Asitli saldırıya maruz kalan Berfin: Ameliyat olup, hayata kaldığım yerden devam edeceğim

  • 09:05 2 Haziran 2019
  • Güncel
Burcu Özkaya Günaydın
 
HATAY - Ozan Çeltik tarafından asitli saldırıya maruz kalan Berfin Özek, erkek şiddetine karşı mücadelenin sembol isimlerinden biri oldu. İlk zamanlar aynaya dahi bakamadığı yüzünü sosyal medyada paylaşan Berfin, “Bu benim değil toplumun utancının yüzü” diyerek, erkek zihniyetinin ve şiddetinin yargılanması gerektiğinin altını çizdi. Berfin’in şu anda istediği şey bir an önce ameliyat olmak ve Ozan Çeltik’in cezaevinden asla çıkmaması. 
 
Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Berfin Özek, 15 Ocak akşamı dershaneden çıkıp evine gitmek isterken ayrıldığı erkek arkadaşı Ozan Çeltik’in sülfürik asitli saldırısına uğradı. 3 ay Adana’da tedavi gören Berfin, saldırı sonucunda sağ gözünü kaybetti,  sol gözü ise yüzde 50 oranında görüyor. Aylarca tedavi gören, beynine oksijen gitmediği için doktorların “yaşamaz” dediği Berfin, adı gibi direngen bir şekilde yaşama tutundu. 
 
Kadın dayanışmasıyla tedavi izni çıktı
 
Berfin’in maruz kaldığı şiddet, kadın dayanışmasıyla tüm Türkiye tarafından görülerek, kampanyalar başlatıldı. Berfin yeni bir yüze kavuşabilmek için devlete başvurduğunda ameliyatı estetik statüsüne alındı ve destek sunulmadı.Kadınların olayı gündemleştirmesi ve konunun Meclis’e taşınması ile birçok özel hastaneden Berfin’in ameliyatını üstleneceklerine dair açıklamalar gelirken,Sağlık Bakanlığı da Berfin’in ameliyat giderlerini üstleneceğini açıkladı.
 
‘Gelecekle ilgili planlarım vardı’
 
Hayatını “saldırıdan önce ve sonra” diye iki bölüme ayırdığını söyleyen Berfin, kendisini şu cümlelerle anlattı: “Dershaneye gidiyordum. Gelecekle ilgili planlarım vardı. Müzikle ilgileniyordum, gitar çalıyordum. Arkadaş çevremde herkese neşe veren bir insandım. Psikolog olmayı, insanlara merhamet aşılamayı istiyordum. Kadınların içindeki merhamet ve sevgi erkeklerde de olsaydı dünya daha güzel bir yer olabilirdi. Bu yüzden psikolog olup, insanlara merhamet, sevgi aşılamak istiyordum. Saldırı günü dershaneden çıkmış eve gidiyordum. Biri yanıma yaklaşıp yüzüme bir şey attı. Önce su sandım, arkadaş şakalaşıyor diye düşündüm. 5 saniye sonra yüzümde tarifsiz bir acı hissettim. Nefes alamıyordum. Nefes aldıkça yüzüm yanıyordu. Cehennem azabı ne diye sorulursa; işte bu derim. Çevredekiler hastaneye götürdüler. 3 ay hastanede yattım. Çektiğim acıyı gerçekten tarif edemem. Etimden et kopuyordu sanki. Hastaneden çıkıp, aynada ilk kendime baktığım anı hayatım boyunca unutmam… Ben bu kadar kötü göründüğümü düşünmemiştim. O kadar fiziksel acı yaşayıp, iyileştim ama aynaya baktığımda hiçbir şeyin iyileşmeyeceğini düşündüm ve bu ölümden beterdi. İyileşme ve yaşama tutunma umudunu, beni hiç yalnız bırakmayan kadınlardan aldım. İskenderun Kadın Platformu ve Türkiye’nin her tarafından yanımda olan kadınlar; iyiki varsınız.”
 
