Ramazan zamlarla geldi: Hurmanın tanesi 3 liradan alıcı bekliyor!

  • 09:08 8 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Ramazan başlarken, gıda fiyatlarındaki artışlar en çok dar gelirlinin sofrasını etkiliyor. Birçok ürüne yeni zam gündemdeyken, aradığı fiyatı bulmayan yurttaşlar, tanesi 3 liradan alıcı bekleyen hurma raflarından ise gerisin geri uzaklaşıyor.
 
Ramazan, art arda gelen zamlarla karşılanırken, sofraların vazgeçilmezi olan ürünler cep yakıyor. Sahurda tüketilecek kahvaltılıklar geçen seneye göre yüzde yüze yakın oranda artmış durumda. Fiyatları daha uygun olan yerlerde zeytinin fiyatı 20 liradan, peynirin ise 30 liradan başlıyor. Tanesi 3 liradan alıcı bekleyen hurmayı görenler ise raflardan gerisin geri uzaklaşıyor.
 
Zam Ramazan dinlemedi
 
Ramazan alışverişi için uygun alış veriş merkezlerini seçen tüketicinin önceliği peynir gibi süt ürünleri ile kahvaltılıklar oldu. Et ile yarışan hurmanın fiyatı 80, zeytinin ise 39 TL’yi buldu, kuruyemişlerin durumu ise kasap reyonunu aratmıyor. Sadece sahur için değil iftar için de tüketici, uygun fiyatı aradı. 
 
Fiyatların Ramazan’ın gelmesiyle bir an olsun düşebileceği ümidiyle tezgahlara yanaşan yurttaşlar, gördükleri karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Fiyatların göz yorduğunu ve cep yaktığını belirten yurttaşlar, “Yoksula her gün Ramazan. Zam Ramazan dinlemedi” diyerek tepki gösterdi.