Leyla Güven'in açlık grevi eylemi 96’ncı gününde

  • 11:14 11 Şubat 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - İmralı tecridine karşı başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminin 96'ncı gününe giren Leyla Güven'in sağlık durumu her gün biraz daha kritikleşiyor. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemi 96'ncı gününde devam ediyor. 25 Ocak günü tutuklu yargılandığı davadan tahliye edilen Leyla, eylemini evinde sürdürüyor. 
 
Leyla'nın sağlık durumu ağırlaştı
 
Sağlık sorunları artan Leyla, artık sıvı almakta zorlanıyor, mide krampları yaşıyor, ışığa ve kokuya karşı hassasiyeti artarken, destek almadan da yürüyemiyor. Öte yandan Leyla'da kas erimesinin hızlandığı, oturamadığı ve sürekli uzandığı öğrenildi. 
 
Leyla'nın 8 Kasım 2018'de başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine ilk günden itibaren destekler gelirken, dünyanın birçok yerinden aydın, yazar, siyasetçi ve akademisyende de destek mesajları gelmeye devam ediyor. 
 
100. günde eylem kararı
 
HDP tarafından yapılan planlama doğrultusunda Leyla’nın açlık grevinin 100’üncü günü olan 15 Şubat’ta Diyarbakır’da olunacak şekilde bölgedeki 15 farklı kentten yürüyüşler düzenlenecek. Hakkari, Van, Kars, Iğdır, Bitlis, Ağrı, Muş, Şırnak, Mardin, Siirt, Batman, Dersim, Bingöl, Antep ve Urfa’dan olmak üzere 7 ayrı koldan gerçekleştirilecek yürüyüşler, 15 Şubat günü saat 12.00’da Leyla’nın Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesi’nde bulunan evinin önünde yapılacak kitlesel açıklama ile sona erecek. Gerçekleştirilecek bu yürüyüşlerde yine Leyla’nın eyleminin 100’üncü günü dolayısıyla üzerinde Leyla’nın fotoğrafı ve “100. Günde Leyla’ya, Tecridi Kırmaya’’ sloganın yer aldığı önlükler giyilecek.
 
Açlık grevleri devam ediyor
 
Leyla ile aynı taleple cezaevlerinde ilk grubun başlattığı açlık grevi eylemi 58, HDP Hewlêr Temsilcisi Nasır Yağız'ın eylemi 83, Fransa'nın Strasbourg kentindeki 14 eylemcinin 57, Galler'de İmam Şiş'in 57, Maxmur'da İştar Meclisi Üyesi Fadile Tok'un eylemi 23, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP eski Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın eylemi ise 28'inci gününe girdi. 
 
Cezaevlerinde her geçen gün yeni gruplar süresiz-dönüşümsüz açlık grevine dahil oluyor. Şimdiye kadar 291 tutsağın açlık grevinde olduğu bilinirken, cezaevlerinde dönüşümlü açlık grevi eylemleri de devam ediyor.