Açlık grevindeki kadınlar beyaz tülbente resmedildi

  • 09:16 8 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Tutuklu ressam ve öğretmen Fatoş İrven, 93 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven'i ve grevin 55'inci gününde olan tutuklu gazeteci Kibriye Evren, Hilal Ölmez ve Evin Kaya'yı beyaz yazmaya resmetti.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, 8 Kasım 2018 tarihinde başlattığı açlık grevi 93'üncü gününde devam ediyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde 2015 yılında bu yana süren mutlak tecridin kaldırılması talebiyle Leyla, öncülüğünde başlayan açlık grevi eylemleri, tüm cezaevlerine yayıldı. Leyla, tahliye edilmeden önce kendisiyle aynı cezaevinde kalan Gazeteci Kibriye Evren, Hilal Ölmez ve Evin Kaya da açlık grevine başlamıştı. 55 gündür eylemlerini sürdüren 3 kadın tutsağın sağlık durumları ise kötüye gidiyor.
 
Açlık grevi direnişçilerini çizdi
 
Leyla, 20 Ocak günü görülen duruşmasında çıkan karar ile tahliye edilirken, tahliye edilmesinin ardından da evinde grevini sürdürmeye devam ediyor. Durumu kritik aşamaya gelen Leyla, talepleri karşılanmadığı sürece açlık grevini bırakmama konusunda kararlı olduğunu çoğu kez dile getirdi. Kibriye, Hilal ve Evin'in ise grevin ilk kritik süreci olan 40'ıncı ve 50'nci günleri geride bırakmalarından dolayı halsizlik, ışık ve sesten rahatsız olma, mide krampları, mide bulantıları gibi rahatsızlıkları yaşamaya başladıkları öğrenildi.
 
3 kadınla aynı cezaevinde bulunan Ressam ve öğretmen Fatoş İrven, Leyla, Kibriye, Hilal ve Evin'i beyaz bir yazmaya kara kalem ile çizdi. Çizdiği suretlerin altına ise "Bizim topraklarda önce kadınlar uyanır sonra güneş doğar" ve "Sara'nın direnişi kaldığı yerden devam ediyor" diye yazan Fatoş, açlık grevindeki kadınların isimlerine de yer verdi.