağacı anımsatan yaşamları yeniden canlandırarak yeni yaşamın umudu olmuştur. Umuda yolculuk, uzun ve bir o kadar anlamlı yüreklerin birlikteliğinden doğan hakikatin ifadesidir. Yürek; hisseder, göz; duyar, ama O’ nsuz nefes almak dahi düşünülemez. Olacaksa bir yaşam Önder Apo’ yla olacaktır. Karanlıkları aydınlatan, yaşamı anlamlandıran, özgür yaşamın direniş gerekçesi aynı zamanda yaşam gerekçemizdir. Önderliksiz yaşamı dayatanlar bugün yılma noktasını yaşar fakat güçlüymüş gibi yansıtırlar. 
 
Kürt halkı bugüne kadar her zaman yıkımlarla, savaşlarla teslim alınmak istendi fakat her seferinde direnişle karşılaşan iktidar sistemleri geri adım atmak zorunda kalmıştır. Önder Apo’ yla an be an verilen özgürlük mücadelesi büyük kazanımlarla sadece Kürt halkı için değil ezilen tüm halklar için umut ışığı olmuştur. Kürt, Arap, Süryan, Türk ve daha birçok ulustan özgürlüğe gönül vermiş insanlar ‘’ Bıji Serok Apo ‘’ sloganlarıyla hakikatin yaratıcısı ‘Güneşi’ kucaklamışlardır.