‘Onlar benden ben onlardan güç aldım’
 
Sosyal medyadan gelen destek mesajlarının kendisini duygulandırdığını dile getiren Berfin, “Gücüme hayran olduklarını yazan, her zaman yanımda olduklarını yazan Türkiye’nin her tarafından destek mesajları geldi. Onlar benden ben de onlardan güç alıyorum. Gelen bir mesajı hiç unutmam; parmağım kırıldı, acı çekiyordum sonra seni duydum kendi acımdan utandım. Beni etkilemişti” diye konuştu. 
 
‘Çünkü bu utanç benim değil’ 
 
Kendini ilk gördüğünde “Bu ben değilim” diyen Berfin, dayanışma sayesinde güçlenip, umudunu büyüttüğünü aktardı. Berfin, ameliyat olmayı tüm kalbiyle bekliyor ama bu süreçte kendinden daha büyük bir adım atarak, kendi fotoğrafını sosyal medyadan paylaştı. “Çünkü bu utanç benim değil” diyen Berfin, “Aynada bakamadığım yüzüme herkes baksın istedim. Beni ne hale getirdiklerini tüm Türkiye görsün istedim” dedi. 
 
‘Kadına şiddete karşı mücadele edeceğim’
 
Erkek şiddetine karşı kadın dayanışmasının bir anda öznesi olarak hayatında başka bir dönüm noktası yaşayan Berfin, gelecek planlarını yapmaya devam ediyor. Türkiye’de kadının, çocuğun, hayvanın değerinin olmadığını söyleyen Berfin, “Kadına şiddet yeni başlamış bir şey değil. Ben yine kendimden örnek vermek istiyorum. Daha önce defalarca şiddete maruz kaldım. Hatta bir keresinde sokak ortasında dövdü. Yanımdan geçen insanlar yardım edeceğine izliyorlardı. Toplum kadına şiddet konusunda çok duyarsız. Ben ameliyattan sonra yapmak istediklerime kaldığım yerden devam edeceğim. Kadına, çocuğa, hayvana karşı şiddete hep duyarlıydım ama artık daha içindeyim. İleriki hayatımda kadına şiddete karşı mücadelenin içinde olacağım” sözlerini kullandı. 
 
Yeni yüzüyle bıraktığı yerden...
 
Ozan Çeltik’in cezaevinde olmasının dahi onun için ödül olduğunu düşünen Berfin, “Beni diri diri yaktı, tarifi imkansız bir acı bu. İyileşmiş halimi görüyorsunuz. O ise cezaevinde acı çekmeden yaşamını sürdürüyor. Üstelik her şey ortadayken ve kamera görüntüleri dahi varken hala yapmadığını söylüyor. Ben onun en ağır şekilde ceza almasını istiyorum. Acılarımın bir nebze dinmesi için oradan asla çıkmamalı” şeklinde konuştu. 
 
Berfin’in şu anda en çok istediği şey bir an önce ameliyat olmak ve  eski yüzünü de şu anki yüzünü de geçmişte bırakarak,  yeni yüzüyle, hayata bıraktığı yerden devam edebilmek.
   
Yüzlerce kadın asitli saldırıya maruz bırakılıyor
 
İngiltere merkezli asit saldırılarından kurtulanlarla çalışan uluslararası kurum Acid Attacks Survivers International'ın araştırmasına <https://www.asti.org.uk/a-worldwide-problem.html> göre her yıl bin 500'den fazla asit saldırısı kayda geçiyor ve bunların yüzde 80'i de kadınları hedef alıyor. 
 
Dünyada kadına yönelik asitli saldırının başını Asya ülkeleri çekiyor. Başta Pakistan, Hindistan olmak üzere son 10 yılda 2 binden fazla kadın asit saldırısına maruz kaldı. Asya’da asit saldırısına uğrayan kadınların sembol ismi Naile Ferhat,  13 yaşındayken evlenmek istemediği erkeğin asit saldırısına uğradı. Naile, 7 yıldır süren hukuk mücadelesiyle tüm mağdurların sembolü halinde geldi.