‘Irkçı saldırıya en güzel cevabı şampiyonlukla verdik’

  • 09:09 30 Haziran 2019
  • Güncel
Rengin Azizoğlu
 
BATMAN - 1955 Batman Belediyespor Kadın Futbol Takımı oyuncuları 5 yıldan sonra şampiyon olarak bir üst lige yükseldi. Oyuncular, yakın zamanda Kayseri’de çıktıkları maçta saha içinde Kürtçe konuştukları gerekçesiyle maruz kaldıkları ırkçı saldırıya ise en güzel cevabı şampiyonlukları ile verdiklerini vurguladı.
 
1955 Batman Belediyespor Kadın Futbol Takımı 4 yıldan sonra şampiyon olarak 3’üncü ligden 2’nci lige yükseldi. Türkiye’nin en fazla gol atan ikinci kadın takımı olarak akıllarda kalan Batman Belediyespor Kadın Futbol Takımı belediyelere atanan kayyımlar sonrası bütçelerin kesilmesine rağmen başarılarını sürdürüyor. Kadın Futbolcular, futbolun erkek oyunu olduğuna ilişkin algıyı eleştirerek, “Futbol erkek oyunu değildir, kadınlar oynar. Hem de en iyisini kadınlar oynar. Batman’a ilk şampiyonluğu kadınlar getirdi” ifadelerini kullandı.
 
‘Hem sosyalleştik hem özgüvenimiz arttı’
 
Zehra Acar, 18 yaşında ve 5 yıldır Batman Belediyespor’da oynuyor. Çocukluğundan bu yana hep mahallede futbol oynadığını söyleyen Zehra, Batman’da bir futbol takımının olmasını hep istediğini belirtti. Zehra, “Hocalarımız bir takım kurdular ve biz de 5 yıldır bu takımdayız. İlk başladığımda biraz acemiydim, daha ofsaytın ne olduğunu bile bilmiyordum. Sonra yavaş yavaş geliştik, futbol zekamız da ilerledi. Hala da gelişiyoruz, her gün kendimize bir şeyler katıyoruz. Hem çevremiz oldu, sosyalleştik hem üniversite için daha iyi hazırlanmış oluyoruz, hem de özgüvenimiz arttı. Batman’da futbol ile tanınmak ve insanların güzel yorumlar yapması bizi mutlu ediyor. İlk başladığımız zamanlar herkes garipsiyordu, ‘Kadın futbol mu oynar?’ diyenler oluyordu ama şu an herkes alışmış. Hatta karşı çıkanların bile artık hoşuna gidiyor. Geçen sene milli takıma girdim. Bu asla sadece benim başarım değildir. Evet, bireysel başarı da var ama hocalarımın ve arkadaşlarımın da katkısı çok fazlaydı” diye konuştu. 
 
‘Kadın futbol oynayamaz diyenlere dimdik durduk’
 
Geldikleri aşamada büyük başarılar elde ettiklerini kaydeden Zehra, birçok ödül aldıklarını aktardı. Zehra,  “Şampiyon olarak ligde sıralamamızı yükselttik. Bunlar güzel şeyler tabi. Takım benim ikinci ailem gibi, hep yanımdalar. Bazen maça çıktığımız takımlarla sorunlar yaşadığımız oluyor. Mesela Kürtçe konuştuk diye bir takımın oyuncuları bizi hakeme şikayet etmişlerdi. Irkçı bir saldırıya maruz kaldık. Neyse ki hakem ‘Spor evrenseldir, herkes istediği dilde konuşabilir’ diyerek yanımızda durmuştu. Çok başka sorunlar da yaşadığımız oluyor. Sahaya çıkıp elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bize ‘kadın futbol oynayamaz’ diyenlere karşı biz dimdik durduk ve oynadık. Ailem başlarda hiç desteklemiyordu ama sonra annem ve babam her maçımı izlemeye geldiler. Onların geldiğini ve yanımda durduklarını görünce çok mutlu oluyorum. Futbol oynamak isteyen kadınlar varsa asla çekinmesinler. Ailelerini mutlaka ikna edecek bir yol bulurlar” dedi.
 
