'Kadınlar umutsuzluğa karşı umut olmayı başardı'

  • 09:03 4 Kasım 2018
  • Kadının Kaleminden
"Kadınlar tek başına mücadelenin başarı getirmeyeceğine inanarak birlikte mücadeleyi esas aldı. İktidarın artan saldırılarına karşı mücadele zemininin eksikliğini fark ederek, bunu 'kadınlar birlikte güçlü' sloganıyla birleştirdi. Kadınlar, yaratılmak istenen umutsuzluğa karşı, toplumda umut olmayı başardı."
 
Safiye Alagaş
 
İçinde bulunduğumuz mevcut sistem kadınların kazanımlarına yönelik her türlü saldırıyı gerçekleştiriyor. Sistemin genel olarak güçsüz ve iradesiz kadını amaçlarken, dört duvar arasında sıkıştıramadığı kadının emeğini ise sömürüp kendini sürdürüyor. Türkiye'de İlan edilen OHAL ile birlikte belediyelere atanan kayyımlar belediyelerdeki kadın müdürlüklerini kapattı. Şiddetle mücadele dernekleri ve sığınma evlerini işlevsiz hale getirdi. Binlerce kadın işsiz kaldı. Hükümet şimdide kadınların onca mücadele ve emeği sonucu elde edilen nafaka ve 6284 Sayılı Koruma Kanunu tartışmalarını gündeme getirerek saldırılarını sürdürüyor.
 
Toplumun her kesimi yaşanan baskı karşısına susarken kadınlar susmadı sürekli ses çıkardı. Yaşananlara itiraz etti. Yaratılan umutsuzluk karşısında kadınlar umutlu olmayı ve mücadele etmeyi önüne hedef olarak koydu. Birçok kesim kadınların örgütlülüğünden ve mücadelesinden cesaret aldı. Kadınlar 2017 tarihinde "Tek başına olmaz, hayır. Kadınlar birlikte güçlü" sloganıyla platform oluşturdu. Platform birçok kampanyanın örgütleyicisi oldu. Platform dağılan kadınları kurumları ve işlevsizleştirilen kadın örgütlerini bir araya topladı. Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü öncesinde 28 Ekim tarihinde Cezayir Toplantı Salonu'nda bir araya geldi. Genç kadınların ağırlıkta katıldığı toplantıda nafaka, işsizlik, ekonomik kriz, kadına yönelik şiddet ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü tartışıldı. Bütün bunlar karşısında kadınların çözüm noktaları ve örgütlüğünün mücadelesinin daha üst boyutlara çıkarmak için "Kadın Hareketi Buluşması" çağrısında bulunuldu.
 
Toplantı salonunda yer olmadığı için kadınların çoğu ayakta ve salonun dışına taşarak yapılan konuşmaları can kulaklarıyla dinledi. Toplantının bu kadar kalabalık olması aslında birlikte olmanın verdiği heyecanını ve örgütlülüğe ne kadar ihtiyaç olduğunu bir kez daha gösterdi. Mücadelede yol haritasını tartışan kadınlar, yaratılmak istenen umutsuzluk ve örgütsüzlüğe nasıl cevap olabileceklerini büyük bir heyecanla tartıştı.
 
'Şimdi daha güçlüyüz'
 
Umutlu ve heyecanlı havada kadın kazanımlarına saldıran iktidara büyük bir cevap veren kadınlar, "Dağılmadık, bir aradayız ve şimdi daha güçlüyüz" mesajını verdi. Dünyada otoriter neoliberal politikalara karşı yükselen kadın hareketleri Türkiye'de de kendini gösteriyor. Kadın kazanımlarına yönelik saldırılar kadınları bir arada tuttu ve birbirine kenetlenmeyi sağladı. Kadınlar tek başına mücadelenin başarı getirmeyeceğine inanarak birlikte mücadeleyi esas aldı. İktidarın artan saldırılarına karşı mücadele zemininin eksikliğini fark ederek, bunu kadınlar birlikte güçlü sloganıyla birleştirdi. Kadınların tümünün dillendirdiği nokta ise 'Tekçi iktidarın zihniyetine karşı mücadele alanı yaratarak ortak paydalarda buluşan bir Kadın Hareketi' çatısı altında buluşmak oldu.
 
Kadınlar mücadele etmenin yollarını tartışırken özellikle "Krizle mücadele merkez"nin oluşturulmasın önerisinde bulundu. İktidarın el koyduğu kazanımları geri almak için mücadeleyi büyütmeyi amaçladı. Yaklaşan yerel seçimlerde kadın bakış açısı ile güçlü olan adayları cesaretlendirip aday gösterilmesi için mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı. Kadınlar, yaratılmak istenen umutsuzluğa karşı, toplumda umut olmayı başardı.