Leyla Güven’in eylemi 127’nci gününde devam ediyor

  • 10:34 14 Mart 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı Leyla Güven'in, İmralı tecridine karşı başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 127’nci gününde devam ediyor.  
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde 8 Kasım 2018'de başlattığı ve tahliyesinin ardından evinde devam ettirdiği süresiz-dönüşümsüz açlık grevi, 127’nci gününde devam ediyor. 
 
Aynı taleple Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde HDP üyesi Nasır Yağız’ın eylemi 114, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş’in eylemi 88, cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayan tutsakların eylemi 89 gündür devam ederken, 1 Mart itibariyle cezaevindeki PKK ve PAJK’lı tutsaklar da açlık grevi eylemine dahil oldu.
 
‘Zafere ulaşana kadar geri adım atmayacağız’
 
Federe Kürdistan Bölgesi'nde bulunan Hewramî Kadın Platformu, Leyla’ya gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verdi: “Kadın öncülüğünde başlayan bu direniş, gittikçe büyüyor. Bu, Kürdistan'ın dört parçasında özgürlüğün sesidir. Bu direniş kadınlara özgürlük umudu vermektedir. Bunun için bu direnişi büyütmek için mücadele edilmelidir. Halkımız bu direnişte zafere ulaşana kadar mücadeleden geri adım atmayacağız.”
 
Tutuklanan HDP üyeleri eylemini sürdürüyor
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ ile HDP üyeleri Salih Cansever, İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin ve Bilal Özgezer’in 3 Mart’ta HDP Diyarbakır il binasında başlattıkları eyleme, 8 Mart’ta HDP Van milletvekilleri Tayip Temel ve Murat Sarısaç ile HDP üyeleri Abdulhalik Kurt ve Yusuf Ataş da katıldı. Açlık grevi eylemine 8 Mart’ta yapılan baskın sonucu HDP üyelerinden 4’ü tutuklanırken, 3’ü serbest bırakıldı. Tutuklanan 4 HDP’linin götürüldükleri cezaevinde eylemlerini sürdürdüğü belirtildi. 
 
Leyla’nın kızı Sabiha Temizkan, açlık grevindeki vekilleri ziyaret ederek Leyla’nın dayanışma mesajını iletti. Leyla, HDP'lilerin eylemini selamlayarak, kendilerine şeker gönderdi. Annesi Leyla’nın moralli olduğunu belirten Sabiha, "Omuzlarında büyük bir sorumluluk var. Cezaevleri, Hewlêr ve Galler'deki arkadaşları için çok endişeli. Ama başaracağınıza olan inancı çok fazla" dedi.
 
Tahliye edilenler eylemine devam ediyor
 
Erzincan T Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevi eylemine başlayan Sedat Akın’ın tahliye edilmesi ardından Batman’daki evinde sürdürdüğü eylem 79’uncu gününde. Gurbet Ektiren de Bakırköy Cezaevi’nde 15 Ocak’ta başladığı açlık grevi eylemini tahliye olduğu 8 Mart’tan bu yana Mardin’in Derik ilçesindeki evinde sürdürüyor.Gurbet'in eylemi 58'inci gününde.