‘Irkçı saldırılara cevabı şampiyon olarak verdik’
 
İpek Akın ise 4 yıldır takımda oynuyor. İpek de küçüklüğünden beri futbola ilgisinin olduğunu dile getirerek, futbol oynamayınca bir şeyler eksik gibi hissettiğini dile getirdi. Batman’da kadın takımı olduğunu duyduğu anda çok şaşırdığını söyleyen İpek, bir kadın takımının varlığından bile haberdar olmadığını ifade etti. İpek, “Hocam sayesinde tanıştım. Ailem başlarda hiç hoş karşılamadı, ‘Kadın futbol oynayamaz, o kadar insanın karşısında şort giyemez’ diyorlardı ama sonra en büyük destekçim ailem oldu. Özellikle babam şu an her şeyimle ilgileniyor. Takımım her konuda yanımda oluyor, bana destek oluyorlar. Kadınlarla beraber dayanışarak ilerliyoruz. Futbol erkek oyunu değildir, kadınlar oynar. Hem de en iyisini kadınlar oynar. Takımın en küçüğüyüm, bu yüzden de arkadaşlarım benimle ilgileniyor. Sahada da her zaman birbirimize destek oluruz. Başta kimse başarılı olacağımıza belki de inanmıyordu ama şu an herkes başarılarımızı konuşuyor. Spor evrenseldir ve herkes sporla uğraşabilir. Biz yaşadığımız ırkçı yönelimlerden dolayı şampiyon olmayı gerçekten çok istiyorduk ve şampiyon olduk. Kürtçe konuştuğumuz için dışlandık ama tüm bunlara cevabı başarımızla, şampiyon olarak verdik” ifadelerini kullandı.
 
‘Futbolda aile olmanın ne demek olduğunu öğrendim’
 
Arjin Erol ise 18 yaşında ve 4 yıldır futbol oynuyor. Okullar arası maçlarda kısa süre okul takımında yer aldığını belirten Arjin, futbol hocalarının beğenmesi üzerine takıma alındığını kaydetti. Arjin, “Daha öncesinde hiç futbol oynamamıştım, ilgim de yoktu ama şu an hayatımın en büyük parçası. Her şeyden önce bir aile olmak çok güzel. Futbolda aile olmanın ne demek olduğunu öğrendim. Başlarda toptan çok korkuyordum ama bu korkumu da yendim. Hem hocalarımın hem de arkadaşlarımın sayesinde oldu. Ailem sporu sevdiği için hiç sorun yaşamadım. Futbol oynamak istediğimi duyduklarında olumlu karşıladılar ve bana tüm desteği verdiler. Ailem kadınların mücadelesini seven ve destekleyen bir aile, bu nedenle özellikle kadın olarak bu işi yapacak olmam onları mutlu etti” dedi.
 
‘Kadınlar pes etmesinler ve ellerinden geleni yapsınlar’
 
Futbol denince akla hemen erkeklerin geldiğini ancak kadınların erkeklerden daha iyi oynadığını vurgulayan Arjin, “Batman’a ilk şampiyonluğu kadınlar getirdi. Kadınların başaramayacağı bir şey yoktur. Kadınlar hep haksızlıklara maruz kalıyor ama aslında kadınlar çok güçlü. Erkekler bir şekilde bir yerlere gelebiliyor ama lütfen kadınlar pes etmesinler ve ellerinden geleni yapsınlar. 5 yıldan sonra şampiyon olduk, bunun mutluluğu bambaşkaydı. İkincilikle beraber geldi bu şampiyonluk ve çok mutluyuz. Şampiyon olarak bize karşı yapılan saygısızlıklara da cevap vermiş olduk. Herkes istediği dili konuşabilir, istediği görüşe sahip olabilir. Buna kimsenin karışma hakkı yok. Bize bunun için hakaret ettiklerinde kendimi çok kötü hissetmiştim” diye belirtti.