Leyla Güven'in eylemi 189’uncu gününde

  • 09:12 15 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevini sürdüren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven'in eylemi 189’uncu gününe girdi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde başlattığı ve tahliyesi ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi eylemi 189’uncu gününde sürüyor. 
 
Leyla'nın ardından aynı taleple Federe Kürdistan Bölgesi'nin Hewlêr kentinde açlık grevine başlayan HDP üyesi Nasır Yağız'ın 176, Strasburg'da 14 kişi ve Galler'de İmam Şiş'in 150, cezaevlerinde 16 Aralık'ta başlayan tutsaklar 151, Mexmur'da 20 Ocak'ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başlayan İştar Meclisi Üyesi Fadile Tok'un 116, Kanada'nın Toronto kentinde Yusuf İba'nın eylemi ise 124'üncü gününde.
 
Cezaevlerindeki eylemler devam ediyor
 
Aynı taleple 16 Aralık 2018'de Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutsak bulunan ve daha sonra Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi'ne sevk edilen gazeteci Kibriye Evren'in eylemi 151'inci gününe girdi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP önceki dönem Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın 15 Ocak'ta tutsak bulundukları Kandıra 1 No'lu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde başladıkları eylem ise 120Nci gününde. Açlık grevleri 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayıldı.
 
HDP'li vekillerin eylemi devam ediyor
 
HDP milletvekilleri Dersim Dağ'ın 3 Mart'ta, Tayip Temel ve Murat Sarısaç'ın ise 8 Mart'ta partilerinin Diyarbakır İl Örgütü binasında başlattığı eylem de devam ediyor. 
 
5'i kadın 30 tutsak ölüm orucunda 
 
15 tutsak ise, 3 mevsim sürdürülen açlık grevi eylemlerini, 30 Nisan itibari ile bir üst aşamaya taşıyarak "ölüm orucuna" başladı. Ölüm orucu direnişçilerinin eylemi ise 16’ncı gününde. Öte yandan 10 Mayıs'ta ölüm orucuna başlayan ikinci grupta yer alan 15 tutsağın eylemi de 6’ncı  gününe girdi. 
 
Açlık grevini evlerinde sürdürüyor
 
Erzincan T Tipi Kapalı Cezaevi'nde 7 Ocak'ta açlık grevi eylemine başlayan Sedat Akın, tahliye edilmesi ardından Batman'daki evinde eylemini sürdürüyor. Gurbet Ektiren, Bakırköy Cezaevi'nde 15 Ocak'ta başladığı açlık grevi eylemini tahliye olduğu 8 Mart'tan bu yana Mardin'in Derik ilçesindeki evinde, İhsan Sinmiş (55), 1 Mart'ta Silivri Cezaevi'nde başladığı açlık grevini 11 Mart'ta tahliye olduktan sonra İstanbul Küçükçekmece'deki evinde, Buca Kırıklar 1 No'lu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde 22 Mart'ta tahliye olan Ferdi Karabay, 1 Mart'ta başladığı açlık grevi eylemini evinde sürdürüyor. Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde 1 Mart'tan itibaren süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine dahil olan ve 28 Mart'ta tahliye edilen Naime Çelik, HDP Ceylanpınar ilçe eski Eşbaşkanı Hızni Kılınç, 1 Mart’ta başladığı açlık grevini, 13 Mayıs’ta tahliye edildikten sonra Ceylanpınar'daki evinde eylemine devam ediyor. Ayrıca HDP binasında açlık grevine başlaması üzerine gözaltına alınıp tutuklanan Sevican Yaşar 2 Nisan'da, parti üyesi Salih Tekin ve Bilal Özgezer ise 5 Nisan'da tahliye edildikten sonra eylemini evinde sürdürüyor.
 
Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 3 yılı aşkın bir süredir tutsak olan ve açlık grevinde olan Mahsun Şen de 17 Nisan'da tahliye edildikten sonra eylemi evinde sürdürme kararı aldı. HDP Diyarbakır İl Örgütü'nde 3 Mart'ta açlık grevine girdiği gerekçesiyle gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra eylemini devam ettirdiği için tekrar gözaltına alınan ve bu kez tutuklanan İsmet Yıldız ise 5 Nisan'da tahliye edildi. İsmet de, eylemini evinde sürdürüyor.  
 
Tecride karşı yaşamlarına son verdiler
 
Tecridi protesto etmek amacıyla Almanya'nın Krefeld kentinde 20 Şubat tarihinde mahkeme önünde bedenini ateşe veren Uğur Şakar, tedavi gördüğü hastanede 22 Mart'ta yaşamını yitirmişti. Zülküf Gezen (33) 17 Mart'ta Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde, Ayten Beçet (24) 23 Mart'ta Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde, Zehra Sağlam (23) 24 Mart'ta Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde, Medya Çınar (24) 25 Mart'ta Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde, Yonca Akici 9 Mart'ta Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'nde, Siraç Yüksek, 2 Nisan'da Osmaniye 2 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde, Mahsum Pamay ise 5 Nisan'da Elazığ 1 No'lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tecridi protesto eylemi sonucu yaşamını yitirdi.