'Çağın direnişi'nde ikinci halka: Binlerce kişilik canlı kalkan ordusu

  • 09:06 9 Mart 2018
  • Kadının Kaleminden

 

 
 
"Çağın direnişi'ne yakışır şekilde kendi topraklarında sömürgeciliği kabul etmeyen Efrînli kadınlara Ortadoğu'dan, dünyanın farlı ülkelerinden kadınlar tek yürek, tek vücut destek veriyor."
 
Sinem Adalı
 
Türkiye ve bağlı grupların saldırılarına karşı Efrîn'de çağın direnişi sürüyor. 2 ayı aşkın süredir devam eden direnişin en büyük destekçileri canlı kalkanlar. Binlerce kişinin bedenini Efrîn için siper ettiği bu görüntüler büyüleyici. Çağın direnişine yakışır şekilde kendi topraklarında sömürgeciliği kabul etmeyen ve direnişe öz güçleriyle katılan Efrînli kadınlara Ortadoğu'dan, dünyanın farlı ülkelerinden kadınlar tek yürek, tek vücut destek veriyor. 
 
Kadınlar tarih yazıyor
 
Efrîn direnişinin ilk haftasından bu yana kitlesel olarak başlayan eylemler 5 Mart'ta yeni bir aşamaya geçti. Şimdiye kadar destek ziyaretinde bulunanlar bu kez kalarak canlarını siper ettiklerini ve canlı kalkan eylemini başlattıklarını duyurdu.  Kongreya Star'ın çağrısıyla "Bin kadın Efrîn direnişinde" sloganı ile yola çıkan kadınların yolculuğu tarihi olduğu kadar umut doluydu. Efrîn direnişi ve bin kadın tarih yazıyor ve yazmaya devam edecek...
 
Aradan 2 gün geçmeden yeni katılımlar oldu eyleme. İkinci  grup yola çıkarken sayıları daha da kalabalıklaştı ve artık deyim yerindeyse bir ordu oldular. Bu grupta da 2 bin 500 kişi canlı kalkan olarak Efrîn için bir araya geldi. "Ölümümüz pahasına da olsa Efrîn 'e gideceğiz" diyor kadınlar. 
 
2 bin 500 kişi daha yola çıkacak 
 
11 Mart'ta yine 2 bin 500 kişi canlı kalkan olmak için yola çıkacak. Kürdistan halkı canlı kalkan eylemine yabancı değil ama Kürt düşmanları buna yabancı ve bu eylemin ne denli büyüyeceğinden bihaberler. QSD, YPG-YPJ ve Efrîn halkı bu eylemi konuşuyor ve selamlıyor. Yine halk bu eylemin etrafından kenetleniyor. Eylemde yer alanlardan biri de Suat Ebdurrahman isimli Filistinli kadın. Efrîn direnişini intifadaya benzeten Suat, kendi mücadeleleriyle bir bağ kurarak yola çıkmış. O da binlerce kadın gibi canını siper ediyor çağın direnişine.