Siyasette kadın mirasının izinde…

  • 09:10 24 Aralık 2017
  • Kadının Kaleminden

 

“Böyle büyük bir mirasın takipçisi olmamdan kaynaklı da bugün içerideyim, tıpkı yüzlerce seçilmiş kadın arkadaşım gibi…”
 
Sibel Sütpak 
 
Bu sabah takvim yaprağına göz attığımda “tarihte bugün” notu dikkatimi çekti ve bu satırları kaleme almama vesile oldu.  Evet ben de içerideyim. Tıpkı on binlerce arkadaşım gibi, yoldaşlarım gibi ben de içerideyim. Yani cezaevinde. Ama dört duvar ile sınırlı tutmamak gerekir içeriyi. İstediğini düşünemedikten sonra, düşünceni rahatça ifade edemedikten sonra içerinin dört duvar ile sınırlı olduğunu kim söyleyebilir ki?
 
Ben buyum, ben bu rengi seviyorum, bu dine mensubum, bunu giymek istiyorum, böyle yazmak istiyorum, bunu dinlemek istiyorum, bu partiye üye olmak istiyorum, bu dili konuşmak istiyorum, bunu okumak istiyorum, bunu izlemek istiyorum diyemedikten sonra önemi var mı içerinin ya da dışarının?
 
Hayır hayır hiçbir önemi yok. Sen sen olamadıktan sonra ha içerisi olmuş, ha dışarısı hiç fark etmiyor. Evet, ben de içerideyim. Urfa’nın Hilvan toprakları içerisinde bulunan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nin içerisindeyim. Her ne kadar göremesem de görüşemesem de birçok değerli arkadaşla aynı havayı solumaktayım; aynı yemeği yiyip, aynı suyu içmekteyim. Hilvanlı olmamdan kaynaklı ev sahibi konumundayım ve misafirlerimi iyi ağırlayamamanın mahcubiyetini yaşıyorum.
 
Bu ülkede, demokratik seçimlerle seçilen kadınların çoğu ne yazık ki; şu anda içeride. İçeride olan kadınlardan birisi de benim. Özgür ruhlu olan Hilvan’ın belediye meclis üyesiyim. Tarihte rolünü başarıyla yerine getiren, özgür iradeyi etkin kılan Hilvan’ın seçilmişi…
 
Hilvan’ın seçilen tek kadın meclis üyesi olmanın gururu içerisindeyim. Ancak elimde olmayan sebeplerden dolayı; yani “içeride” olduğumdan dolayı seçilmişliğimin gereğini yerine getirememenin üzüntüsü içerisindeyim. Hilvan’ın tek kadın seçilmişiyim; ancak ilk değilim.
 
1978-80 döneminde Hilvan’da devrim niteliğinde bir gelişme olmuş ve tam üç kadın belediye meclis üyeliği görevini yapmış. Tam anlamıyla demokratik bir meclismiş o dönemin belediye meclisi, çünkü halkın her kesiminden insanlar meclisin içinde yer almış. Ama heyecan veren önemli gelişme; Emine Hacıyusufoğlu, Düriye Kaya ve Saadet Yavuz gibi değerli isimlerin yer almış olmasıdır. Değerli isimlerin mirasını bugün ben devralmış bulunmaktayım. Böyle büyük bir mirasın takipçisi olmamdan kaynaklı da bugün içerideyim, tıpkı yüzlerce seçilmiş kadın arkadaşım gibi…
 
Evet seçilmişiz
 
Evet içerideyiz
 
Evet; alnımız açık, başımız diktir.
 
*Urfa 2 Nolu T- Tip Kadın Kapalı Cezaevi