Iğdır'ın Terekeme eşbaşkan adayı: 1 Nisan halkların baharı olacak

  • 09:17 9 Şubat 2019
  • Güncel
IĞDIR - Çok kimlikli ve kültürlü yapısıyla bilinen Iğdır eşbaşkan adaylarından Eylem Çelik, kentte azınlık diye nitelendirilen bir Terekeme olduğunu belirterek, amaçlarının farklı kimlik, inanç ve halkları birleştirmek olduğunu söyledi. 
 
Eşit temsiliyetten ödün vermeyerek, 31 Mart yerel seçimlerine de eşbaşkanlık sistemiyle giden Halkların Demokratik Partisi (HDP), ayrıca çok kültürlü ve çok kimlikli yapısıyla da öne çıkıyor. Iğdır adayı Eylem Çelik de, bu çok kültürlü kimlikten biri. 
 
Terekeme olan eşbaşkan adayı Eylem Çelik, 1979 yılında Iğdır'da dünyaya geldi. Lise öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Eylem, Trakya Üniversitesi'nde halkla ilişler bölümünden mezun oldu. Eylem, birçok özel kurumda görev aldı, uzun süre finans uzmanlığı ve finans müdürlüğü yaptı. 
 
'HDP çok kimlikli bir parti' 
 
"Burada azınlık diye nitelendirilen bir Terekemeyim" diyen Eylem, "Biz ötekileştirilen, yok sayılan halkların yanında yer almayı esas alan bir halkız. HDP'nin barışı, özgürlüğü, kardeşliği benimseyen bir tüzüğü var. Bu da bizim HDP içinde yer almamızı sağladı" diye belirtti. Çok kimlikli bir parti olduğu için HDP'yi tercih ettiklerini vurgulayan Eylem, "Dünyada eşit temsiliyet hakkını veren tek parti HDP'dir" ifadelerini kullandı. 
 
'Halka hizmet için aday olduk' 
 
Iğdır'ın çok eski bir yerleşim yeri olduğunu belirten Eylem, "Türkiye Cumhuriyeti’ni baz alırsak 80 yıldan fazladır başka partililerin yönetiminde olmuş. Bundan kaynaklı Iğdır ilimiz sürekli olarak tekçi zihniyetin tekçi politikalarına maruz kalmıştır. Iğdır'da halkları birbirine kırdırtan bir yönetim şeklini uyguladılar. Sorunları saymakla bitmez. HDP belediyeciliği döneminde alt yapı ve sosyal alanda birçok çalışma yapıldı. Ama tabi ki yeterli değil. HDP'den önceki yönetimler bir çivi bile çakmamışlar. Yağma ve talan mantığıyla bir yönetim anlayışı sergilemişler. Bunu da burada ki ‘Allah HDP'den razı olsun maaşlarımızı aldık' diyen Azeri’den, bunu 'Allah HDP'den razı olsun çamurun içine batıyorduk ama bir yol yapıldı' diyen Terekeme’den  dinledik. Bizler buraya sosyal belediyecilik anlayışı ve halka hizmet noktasıyla geldik" ifadelerini kullandı. 
 
‘1 Nisan sabahı halklar kazanacak’
 
Daha önceki belediyelerin etnik köken ayrımcılığı yaptığını kaydeden Eylem, “Bu Türk'tür bu Kürt'tür bu Azeri'dir. Kürtleri bitireceğiz” yaklaşımlarıyla Iğdır'a hiçbir şeyin kazandırılmadığını söyledi. Bir amaçlarının da farklı kimlik, inanç ve halkları birleştirmek olduğunun altını çizen Eylem, şöyle devam etti: "Halk yanlış politikalar ve yanlış yönetim şeklinin Türkiye'yi nasıl bir kaosun içine sürüklendiğini biliyor ve farkındadır. Bizler birlikte yöneteceğiz ve birlikte kazanacağız. 31 Mart HDP'nin Iğdır'da çok ciddi zaferlerle, çok ciddi farklarla kazanacağı bir seçim olacak. HDP şahsında barış kazanacak, demokrasi kazanacak, özgürlük ve halklar kazanacak. 1 Nisan sabahı halkların kazanacağı bir bahar sabahı olacaktır."