Bu ülkede heykel, pasta ve karanfil de gözaltına alınır!

  • 09:06 29 Eylül 2018
  • Kadının Kaleminden
"Kim bilir daha nelerin gözaltına alındığına şahitlik edeceğiz. Bazıları bize mizansen gelip güldürecektir. Bazıları ise trajikomik bir vaka olup tebessüm etmemize neden olacaktır. Tıpkı geçen hafta gözaltına alınan Cumartesi Annelerinin karanfilleri gibi."
 
Safiye Alagaş
 
Solmayan karanfiller kayıpları bize unutturmazken en çok da devletin hafızasından silinmesine engel oldu. Her hafta Galatasaray Meydanı’na bırakılan karanfiller, devletin bu gerçeği unutmamasını sağladı. Karanfilleri gördükçe rahatsız oldular ve sonunda karanfilleri gözaltına aldılar.
 
Sadece karanfiller mi gözaltına alınır?
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve “İşimi geri istiyorum” talebiyle açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semin Özakça Ankara’da açlık grevi eylemi gerçekleştiriyordu. 22 Mayıs 2017 tarihinde açlık grevlerinin 75. gününde evleri basılarak gözaltına alınan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın ardından, direnişlerine başladıkları günden beri önünde oturdukları İnsan Hakları Anıtı da gözaltına alınmıştı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından, 4 Nisan 2018 tarihinde Diyarbakır il binasında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü için etkinlik düzenlenmiş, getirilen pasta polis tarafından gözaltına alınmıştı. Pastanın üzerinde Öcalan’ın “Hakikat aşktır, aşk özgür yaşamdır” sözü yazılıydı.
 
Kim bilir daha nelerin gözaltına alındığına şahitlik edeceğiz. Bazıları bize mizansen gelip güldürecektir. Bazıları ise trajikomik bir vaka olup tebessüm etmemize neden olacaktır. Tıpkı geçen hafta gözaltına alınan Cumartesi Annelerinin karanfilleri gibi.